Krievijas prezidenta Vladimira Putina svīta līdz pēdējam pretojās mobilizācijas paziņojumam. Šādu viedokli komentārā izdevumam GORDON pauda ASV dzīvojošais krievu politologs un publicists Andrejs Piontkovskis.
“Putins paziņoja par diviem jauninājumiem. Viens tīri politisks, PR rakstura, tie ir ir referendumi un tam sekojoša četru Ukrainas reģionu uzņemšana Krievijas Federācijā. No militārā viedokļa tam nav nekādas nozīmes. Lai kā okupants sauktu okupētās teritorijas, lai arī kādu statusu tām piešķir, tā ir okupēta teritorija, par kuras atbrīvošanu cīnās Ukraina. Tas neko nemaina, bet krasi pasliktina laukumu diplomātiskajam manevram Putinam darījumos ne tikai ar Rietumiem bet arī, kā parādīja tikšanās Samarkandā, ar tā sauktajiem globālajiem dienvidiem,” sacīja Piontkovskis.
Pēc politologa domām, nopietnāks apdraudējums ir otrs jauninājums – daļējas mobilizācijas izsludināšana.
“Putins izveidoja ļoti bīstamu globālu sociālo eksperimentu. Vārds “daļējs” dekrēta nosaukumā ir tukšs aizslietnis. Faktiski saskaņā ar šo dekrētu jebkurš Krievijas Federācijas pilsonis var tikt iesaukts un piespiedu kārtā nosūtīts uz armiju. Paziņoja, ka grasās savākt 300 tūkstošus cilvēku. Visi Krievijas iedzīvotāji ar vienu pildspalvas vēzienu pārvēršas par bezpalīdzīgu un beztiesīgu ”mobiku” baru, tādu pašu, kas tika sagrābti Doņeckā un Luhanskā un izmesti kā lielgabalu gaļa,” sacīja politologs.
Šī “riskantā akcija” izraisīs sociālos protestus. Piontkovskis uzskata, ka ar lēmumu mobilizēties Putins grauj sociālo bāzi, kuras atbalstu viņš pats bauda.
Politologs vērsa uzmanību uz to, ka Putina runa aizkavējās par vairāk nekā 12 stundām.
“Domāju, ka līdz pēdējam brīdim viņa svītai bija pretestība. Diplomātiskajā frontē pēdējos divus mēnešus Kremlis un Putins ir mēģinājuši piespiest Ukrainas vadību risināt sarunas ar Emanuela Makrona un Olafa Šolca palīdzību. Tad Erdogans. Tagad šī līnija tiek atmesta un pilnībā slēgta. Manuprāt, bunkurā par to bija nopietnas domstarpības. Viņi mēģināja apturēt Putinu. Tagad mums ir pilnīga neziņa par Krieviju,” sacīja Piontkovskis.
Viņaprāt, Ukrainas militārie panākumi varētu paātrināt Putina atcelšanu no varas.
“Krievijas Federācijai militārā mobilizācija neko nedos, bet tikai to vājinās. Ņemot vērā neizbēgamo sociālo neapmierinātību, kas saistīta ar mobilizāciju, Ukrainas panākumi frontē izraisīs šoka efektu Krievijas sabiedrībā. Ja Hersonu atbrīvos tuvākajā nākotnē pa vidu šai mobilizācijai vai ar augstas precizitātes amerikāņu ieroču palīdzību sagraus Krimas tiltu, tad Putins tiks noņemts no varas. Tie, man šķiet, ir Putina vakardienas liktenīgo lēmumu rezultāti,” rezumēja Piontkovskis.