Pēdējo nedēļu laikā kļuvuši par diviem no galvenajiem Krievijas armijas ieročiem, Irānas droni Ukrainas armijai izmaksāja dārgi: papildus civilo objektu iznīcināšanai Kijiva to notriekšanai tērē 2 reizes vairāk naudas nekā summas, ko šīs ierīces izmaksāja Krievijai.
Iztērējot miljoniem un pat desmitiem miljonu dolāru vērtas raķetes, no kurām vairāk nekā pusi izdevās notriekt ukraiņiem, Krievijai nācās pāriet uz Irānas bezpilota lidaparātiem, kas pārsvarā maksāja $20 000. Te gan zaudējumu procents ir vēl lielāks – apmēram 80%. Taču bezpilota lidaparātu notriekšana dažkārt ir grūtāka, saka Ukrainas Gaisa spēku pavēlniecības pārstāvis Jurijs Ignats. “Viņi var lidot pakām. Uz radara ir viena atzīme, bet patiesībā tajā ir pieci droni. Diemžēl 100% notriekt nav iespējams, jo mērķis ir sarežģīts un maza izmēra,” viņš teica.
Trešdien Ignats sacīja, ka kopš 13.septembra, kad tika notriekts pirmais Irānas bezpilota lidaparāts, ir iznīcināti 223 Shahed-136 bezpilota lidaparāti, tostarp 37 no 43, kas tika palaisti pirmdien.
Lai tos notriektu, tiek izmantoti iznīcinātāji MiG-29, spārnotās raķetes S-300, kā arī ložmetēji un automāti.
Eksperti no starptautiskā militāro analītiķu tīkla Molfar novērtēja no 13. līdz 17. oktobrim notriekto bezpilota lidaparātu izmaksas 11,7–17,9 miljonu dolāru apmērā (Shahed-136 maksā no 20 000 līdz 50 000 USD). Bet to ”medībās” izmantoto ieroču izmaksas ir 28,1 miljons dolāru.
Neskatoties uz to, ka ukraiņiem bezpilota lidaparātu iznīcināšanai nākas tērēt gandrīz divas reizes vairāk, nekā Krievija tērē to iegādei, Molfar izpilddirektors Artjoms Staroseks uzskata, ka pati Irānas bezpilota lidaparātu izmantošana liecina par Krievijas armijas vājināšanos. “Krievija zaudē šo karu. Tā kā viņi pasūta dronus no Irānas, tas nozīmē, ka viņiem nav savu ieroču, ”viņš sacīja The Guardian.
10.oktobrī Krievija organizēja masveida dzīvojamo rajonu un infrastruktūras objektu apšaudi ar vairāk nekā 80 raķetēm. Saskaņā ar ukraiņu Forbes datiem to izmaksas bija 400-700 miljoni USD.Gaisa aizsardzībai izdevās notriekt 43 raķetes.
Pēc tam tikuši izmantoti gandrīz tikai droni. Rietumu militārie eksperti un amatpersonas norāda uz Krievijas precīzi vadāmo un vadāmo raķešu krājumu izsīkšanu, par ko jo īpaši liecina zeme-gaiss un pretkuģu raķešu izmantošana, lai uzbruktu sauszemes mērķiem.
Lielbritānijas izlūkdienestu apskatā 6.oktobrī teikts, ka ukraiņiem izdevies iznīcināt aptuveni 60% bezpilota lidaparātu. Taču, pēc Molfar teiktā, līdz 17. oktobrim tika notriekti līdz pat 80% no 208 palaistajiem bezpilota lidaparātiem Shahed-136. Ukrainas gaisa spēki lēš, ka pretgaisa aizsardzības efektivitāte ir 85%.
Irāna ir piekritusi pārdot Krievijai vairāk bezpilota lidaparātu, kā arī zeme-zeme raķetes, otrdien ziņoja aģentūra Reuters, atsaucoties uz divām augstām Irānas amatpersonām un diviem diplomātiem. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pagājušajā nedēļā videokonferencē ar G7 līderiem sacīja, ka Krievija Irānai pasūtījusi vēl 2400 Shahed bezpilota lidaparātus, lai gan viņš neprecizēja, kurus modeļus.