Uz Ukrainas Bruņoto spēku militārā aprīkojuma arvien biežāk sāk parādīties balts krusts. Arī daži varas iestāžu pārstāvji sākuši izmantot šo simbolu savos ziņojumos.
Bet paši ukraiņi Ukrainas bruņoto spēku pretuzbrukumu jau sākuši dēvēt par “ukraiņu krusta karu pret krieviem”.
Ko šis neparastais simbols nozīmē un kāpēc Ukrainas bruņotie spēki to izmanto savā ekipējumā?
Izrādās, ka šādas formas krustam ir ļoti sena un spilgta vēsture. Vienādmalu krustu sauc par “katakombas” vai “uzvaras zīmi “.
Šis simbols parādījās Romas imperatora Konstantīna laikā (mūsu ēras 306-337. gadi). Saskaņā ar leģendu, toreizējam pagānam Konstantīnam, 312. gadā pirms kaujas ar savu sāncensi, Itālijas valdnieku Makseniju, parādījies Jēzus Kristus: “Zem šīs zīmes jūs uzvarēsiet.” Tad viņš pavēlēja saviem karavīriem uz vairogiem uzlikt vienādmalu krusta attēlu un uzvarēja.
Pēc tam Konstantīns atļāva kristietību praktizēt visā Romas impērijā. Līdz ar to šis krusts ir kļuvis par simbolu kristietības triumfam pār pagānismu.
Ukrainas zemēs balts, vienādsmails krusts vēsturiski tiek uzskatīts par kazaku karogu. Tas ir attēlots uz 1651. gada karoga, kas glabājies Stokholmas muzejā.
Šāds krusts ir arī uz hetmaņa Bohdana Hmeļņicka karoga. Atbalstot tradīcijas un mūsdienu Ukrainas līderus, Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Andrijs Jermaks savā Telegram kanālā publicēja baltu krustu kā zīmi atbalstam Ukrainas Bruņoto spēku vērienīgajam pretuzbrukumam.
“Ziemas pārgājiens” (Pirmā ziemas kampaņa (1919. gada 6. decembris – 1920. gada 6. maijs) ir M. Omeļjanoviča-Pavļenko vadītās Ukrainas Tautas Republikas (UTR) armijas kampaņa Sarkano un Brīvprātīgo armiju aizmugurē) ir mūsu atmiņā. Rudens akcija ir šodienas mūsu īsto varoņu darbs. Mēs atceramies savu vēsturi, atceramies UTR armijas varoņus, “Dzelzs krusta ordeņa virsniekus”. Atceramies pirmo ziemas pārgājienu pret “balto” un “sarkano” aizmuguri. Mūsu vēsturi nevar izdzēst. Mēs uzvarēsim visus ienaidniekus. Krustneši,” rakstīja Jermaks.