Pēc tam, kad 4. martā tajā ietriecās nezināmas raķetes ķermenis, uz Mēness virsmas izveidojies jauns dubultkrāteris. Tagad astronomi cenšas noskaidrot, no kurienes objekts nācis un kas to palaidis, vēsta CNN.
Astronomi jau sen atklāja šo kosmosa atlūzu gabalu raķetes fragmenta veidā netālu no Mēness un pieņēma, ka tas ietrieksies Zemes pavadonī, taču negaidīja, ka sadursme būs tik nozīmīga: trieciena rezultātā uzreiz izveidojās divi krāteri ar diametru 18 un 16 metri. Kopā tie veido aptuveni 28 metrus platu ieplaku.
”Parasti izlietotajās raķetēs masa tiek koncentrēta dzinēja galā, un pārējais posms galvenokārt sastāv no tukšas degvielas tvertnes. Taču dubultā krātera rašanās var liecināt, ka šim objektam bija lielas masas abos galos, kad tas ietriecās Mēnesī”, skaidroja NASA.
Precīza raķetes ķermeņa, kas pirms gadiem pārvērtās kosmosa atkritumos, izcelsme nav skaidra, tāpēc dubultais krāteris varētu palīdzēt astronomiem noteikt, kas tas bija.
Neatkarīgais pētnieks Bils Grejs, programmatūras izstrādātājs orbītu izsekošanai kosmosā, bija pirmais, kurš pamanīja nezināma objekta trajektoriju. Sākumā viņš to sajauca ar SpaceX Falcon vai DSCOVR raķešu posmu, kas tika palaists tālajā 2015. gadā, taču vēlāk atzina, ka ir kļūdījies.
Tad Grejs ierosināja, ka šī ir 2014. gada Ķīnas Mēness misija “Changzheng”. Tomēr Ķīnas Ārlietu ministrija apstrīd šo apgalvojumu, norādot, ka nesējraķete “droši iekļuva Zemes atmosfērā un pilnībā sadega”.
Neviena aģentūra neuzrauga kosmosa atlūzu kustību tik tālu no Zemes, un visa šī situācija liecina par steidzamu nepieciešamību rūpīgāk uzraudzīt raķešu atlūzas dziļajā kosmosā, secina CNN.
Taču, pēc ekspertu domām, kosmosa atkritumi zemajā Zemes orbītā ir daudz nopietnāka problēma, kur tie var sadurties ar satelītiem, novest pie vēl vairāk atlūzu veidošanās un kļūt par draudiem pilotējamo kosmosa kuģu apkalpju dzīvībām.