No militārā viedokļa Ukraina neapšaubāmi uzvarēs karā. Taču patiesam triumfam tai ir jābūt labi funkcionējošai ekonomikai.
”Protams, karā jāuzvar Ukrainai. Tomēr, neskatoties uz starptautiskās sabiedrības ievērojamo uzmanību valsts militārajām vajadzībām, uzvarai svarīgais ekonomikas atjaunošanas un izaugsmes uzdevums tiek nedaudz ignorēts”, raksta Kurts Volkers, ASV diplomāts, bijušais ASV īpašais pārstāvis Ukrainā
Nepieciešama tūlītēja rīcība
Ukrainai ir vajadzīga ekonomika, kas spēj pārdzīvot Krievijas iebrukumu, nodrošināt valsts ieņēmumus un uzturēt militāro aizsardzību. Rietumvalstīm (tostarp ES, ASV, Apvienotajai Karalistei, Kanādai un atsevišķām ES dalībvalstīm) būtu steidzami jāsadarbojas ar Ukrainu ne tikai makrofinansēšanas un valdības palīdzības programmās, bet arī tādu programmu īstenošanā, kuru mērķis ir stimulēt privātos ieguldījumus un ilgtspējīgu ekonomiku. izaugsmi.
Ar valsts palīdzību nekad nepietiks, lai izveidotu Ukrainas ekonomiku un padarītu to ilgtspējīgu. Nekāda centralizēta kontrole nekad neradīs komfortu privātajiem investoriem. Mērķim vajadzētu būt valsts nodrošināto resursu un politikas lēmumu izmantošanai stratēģiskā veidā, lai mudinātu privāto sektoru investēt, radīt labklājību un darbavietas, kā arī virzīt Ukrainas ekonomiku uz Eiropas Savienību (ES).
Daži to ir nosaukuši par “Māršala plānu” Ukrainai, un šeit var vilkt noderīgas paralēles. Iespējams, ka pati Māršala plāna noteicošā iezīme, kā to saprata pats valsts sekretārs Džordžs Māršals, bija tieši šī: ne tikai valsts palīdzības sadale, bet arī privātā sektora atdzimšana.
Laikam ir būtiska nozīme
Vairāk nekā sešus mēnešus pēc tam, kad Krievija uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, Rietumi ir piešķīruši ievērojamus līdzekļus, lai uzturētu Ukrainas valsts finanses. Ar tiem nepietika, līdzekļi neieradās laikā, un tie netika atbrīvoti no izpirkšanas noteikumiem. Bet bez šiem līdzekļiem Ukraina neizdzīvotu.
Tomēr nekas netika veikts saistībā ar ekonomikas atveseļošanu. Šķiet, ka ir netiešs ieteikums, ka vajadzētu pagaidīt līdz kara beigām. Tas nav pareizi. Neviens nezina, cik ilgi karš turpināsies, un Ukrainai tagad ir jāapvienojas, lai stiprinātu savus militāros centienus un uzvarētu, kamēr Krievijas ekonomiku vājina sankcijas.
Pašreizējais spēles stāvoklis
Kijivas un Rietumukrainas mikroekonomikai klājas diezgan labi. Kravas automašīnas dodas pa ceļiem, piegādājot preces. Veikali, restorāni un kafejnīcas ir pilni un atvērti. Tie, kuriem ir alga, var atgriezties normālā dzīvē. Kijivas iedzīvotāju skaits atkal ir pieaudzis līdz aptuveni 3 miljoniem (3,5 miljoni pirms februāra), un pilsētas nodokļu ieņēmumi ir 85% no pirmsfebruāra līmeņa. No ikdienas perspektīvas, neskatoties uz uzlidojuma sirēnām un raķešu uzbrukumu draudiem, karš galvenokārt ir jūtams dienvidos un austrumos, bet ne uz rietumiem no Ukrainas Donbasa un uz ziemeļiem no Hersonas un Zaporižjas.
Liela daļa no tā tiek atbalstīta mākslīgi. Valdība ir būtiski palielinājusi algu sarakstā esošo cilvēku skaitu un drukā naudu, lai segtu izmaksas. Vairāki privātie uzņēmumi maksās darbiniekiem algu vismaz līdz 2022. gada beigām, lai gan viņi vairs nestrādā. Melnā ekonomika (bieži vien cietā valūtā) atdzimst, ņemot vērā spiedienu uz grivnu.
Makro līmenī Ukrainas ekonomika cieš vēl vairāk. IKP kritās pat par 30%. Lauksaimniecība atrodas nedrošā situācijā, jo eksporta jauda ir tikai daļa no pirmskara līmeņa, daži lauki ir jāiznīcina un ir jāiznīcina nesprāgušās munīcijas, un pagājušā gada nepārdotā raža ir bloķējusi graudu glabātuvi, kas nepieciešama šī gada ražas uzglabāšanai. Daudzas galvenās nozares tika bojātas vai slēgtas. Tas viss ir atstājis bez darba gandrīz trešdaļu strādnieku (lai gan dažiem joprojām algu maksā uzticīgi uzņēmumu vadītāji). Tas viss rada nestabilitāti.
Arī valsts finanses saskaras ar nopietnām problēmām. Centrālās valdības deficīts ir aptuveni 5 miljardi eiro (5 miljardi ASV dolāru) mēnesī. Liela daļa finansējuma, ko ES solīja, lai novērstu šo plaisu, nav sniegta. Turklāt, pat ja tie tiks apmaksāti, lielākā daļa šo līdzekļu nāks aizdevumu veidā, kas kļūs par jūgu Ukrainas ekonomikai uz daudziem gadiem.