Kopš 2014. gada Kijiva ir rūpīgi veidojusi “digitālo cietoksni”, kura iespējas pārsniedza visas Kremļa cerības.
Kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma Krievija nav spējusi sasniegt nopietnus rezultātus informatīvajā karā, un visas Kremļa kiberoperācijas ir izrādījušās neizdarīgas un nesagatavotas. Par to savā rakstā The Economist ziņo Lielbritānijas izlūkdienesta vadītājs Džeremijs Flemings.
Pēc viņa teiktā, abas pilna mēroga kara puses savu mērķu sasniegšanai aktīvi izmanto kiberspējas. Taču visas Kremļa īpašās operācijas šajā jomā jau no pirmās iebrukuma dienas izrādījās neveiklas un nesagatavotas.
“Krievijas militārpersonu mēģinājumi iznīcināt Ukrainas digitālo infrastruktūru un sēt nesaskaņas, izmantojot kiberspējas, ir sasnieguši noturīgu, profesionālu un efektīvu Ukrainas kiberaizsardzību. Lai gan mēs zinājām, ka Krievijas Federācija ir spējīga spēlēt pēc citiem noteikumiem, tās darbības Ukrainā tagad ir notikušas. parādīja to pasaulei. Rezultātā mēs redzam izmaiņas kiberainā. Šobrīd starp lielākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem un valdībām ir daudz ciešāka sadarbība drošības jomā nekā pirms iebrukuma,” savā atzinumā turpināja Flemings.
Izlūkošanas nodaļas vadītājs atzīmē, ka Krievijas Federācija kiberoperācijas uzsāka dažas dienas pirms pilna mēroga iebrukuma. Janvārī Krievijas hakeri izmantoja ļaunprogrammatūru WhisperGate, ar kuru plānoja iznīcināt Ukrainas valdības sistēmas. Nepilnu stundu pirms iebrukuma Krievija uzbruka ViaSat satelītu tīkliem, un kiberuzbrukumu juta arī kaimiņvalstis.
Tomēr, pēc Fleminga teiktā, uzbrukumu identificējuši starptautiskie eksperti un problēmas ātri novērstas. Papildus kibertelpai Kremlis Ukrainai nopietni zaudē dezinformācijas kampaņā, kas tika aktīvi izmantota Sīrijā un Balkānos.
“Pagaidām prezidents Putins ir pilnībā zaudējis informācijas karu Ukrainā un Rietumos. Tas ir iemesls priekam, nevajadzētu par zemu novērtēt Krievijas dezinformācijas darbību citās pasaules valstīs. Daudzas no visvairāk apdzīvotajām valstīm to nav izdarījušas piekrita ANO priekšlikumam nosodīt Krieviju par tās iebrukumu. Ukraina ir sevi pierādījusi kā ārkārtīgi efektīvu kiberaizstāvi. Kopš Krimas aneksijas 2014. gadā valsts ir rūpīgi būvējusi digitālo cietoksni. Ukrainas militārpersonām, iespējams, esam bijuši liecinieki vēsturē visefektīvākajai aizsardzības kiberaizsardzībai. Šī kiberaizsardzība izrādījās spēcīgāka, nekā Krievija gaidīja. “Viņi piespieda ukraiņus dažādot un izmantot alternatīvus saziņas veidus, kas bija drošāki. Tas faktiski nostiprināja Ukrainas noturību,” piebilda nodaļas vadītājs.