Pēc dažu ES valstu aicinājuma ierobežot vīzu izsniegšanu, Krievijas iedzīvotāju pieteikumu skaits vīzu saņemšanai uz Eiropu pēdējo divu nedēļu laikā pieaudzis par 40%, izdevumam Kommersant pastāstīja Visahod korporatīvās nodaļas vadītāja Marina Širokova.
“Tas bija īpaši jūtams nedēļas beigās, ņemot vērā Igaunijas varas iestāžu paziņojumus,” viņa sacīja.
Izdevuma avoti tūrisma nozarē atzīmēja, ka ceļotāji steidz nokārtot dokumentus “nākotnei”, lai turpmāk nesaskartos ar problēmām. Pārsvarā cilvēki piesakās paši vai ar vīzu aģentūru starpniecību.
Širokova precizēja, ka tie, kuri vēlas ar bērniem doties uz Eiropu rudens brīvdienās, vīzas sāka noformēt iepriekš.
Krievijas Tūrisma operatoru asociācijas izpilddirektore Maija Lomidze sacīja, ka Krievijas tūristu plūsma uz Eiropas Savienību no pirmskrīzes līmeņa atguvās tikai par 5-10%. Ceļotājus galvenokārt interesē kūrorti Francijā, Itālijā, Spānijā un Grieķijā, daudzi gatavojas nokļūt tur caur Somiju vai Baltiju. Tajā pašā laikā ceļojumu plānošanas grūtību dēļ lielākā daļa Krievijas tūristu šobrīd joprojām dod priekšroku atpūtai Turcijā vai Apvienotajos Arābu Emirātos, atzīmēja tūrisma kompānija Intourist.
Viens no izdevuma sarunu biedriem tūrisma tirgū norādīja, ka Krievijas tūristus visvairāk satrauc tas, ka Šengenas vīzas iegūšanas process būs tāds pats kā amerikāņu.
“Tas ir, formāli tas būs iespējams, bet faktiski tikai ar ceļojumu uz trešo valsti,” viņš piebilda.
Turklāt Šengenas zonas vīzas iegūšana jau tagad ir kļuvusi grūtāka: samazinājies ieceļošanas skaits vīzu centros un diplomātiskajās pārstāvniecībās, sarežģītāks ir dokumentu iesniegšanas process, palielinājies pieteikumu izskatīšanas laiks, valstis bieži vīzas izsniedz tikai uz ceļojuma datumu laiku, un Somija ir sākusi atteikt tranzīta vīzas.
Iepriekš ieceri aizliegt Šengenas vīzu izsniegšanu Krievijas iedzīvotājiem visas Eiropas Savienības līmenī atbalstīja Čehija, Igaunija, Lietuva un Somija. Tēma tiks apspriesta ES ārlietu ministru sanāksmē augusta beigās Prāgā.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis ierosināja ļaut Eiropā no Krievijas ieceļot tikai tiem politiskajiem bēgļiem no Krievijas, kuri cīnījās pret pašreizējo režīmu un tika vajāti.