Krievijas Federācijas padome apstiprināja likumu par bargāku sodu par noziegumiem pret militāro dienestu mobilizācijas laikā un bruņota konflikta kontekstā. Šis likums cita starpā ievieš kriminālsodus par brīvprātīgu padošanos un marodierismu. Tagad dokuments jānodod parakstīšanai Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, pēc kura tas stāsies spēkā.
Dienu iepriekš, 20.septembrī, Valsts dome vienbalsīgi pieņēma šo likumprojektu visos lasījumos. Dokuments ļaus sodīt pilsoņus par atteikšanos piedalīties karadarbībā, neierašanos militārajās mācību nometnēs, kā arī palielinās termiņus par dezertēšanu.
Padošanās gūstā un atteikšanās cīnīties
Par atteikšanos cīnīties paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem (un līdz 10 gadiem, ja tas izraisījis smagas sekas). Tāds pats periods paredzēts arī par brīvprātīgu padošanos gūstā – par to tiek ieviests jauns Kriminālkodeksa pants (352.1 pants).
Tagad par priekšnieka rīkojuma nepildīšanu militārajā dienestā draud sods līdz diviem gadiem, bet ar smagām sekām – līdz pieciem gadiem. Līdz šim Krievijas Federācijas Kriminālkodeksā šādi sodi nebija paredzēti
Dezertēšana
Uz militārajām mācībām no rezerves iesauktie pilsoņi par neierašanos vai dezertēšanu (337.pants) tiks pie kriminālatbildības vienlīdzīgi ar līgumkaravīriem un jauniesaucamajiem. Vienlaikus dezertēšanas termiņš tiek palielināts no 7 uz 10 gadiem, ja noziegums izdarīts “mobilizācijas vai karastāvokļa laikā, kara laikā vai bruņota konflikta vai kaujas operāciju apstākļos”.
Marodierisms
Par marodierismu tiek ieviesta kriminālatbildība (356.1 pants) līdz 15 gadiem kolonijā. Vienlaikus par atbildību pastiprinošiem apstākļiem rosināts uzskatīt nozieguma izdarīšanu “mobilizācijas vai karastāvokļa laikā, kara laikā”.
”Samovolka” mācību nometnes laikā
Likums ievieš kriminālsodu par neatļautu vienības vai dienesta vietas pamešanu, kā arī par laicīgu neierašanos bez pamatota iemesla dienestam militāro mācību laikā. Par AWOL (mobilizācijas un karastāvokļa laikā), kas ilgst no divām līdz 10 dienām, draud līdz pieciem gadiem cietumā. Ja “rezervists” (mobilizācijas un karastāvokļa laikā) neirodas no divām līdz 10 dienām, draud cietumsods līdz pieciem gadiem. Ja “rezervists” nebija no 10 dienām līdz vienam mēnesim – līdz septiņiem gadiem cietumā. Ja viņš būs prombūtnē ilgāk par mēnesi, sods būs līdz 10 gadiem gadiem cietumā.
Aizsardzības rūpniecības līgumi
Atbildība paplašināta arī uzņēmumiem, kas strādā ar valsts aizsardzības pasūtījumiem. Par atkārtotiem aizsardzības līgumu noteikumu pārkāpumiem atbildīgās personas saņems cietumsodu no četriem līdz astoņiem gadiem, bet zaudējumu gadījumā no pieciem miljoniem rubļu – termiņš palielināsies līdz 5–10 gadiem. Papildus tiek noteikta kriminālatbildība par atkārtotu atteikšanos slēgt līgumus pēc valsts aizsardzības rīkojuma. Soda termiņš ir četri līdz astoņi gadi.