Krievijas prezidents Vladimirs Putins nesen uzrunā Krievijas tautai kārtējo reizi paziņoja, ka “valsts drošības apdraudējuma gadījumā” viņš varētu pielietot taktiskos kodolieročus. To komentē Eirāzijas centra ”Atlantic Counsil” vecākais zinātniskais līdzstrādnieks Braiens Vitmors.
Paļauties uz ASV izlūkdienestiem, lai atmaskotu Putina kodolblefu
ASV izlūkošanas aģentūras bez šaubām koncentrējas uz Krievijas taktisko kodolarsenālu, kas ietver gaisa, jūras un sauszemes sistēmas. Ņemot vērā Putina retoriku, tā ir Amerikas izlūkdienestu svarīgākā prioritāte. Esmu pārliecināts, ka ASV datu vākšanas politika nodrošinās pasaulei tai nepieciešamo agrīnās brīdināšanas mehānismu.
Kopš 24. februāra ASV nav fiksējusi nevienu taktisko kodolieroču kustību, un ASV administrācija to vairākkārt ir atklāti paziņojusi.
Tāpēc uzskatu, ka ASV ir pietiekami daudz iespēju turpināt sniegt Ukrainai militāro palīdzību, kas līdz šim ir darīts ar satriecošiem panākumiem.
Putins trako, un tagad blefo, izspēlē kodolkārti. Šī ir veca un nodrillēta skaņuplate. ASV nedrīkst piekāpties. Attiecībā uz pieeju Ukrainai nekas nav mainījies. Šodienas situācija – neskatoties uz Putina zobena grabēšanu – ne ar ko neatšķiras no vakardienas.
Tagad, ja ASV redzēs Krievijas kodolieroču krājumu kustību, tām būs jāīsteno divvirzienu stratēģija.
Pirmkārt, administrācijai ir jāturpina autorizētas izlūkdatu izpaušanas politika, lai pasaule zinātu, kas notiek. Tas tiks darīts, lai pulcētu starptautisko sabiedrību, lai izdarītu nopietnu spiedienu uz Putinu, lai tas atkāptos. Jo īpaši tās “sabiedrotajām” Ķīnai un Indijai nav absolūti nekādas intereses par Krievijas taktisko kodolieroču izmantošanu.
Patiesībā nesenajā Šanhajas sadarbības organizācijas sanāksmē Uzbekistānā viņi abi uzstāja, lai Putins izbeigtu karu, samulsinot Krievijas diktatoru, kurš cerēja uz spēcīgu atbalsta izrādīšanu.
Tātad, ja Putins sāks pārvietot savu kodolarsenālu, pasaule redzēs, ka viņš gatavojas uzsākt vēsturiski postošu ceļu. Viņam būs milzīgs spiediens atkāpties.
Tajā pašā laikā ASV ir arī jānosūta skaidrs un nepārprotams vēstījums Krievijai, vēlams aizkulisēs. Signāls ir šāds: jebkura taktisko kodolieroču izmantošana no Krievijas puses izraisīs tūlītēju NATO militāru iejaukšanos ar draudiem, ka alianse pilnībā iznīcinās Ukrainā dislocētos Krievijas bruņotos spēkus.