Serbija aktivizējusi sadarbību ar NATO pēc Krievijas vēstnieka izteikumiem, ka Krievijas militārās bāzes izveide republikā ir Maskavas “interešu” sarakstā.
Kā vēsta Kommersant, atsaucoties uz avotiem Belgradā, Serbijas militārpersonas paplašina sadarbību ar ASV ”Jug” militārajā bāzē netālu no Bujanovacas valsts dienvidos.
To pašu informāciju apstiprināja ASV Aizsardzības sadarbības biroja (ODC) vadītājs Aleksandro Pedraza, kurš koordinē Serbijas armijas mijiedarbību ar Pentagonu. Pēc viņa teiktā, Vašingtona un Belgrada plāno attīstīt Jugas bāzi kā “galveno centru Serbijas armijas apmācībai atbilstoši NATO standartiem un Serbijas īpašo spēku apmācībai miera uzturēšanas operācijām”.
Pagājušajā nedēļā Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs paziņoja, ka republika neuzņems citu valstu militārās bāzes.
Serbijai nav vajadzīgas nekādas militārās bāzes, Serbija saglabās savu militāro neitralitāti, tā stiprinās pati savu armiju, Serbija rūpēsies par savu tautu un būs pietiekami spēcīga, lai būtu neatkarīga.
Vučiča paziņojumi izskanēja trīs dienas pēc tam, kad Krievijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Belgradā Aleksandrs Bocans-Harčenko deva mājienus par iespēju republikā izveidot Krievijas militāro bāzi. Viņš to nosauca par Maskavas “interešu jautājumu”, tomēr norādot, ka bāzu izveide joprojām ir Serbijas varas iestāžu “suverēna lieta”.
Lai gan Vučičs šo iespēju skaidri noraidīja, viņš uzsvēra, ka valstij “nebūs kauns par savām attiecībām ar Krieviju”, kā arī ar Ķīnu, ASV un ES.
Iepriekš Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko sacīja, ka “Serbija vēlētos sēdēt uz trim krēsliem: ES, ASV, Krievija – bet tas vairs neizdosies”. Belgradā šie vārdi tika uzskatīti par prasību nostāties Maskavas pusē, ko Kremlis izteica ar sava Baltkrievijas sabiedrotā starpniecību.
Kā norādīja bijušais Serbijas vēstnieks Minskā Srecko Djukic, Krievijas vadība ir neapmierināta, ka Serbija sevi dēvē par Krievijas draugu, bet tajā pašā laikā uztur labas attiecības ar Rietumiem, un šāds signāls “nozīmē, ka Belgradai jāiet līdzi Maskavai un Minskai līdz galam vai jāpāriet uz otru pusi.”
Serbija atrodas Rietumu uzmanības lokā saistībā ar jaunas valdības izveidi un lēmumu pievienoties sankcijām pret Krieviju. Tajā pašā laikā Vučičs nevēlas sabojāt attiecības ar Maskavu, jo tā “nodrošina Serbijai lētāko gāzi Eiropā un atbalsta to Kosovā”.
Djukičs uzskata, ka Belgrada vairs nespēs pieturēties pie “strausa politikas” un iebāzt galvu smiltīs. Tas nedarbosies ne no vienas puses”. Tomēr viņš nosauca par maz ticamu, ka tuvāko mēnešu laikā Serbijas vadības uzvedībā notiks dramatiskas izmaiņas. Tas notiks tikai tad, “kad daži krēsli sāks kustēties”, piebilda eksperts.