Ukrainas karaspēka pretuzbrukums Harkivas apgabalā izvērtās par katastrofāliem zaudējumiem elitārajai Krievijas tanku vienībai. No 6. līdz 10. septembrim 4. gvardes tanku armija, kas bija izvietota netālu no Izjumas, zaudēja aptuveni pusi sava aprīkojuma jeb gandrīz 100 tankus, norāda Oryx analītiķi, kuri apkopo informāciju no fotogrāfijām un video.
4. gvardes tanku Kantemirovskas Ļeņina ordeņa, V. Andropova vārdā nosauktā Sarkankarogotā divīzija ir 1. gvardes tanku sarkankarogtā armijas daļa. Pēdējā “bija viena no prestižākajām armijām Krievijā, tā bija paredzēta, lai aizsargātu Maskavu, un tai bija jāvada pretuzbrukumi kara gadījumā ar NATO”, teikts Lielbritānijas izlūkdienesta 13.septembra ziņojumā.
Ukrainas pretuzbrukuma laikā 1.tanku armija cieta smagus zaudējumus:
Tagad Krievijas konvencionālie spēki, kas paredzēti NATO pretdarbībai, ir ārkārtīgi novājināti. Iespējams, ka Krievijai būs vajadzīgi gadi, lai atgūtu zaudētās kaujas spējas.
1.tanku armija kara sākumā piedalījās Kijivas ieņemšanas operācijā, bet mēnesi vēlāk bija spiesta doties prom no galvaspilsētas. To veidojošās vienības, jo īpaši 4. tanku divīzija, tika pārdislocētas uz Harkovas apgabalu.
Divīzijā bija divi pulki, katrā aptuveni 93 tanki T-80U, vēsta emuārs Oryx, kas kopš kara sākuma uzskaita bojāto militāro tehniku abās pusēs. (Tiek ņemti vērā ar fotogrāfiju un video dokumentētie zaudējumi, ieskaitot iznīcinātos, bojātos, pamestos un sagūstītos tankus, ieročus, lidmašīnas un citu aprīkojumu.)
“Ņemot vērā nesenos zaudējumus netālu no Izjumas, divīzija zaudējusi gandrīz pilnu pulku T-80U tanku vai pusi no iesaistītajiem,” Twitter paziņoja Oryx.
Ukrainas 4. tanku brigāde, kas aprīkota ar agrāku versiju tankiem – T-72 un T-64, devusi triecienu 4. tanku divīzijai, raksta Forbes. Ievērojams daudzums tehnikas tika notverts neskarts, tāpēc tagad Ukraina to var izmantot. “Tagad Ukrainas armijai ir vairāk tanku nekā pirms pašreizējās ofensīvas, jo tā sagūstīja vairāk krievu tanku nekā zaudēja savus,” saka Forbes žurnālists, kas specializējas militārā aprīkojuma jomā.
Pretuzbrukuma laikā, pēc Ukrainas varasiestāžu un Kara izpētes institūta (ISW) datiem, nedēļas laikā tika atbrīvoti aptuveni 9000 kvadrātkilometru okupētās teritorijas. Tikmēr piecus mēnešus ilgās kaujās Donbasā, ko analītiķi nodēvējuši par “izsīkuma karu”, Krievijas karaspēks spējis ieņemt tikai aptuveni 5200 kvadrātkilometrus.
Tūlīt pēc Krievijas armijas sakāves pie Harkivas Uralvagonzavod montāžas cehs Ņižņijtagilā, kur ražo tankus, tika pārcelts uz diennakts režīmu. Vadība to skaidroja kā “ražošanas nepieciešamību” un noteica izmaiņas, lai tās sakristu ar Tankistu dienu 11. septembrī. Darbiniekiem arī tika aizliegts doties atvaļinājumā.