Dagestāna ir kļuvusi par vienu no aktīvākajiem pretošanās punktiem mobilizācijai Krievijā. Dienu iepriekš sievietes sarīkoja spontānu protestu Mahačkalā. Daudzi no tiem, kas viņām pievienojās, tika aizturēti. Tajā pašā laikā policija izturējās rupji, tostarp attiecībā uz sievietēm.
Par situāciju Dagestānā stāsta žurnāla Černovik galvenā redaktora vietnieks Magomeds Magomedovs.
Cik cilvēku tika aizturēti vakardienas mītiņu rezultātā?
Nav oficiālu datu par aizturētajiem, taču mūsu intervijas ar mums zināmajiem policistiem parādīja, ka vairāk nekā simts cilvēku tika nogādāti Mahačkalas Sovetskas rajona iekšlietu pārvaldē vien (šī ir viena no trim pilsētas iekšlietu pārvaldēm). Un, kā mums stāsta, Kirovskas un Ļeņinskas rajonu iekšlietu departamentos tika nogādāts apmēram tikpat, 50-60 cilvēku katrā.
Vai starp aizturētajiem ir gan vīrieši, gan sievietes?
Jā, gan vīrieši, gan sievietes, bet pārsvarā, kā stāsta liecinieki, tie pārsvarā bijuši vīrieši.
Par ko viņi tiek apsūdzēti? Piedalīšanās nesankcionētā mītiņā?
Jā, tikai pirms dažām minūtēm es runāju ar mūsu kolēģi žurnālistu Muradu Muradovu (viņš Krievijā ir atzīts par ārvalstu aģentu). Viņš šajā mītiņā tika aizturēts, un viņš stāsta, ka lielākā daļa cilvēku, ko viņš redzējis sev blakus policijas iecirknī, visus mēģināja pārliecināt, ka viņi ir piedalījušies nesankcionētā mītiņā vai kaut kā piedalījušies tā organizēšanā. Pēc Murada Muradova teiktā, galvenais aizturēto skaits ir visādi skatītāji, cilvēki, kas gāja garām, cilvēki, kuri iejaucās, redzot policistu rupjo izturēšanos pret sievietēm. Tur nav ļaunprātīgu pārkāpēju. Ir burtiski viens vai divi gadījumi, kad metās uz policistiem ar dūrēm. Bet pārsvarā tie ir cilvēki, kas vienkārši trāpījās pa rokai.
Kā saprotams, reģiona vadītājs jau ir izteicies, ka šīs akcijas tika sagatavotas un kontrolētas no ārzemēm
Redziet, mēs jau esam pieraduši, ka visas nepatikšanas un problēmas, kuras vara nevēlas atrisināt, ir visvieglāk pasludināt par “Rietumu ietekmi”. Protams, kā novērotājs neizslēdzu iespēju, ka Dagestānā nobriedušo iekšējo problēmu ir uztvēruši Rietumu mediji. Bet problēma, kuras dēļ cilvēki vakar devās uz mītiņiem, ir Dagestānas iekšējā problēma un visas Krievijas problēma, tā ir saistīta ar mobilizāciju un to, ka cilvēki apšauba, pirmkārt, mobilizācijas nepieciešamību, un, otrkārt, viņiem nepatīk, ka nevis tās cilvēku kategorijas, kuras vajadzēja mobilizēt, bet vienkārši dzen visus barā. Saskaņā ar dažiem ziņojumiem Dagestānas militārās reģistrācijas un iesaukšanas biroji jau ir ziņojuši, ka ir izpildījuši mobilizācijas prasību.
Kurā brīdī kļuva skaidrs, ka cilvēki izies ielās, ka būs tāda reakcija?
Es nemaz negaidīju, ka Mahačkalā notiks šāda veida akcija, absolūti! Es redzēju dažus ziņojumus sociālajos tīklos, un tiešie notikumu dalībnieki vai aculiecinieki mūs informēja par situāciju, kas izveidojusies Dagestānas Babajurtas rajonā, Hasavjurtas rajonā, vienā no ciemiem. Bet, ka Mahačkalā vēl bija palikuši kādi spēki, kas varētu pulcēties un protestēt – es par to ļoti šaubījos un pat neiedomājos, ka tas izvērsīsies tik vērienīgā akcijā, ka pulcēsies cilvēki, ka pārsvarā nāks sievietes, ar ratiņiem, ar maziem bērniem…
Kā uzvedās policija? Spriežot pēc videomateriāla, diezgan agresīvi
Jā, agresīvi, un šeit ir svarīgi pievērst uzmanību dažādiem aspektiem. Cilvēki gaidīja, ka pie viņiem ieradīsies varas pārstāvji – parasti šādā gadījumā rīcība kļūst vairāk vai mazāk kontrolēta un paredzama. Tomēr neviens no varas iestādēm neieradās, un policija tika atstāta pašplūsmā. Tā rezultātā tika veiktas skarbas aizturēšanas, kuras redzam daudzos fotoattēlos un videoklipos no notikuma vietas. Var teikt, ka viņi sev neko neliedza.
Ceru, ka valsts atriebībā neieslēgs savu represīvo aparātu un nevajās šo mītiņu dalībniekus. Līdz ar to vēl nezinām, vai būs kādas akcijas, vai pietiks ar vakardienas mītiņu, lai varas iestādes mainītu attieksmi pret notiekošo. Šodien republikas vadītājs Sergejs Meļikovs (kurš, starp citu, republikā vada mobilizācijas komisiju) jau ir sapulcējis sēdi un izteicies, ka, iespējams, ir pārpratumi militārajos uzskaites un iesaukšanas birojos un, ka ar to saistītajiem jautājumiem mobilizācijai jāpieiet ļoti uzmanīgi. Patiešām, Dagestānā tika aizvesti arī daudzbērnu tēvi, kuriem bija pieci vai seši bērni; un piecdesmit gadus veci vīrieši, kuri tika uzaicināti uz militāro reģistrācijas un iesaukšanas birojiem ieņemt ierindnieku amatus (tas ir pretrunā ar prezidenta dekrētu). Pavēstes nāca pat mirušiem cilvēkiem!
Vai jūs domājat, ka Meļikova paziņojums ir sabiedrības spiediena rezultāts?
Ak, protams. Šeit joprojām ir šāds aspekts: Dagestāna federālajos plašsaziņas līdzekļos un oficiālajā dienaskārtībā parādās kā “varoņu dzimtene”. Šī ir republika, kas karā ir zaudējusi visvairāk cilvēku. Tajā pašā laikā amatpersonas to pasniedz kā patriotisma apliecinājumu. Un te izrādās, ka tieši republikā, kura ir “slavena” ar augstu patriotismu, cilvēki iziet ielās.