Vairākus mēnešus viņi sevi nekādā veidā neizrādīja un gaidīja norādījumus no Kijevas – operatīvie darbinieki, kas apmācīti veikt partizānu operācijas okupētajā teritorijā.
Krievijas izlūkdienesti viņus medīja, meklējot ukraiņu vīriešu tetovējumus, kas varētu identificēt viņus kā bijušās militārpersonas, un izmantojot vietējos kolaborantus, lai izveidotu potenciālo pretošanās līderu sarakstus. Daži tika notverti, bet izdzīvojušie kļuva par daļu no jaunas stratēģijas: darbojoties aiz ienaidnieka līnijām, “izsit vismaz dažus zobus no Krievijas mutes”, kā to raksturoja kāda Ukrainas amatpersona.
Partizānu tīkls tika aktivizēts jūlija beigās. Tajā pašā laikā Ukrainas specvienības okupētajās teritorijās sāka veikt savas operācijas, tostarp izmantot bezpilota lidaparātus ar ieročiem uz klāja. Palīdzēja arī no ASV atsūtītās daudzkārtējās palaišanas raķešu sistēmas HIMARS, kas ļauj ukraiņiem veikt triecienu līdz 80 km attālumā aiz frontes līnijas.
Mērķis ir virzīt karu aiz ienaidnieka līnijām un “parādīt viņiem, kas ir haoss”, saka Ukrainas amatpersona, kura saistībā ar diskusiju par militāro stratēģiju lūdza palikt anonīma. Tas jau ir licis Krievijas karaspēkam tērēt laiku un resursus savu bāzu aizsardzībai aizmugurē, palēninot frontes vienību apgādi.
Viens no spilgtākajiem jaunās stratēģijas rezultātiem bija jūras lidmašīnu iznīcināšana Saki lidlaukā Krimā. Otra, pēc Ukrainas amatpersonas teiktā, bija galvenā dzelzceļa tilta uzspridzināšana Melitopolē.
Uzbrukumi Krimā apstiprina ukraiņu spēju darboties aiz Krievijas līnijām, “pateicoties šo cilvēku neticamās drosmes un jaunu iespēju kombinācijai”, saka kāda Rietumu amatpersona.
Turklāt okupētajās teritorijās – Melitopolē, Hersonā – partizāni pēdējo nedēļu laikā ir veikuši virkni sprādzienu un slepkavību mēģinājumus pret kolaborantiem. “Tieši to darīja Francijas pretošanās kustība Otrā pasaules kara laikā – likvidēja mērķus, grāva infrastruktūru,” saka atvaļināts britu īpašo spēku veterāns, kurš apmācīja ukraiņus.
“Mērķus” likvidē arī speciālās snaiperu vienības, kuras, pēc Ukrainas militārā pārstāvja teiktā, grupās pa diviem tiek sūtītas uz Ukrainas dienvidiem, lai meklētu Krievijas augstākās pavēlniecības pārstāvjus. Uzdevums var ilgt pat nedēļu, “tas ir ļoti grūts, lēns, bīstams darbs,” saka amatpersona:
”Bet viņi medī ļoti svarīgus mērķus. Pat viens panākums ir liela uzvara”.
Dažreiz jūs nevarat sasniegt rezultātus. Ziemeļos artilērijas apkalpju izsekošanai tiek izmantoti bezpilota lidaparāti, taču pret izsekojamajiem ir maz veiksmīgu triecienu, un Krievijas artilērija turpina bombardēt Harkivu, sacīja amatpersona.
Krievijas armijai nācies pārvietot munīcijas noliktavas un operāciju centrus prom no frontes līnijas, taču tā turpina bombardēt Ukrainas pozīcijas. Lai partizānu un diversantu rīcībai būtu jūtama ietekme uz frontes stāvokli, ukraiņiem būs “jāuztur līdzšinējais aktivitātes līmenis”, norāda Rietumu amatpersona.
Kijiva cer, ka darbībām aiz ienaidnieka līnijām būs arī psiholoģiska ietekme. “Iedomājieties, ka esat krievu karavīrs un dienu no dienas kaut kur netālu no jums eksplodē bumba. Vai jūs domājat, ka šāds karavīrs varēs mierīgi gulēt?” saka Ukrainas amatpersona.