Ukrainas armijai ir sešas nedēļas, lai aktīvi virzītos uz priekšu valsts dienvidos un austrumos. Tagad Ukrainas bruņotajiem spēkiem ir priekšrocības pār Krievijas militārpersonām, kas var dot iespēju gūt panākumus Hersonas un Luhanskas virzienā. Šādu vērtējumu sniedz amerikāņu izlūkdienesti, raksta The New York Times.
6 nedēļu laika logs ir saistīts ar vairākiem iemesliem. Galvenais ir gadalaiku maiņa. Aukstums un laika apstākļu pasliktināšanās apturēs cīņas, dodot abām armijām laiku pārgrupēties.
ASV uzskata, ka būs grūti atkārtot Harkivas panākumus un ātri atgriezt lielas teritorijas. Tomēr Ukrainas karaspēks var salauzt atsevišķas Krievijas vienības, kas ļaus viņiem atgūt dažas pilsētas Donbasā un pat Hersonu, ko izlūkdienesti sauc par “galveno balvu karā”.
Ukrainas bruņotie spēki apliecināja, ka progress ir, taču cīņas kļuvušas grūtākas. “Mēs virzāmies uz priekšu, lai gan ne tik strauji kā Harkivas reģionā. Un ir daudz zaudējumu,” stāsta Hersonas apgabalā karojošās 128. atsevišķās kalnu uzbrukuma brigādes rotas komandieris majors Jaroslavs Galass.
Amerikāņu amatpersonas uzskata, ka ukraiņi drīzumā varētu piespiest Krievijas karaspēku Hersonā atkāpties pāri Dņeprai. Tādējādi lielākā daļa pilsētas atgriezīsies Kijevas kontrolē. Krievijas pavēlniecība jau ieteikusi atkāpties pie upes, taču prezidents Vladimirs Putins šo pavēli atcēlis, liecina izlūkdienesti. Tikmēr okupācijas varas iestādes sāka evakuēt reģiona iedzīvotājus.
“Ukrainai ir iespēju logs. Bruņotie spēki var brīvi izvēlēties, kur uzbrukt, ” saka Meisons Klārks, Kara studiju institūta (ISW) analītiķis.
Dažas ASV amatpersonas Luhanskas apgabalu uzskata par daudzsološu galamērķi, kur Ukrainas spēki varētu ielenkt vai pārraut Krievijas aizsardzības līnijas. Ja tuvāko nedēļu laikā Ukrainas bruņotajiem spēkiem izdosies pārņemt kontroli pār šoseju P-66, Krievija zaudēs kanālu spēku pārvietošanai uz okupētajām teritorijām.
Pēc ASV domām, Ukrainai tuvāko nedēļu laikā ir jāizmanto savas priekšrocības, taču nevajadzētu pārspīlēt savas piegādes vai aizsardzības līnijas. “Acīmredzot Krievijai ir nopietnas problēmas ar loģistiku. Iestājoties ziemai, tās tikai pasliktināsies. Tāpēc laiks ir ļoti svarīgs, lai to izmantotu no darbības viedokļa,” sacīja Pentagona pārstāvis Patriks Raiders.
Tomēr ASV tiek mudinātas nenovērtēt par zemu Krievijas armiju, jo tai joprojām ir liels daudzums artilērijas. Turklāt nedrīkst aizmirst arī par Krievijas Federācijā izsludināto “daļējo mobilizāciju”, kas palielinās karaspēka skaitu un kompensēs zaudējumus kaujas laukā. “Tomēr lielākās Krievijas uzbrukuma operācijas pašlaik lielākoties netiek apspriestas,” saka Klārks. Saziņa starp vienībām joprojām ir apgrūtināta, liekot tām novietot vecākos virsniekus tuvu frontes līnijai un kavēt koordināciju. Un mobilizētie, kuri tiek iedzīti kaujas laukos, ir slikti apmācīti un aprīkoti.
Kopumā nav vērts gaidīt ātras kara beigas: gan Ukrainā, gan ASV uzskata, ka tas ilgs ne vienu vien mēnesi. Konflikta gaitu varētu ietekmēt sarežģītāki kaujas apstākļi decembrī un Putina gatavība eskalēties. Turklāt turpmāku militāro atbalstu Ukrainai apdraud iespējamās politiskās vides izmaiņas ASV un enerģētikas krīze Eiropā.
Kas notiks tālāk, ir atklāts jautājums. Ņemot vērā kauju dinamiku, pauze nebūs ilga, norāda ASV amatpersonas. Karaspēkam būs jānogaida vēlā rudens dubļi, bet, tiklīdz zeme sacietēs, konfrontācija sāksies no jauna.