Eiropols atteicās apsūdzēt Ukrainu Rietumu ieroču tālākpārdošanā, bet, gluži pretēji, apliecina, ka pilnībā uzticas Ukrainai un uztur ar to ciešus kontaktus šajos jautājumos. Bet Eiropola spīkera paziņojums attiecās uz iespējamiem draudiem, kas izriet no paša karadarbības fakta valsts teritorijā.
Pamatojoties uz šo nepamatoto apsūdzību, tajā skaidri redzamas Krievijas pēdas, lai jebkādā veidā apturētu Rietumu militārās palīdzības piegādi. Jo Eiropola spīkera paziņojuma pamatā bija nepatiess raksts apšaubāmā bulgāru izdevumā par it kā Ukrainas veikto franču ”Cēzara” artilērijas sistēmu pārdošanu.
Karš ar Krieviju bija īsts pārbaudījums ierocim ar spēcīgu raksturu un vīrišķīgu vārdu. Oficiālais tā nosaukums vārds ir ”Cēzars”, bet ukraiņu kareivji viņu mīļi sauc par Gaskonieti. Ātrāk, jaudīgāk, precīzāk – tās ir, vienkāršiem vārdiem sakot, franču tehnoloģiju priekšrocības salīdzinājumā ar krievu ieročiem. Un jo labāk ukraiņu puiši pie tā strādās, jo lielāka iespēja nākotnē iegūt modernāku artilēriju.
Pilna mēroga kara “Cēzars” tests tiek izturēts cienījami, neskatoties uz skeptiķu bažām, ka riteņu “pašpiedziņas lielgabals” ir vājāks par kāpurķēžu transportlīdzekļu iespējām. “Mēs nekur neiestrēgām uz riteņiem, tā kā ierīces caurgājas spējas ir normālas,” norāda cīnītāji.
“Cēzara” galvenā priekšrocība ir tā darbības rādiuss un precizitāte, tas viegli sasniedz mērķus līdz četrdesmit kilometru attālumā. “Mēs varam šaut daudz vairāk, desmit kilometrus tālāk nekā tās pašas ”hiacintes” (2A36 Giacint-B ,padomju/krievu 152 mm lauka lielgabals), un sasniegt mērķus, kurus mēs iepriekš nevarējām sasniegt,” saka kaujinieki.
Artilēristi saka, ka tieši tāpēc ”Cēzars” ir neaizstājams pretbateriju kaujā. Citiem vārdiem sakot, tur, kur darbojas franču lielgabali, krievu šāviņi pārstāj krist uz ukraiņu galvām. Galu galā ienaidnieks ir spiests vilkt savus ieročus prom no mūsu pilsētām. “Protams, viņi saprot, ka mēs tos aizsniedzam tur, kur iepriekš nesaņēmām, tāpēc viņi vairs neizturas tik augstprātīgi,” norāda militārpersonas.
Mūsdienīgs elektroniskais aprīkojums ļauj ”Cēzaram” ātri atrast mērķi un gandrīz acumirklī pieķerties orientieriem. “Šī sistēma mums sniedz lielisku mobilitātes un ātras uguns atklāšanas spēju, tas ir, mums nav jāgaida piecpadsmit līdz divdesmit minūtes vienā šaušanas pozīcijā, piemēram, mēs strādājām pie mērķa piecas minūtes un pārvietojāmies ātrāk vai lēnāk,” saka cīnītāji.
“Cēzara” ukraiņu apkalpe pusotra mēneša treniņu programmu iziet dažu dienu laikā. Kopumā Francija Ukrainai nosūtījusi astoņpadsmit šādas sistēmas. Un ne tikai no krājumiem noliktavu bāzēs, bet arī no armijas rīcībā esošo ieroču skaita. Tas nozīmē, ka franči labi zina, kādi ieroči var apturēt krievu iebrucēju virzību.
“Protams, es uzskatu, ka efektīvam pretuzbrukumam vai ofensīvai kopumā, lai atbalstītu mūsu kājniekus, mums ir nepieciešams daudz vairāk šādu sistēmu. Tas var nebūt “Cēzars”, bet sistēmas, kas sasniegs vismaz tādu šaušanas tāluma diapazonu kā “Cēzars”,” saka Ukrainas bruņoto spēku karavīrs.
Bet rašisti labi zina, ka Ukrainai šādas sistēmas ir zelta vērtas. Tāpēc viņus medī un ne tikai kaujas laukā. Krievijas izlūkdienesti sociālajos tīklos uzsāka veselu melu kampaņu, mēģinot pārliecināt Rietumus, ka Ukraina divas šādas instalācijas pārdeva tālāk Krievijas starpniekiem. Primārais avots bija mazpazīstams bulgāru izdevums, kuru sāka pavairot gandrīz visas Kremļa informācijas ”izgāztuves”. Bet franču tehnoloģiju piegāde turpinās. Līdz ar to propagandas mašīna buksē, atšķirībā no “Cēzariem”.