Krievijas kodoltrieciens pret Ukrainu izraisītu “tik spēcīgu atbildi” no Rietumiem, ka Krievijas armija tiktu “iznīcināta”, sacīja ES ārpolitikas vadītājs Žuzeps Borels. Par to raksta Euronews.
Viņa komentāri nāk kā atbilde uz Krievijas prezidenta Vladimira Putina arvien kaujinieciskāko retoriku.
Pēc daļējas mobilizācijas dekrēta parakstīšanas, lai palielinātu Krievijas armijas rindas 21.septembrī, Putins brīdināja NATO, ka viņa valsts rīcībā ir “dažādi iznīcināšanas līdzekļi”, lai aizstāvētu savu “teritoriālo integritāti”.
“Tas nav blefs,” sacīja Putins.
Ceturtdien Borels strupās piezīmēs atbildēja tieši uz Krievijas līdera draudiem.
“Pastāv kodoldraudi, un Putins saka, ka viņš neblefo. Nu, viņš nevar atļauties blefot,” Eiropas Diplomātiskās akadēmijas pasākumā Brigē sacīja Borels.
“Ir jābūt skaidram, ka cilvēki, kas atbalsta Ukrainu un Eiropas Savienību un dalībvalstis, un ASV un NATO arī neblefo.”
“Un jebkurš kodoluzbrukums pret Ukrainu radīs atbildi – nevis kodolatbildi, bet tik spēcīgu atbildi no militārās puses -, ka Krievijas armija tiks iznīcināta, un Putinam nevajadzētu blefot,” viņš sacīja.
Borels runāja par “nopietnu vēstures brīdi” un uzzīmēja drūmu priekšstatu par dziļu nenoteiktību un nestabilitāti globālajā politikā Krievijas iebrukuma rezultātā.
Diplomāts sacīja, ka pašreizējā uz noteikumiem balstītā sistēma tiek “izaicināta kā nekad agrāk”.
“Mēs noteikti esam ārpus aukstā kara un pēcaukstā kara. Pēcaukstā kara laiks ir beidzies ar Ukrainas karu, ar Krievijas agresiju pret Ukrainu,” viņš sacīja klātesošajiem.
“Šis karš maina daudzas lietas, un, protams, tas maina Eiropas Savienību. Šis karš radīs citu Eiropas Savienību no dažādām perspektīvām.”
Borels arī raksturoja Eiropu kā politiskās brīvības un ekonomiskās labklājības “dārzu”, bet piebilda, ka pārējā pasaule lielākoties ir “džungļi”.
“Džungļi var iebrukt dārzā. Dārzniekiem par to jārūpējas, taču viņi nepasargās dārzu, veidojot sienas. Jauks neliels dārzs, ko ieskauj augstas sienas, lai novērstu džungļu ienākšanu, nebūs Jo džungļiem ir spēcīga augšanas spēja, un siena nekad nebūs pietiekami augsta, lai aizsargātu dārzu,” viņš teica.
“Dārzniekiem ir jādodas uz džungļiem. Eiropiešiem ir daudz vairāk jāsadarbojas ar pārējo pasauli.”
Jautāts par Borela komentāriem par kodoliznīcināšanu, Eiropas Komisijas pārstāvis sacīja, ka Krievijas kodoltrieciens pret Ukrainu būtu “totāla spēles maiņa” un ka ES valstis gatavojas jebkuram iespējamam scenārijam.
“Man vajadzētu būt vislabāk informētajam puisim pasaulē”
Šī nav pirmā reize šonedēļ, kad Borels sniedz pārsteidzoši atklātu vēstījumu.
Pirmdien diplomāts paziņoja, ka ES atkarības laikmets, tostarp no lētas Krievijas gāzes, ir beidzies, un sacīja, ka bloka maigā vara sarūk.
“ASV rūpējās par mūsu drošību [..] Ķīna un Krievija nodrošināja mūsu labklājības pamatu. Šī ir pasaule, kuras vairs nav,” viņš teica ikgadējā ES vēstnieku konferencē.
Borels runāja par pasauli, kurā valda “nekārtīga daudzpolaritāte”, kas strukturēta ap ASV un Ķīnas konkurenci, kas līdzās pastāv plašākā plaisā starp demokrātijām un autoritāriem režīmiem.
“Mūsu pusē ir daudz autoritāru režīmu. Mēs nevaram teikt “mēs esam demokrātijas”, un tie, kas mums seko, arī ir demokrātijas — tā nav taisnība,” viņš teica.
ES ārpolitikas vadītājs atzina, ka Eiropas valstis neticēja, ka Krievija gatavojas uzsākt pilna mēroga iebrukumu, neskatoties uz atkārtotiem ASV amatpersonu brīdinājumiem.
“Mēs neticējām, ka tas notiks, un mēs neparedzējām, ka Ukraina ir gatava pretoties tik nikni un tik veiksmīgi, kā viņi to dara,” viņš sacīja.
Šajā, iespējams, šokējošākajā runas brīdī Borels publiski pārmeta pasākumā klātesošos ES vēstniekus par to, ka viņi nav pietiekami ātri ziņojuši par notikumu attīstību attiecīgajās valstīs.
“Dažreiz es vairāk uzzināju par kaut kur notiekošo, lasot avīzes, nevis lasot jūsu ziņojumus. Dažreiz jūsu ziņojumi nāk par vēlu,” viņš sacīja vēstniekiem.
“Tā kā jūs visi esat visā pasaulē, man vajadzētu būt vislabāk informētajam cilvēkam pasaulē — vismaz tikpat daudz kā jebkuram ārlietu ministram. Es esmu “Eiropas ārlietu ministrs”. Uzvedieties tā, kā jūs uzvesties, ja jūs būtu vēstniecība.”
Uzstājoties tajā pašā konferencē, Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena uzteica vēstniekus par “izcilu darbu” uz vietas.