Vācijas kanclers Olafs Šolcs iebilst pret sankciju mīkstināšanu pret oficiālo Minsku, lai organizētu Ukrainas graudu tranzītu caur Baltkrieviju. To viņš norādīja 7.jūnijā vizītes laikā Lietuvā kopīgā preses konferencē ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausėdu, vēsta LRT.
Vācijas kanclers uzsvēra, ka Ukrainas graudu eksporta organizēšana ir svarīga visai pasaulei un arī pašai Ukrainai, jo šī ir svarīga tās ekonomikas nozare. Viņaprāt, šāds maršruts varētu tikt organizēts caur Baltijas valstu ostām, taču no oficiālās Minskas sankcijas atcelt nevar.
Šī iespējamo koridoru meklēšana nekādā gadījumā nedrīkst kļūt par priekšnoteikumu, lai mēs atceltu pret Lukašenko vērstās sankcijas. Tas ir grūts uzdevums. Mēs centīsimies rast kopīgu risinājumu ar citām valstīm un ANO,” sacīja Šolcs.
Vācijas kanclers vainoja Krieviju pārtikas krīzes draudu radīšanā. Vienlaikus viņš norādīja, ja kaut kāda vienošanās tiks panākta, tai nevajadzētu atstāt Krievijai iespēju ļaunprātīgi izmantot graudu koridorus.
“Mums ir jāpārliecinās, ka Krievija šos koridorus neizmanto ļaunprātīgi, ja tiek pieņemti šādi lēmumi un koridori tiek atvērti satiksmei,” uzsvēra Vācijas kanclere.
Šobrīd graudi un cita produkcija no Ukrainas uz Klaipēdu tiek piegādāta caur Poliju.
Savukārt Gitāns Nausēda sacīja, ka var tikai atkārtot savus vakardienas vārdus. Atgādinām, 6.jūnijā viņš sacīja, ka tranzīta organizēšana caur Baltkrieviju nav iespējama, jo bojātie un šim nolūkam izremontētie dzelzceļi uz Ukrainas un Baltkrievijas robežas var kļūt par iemeslu jauniem militāriem triecieniem.
Arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zeļenskis sacīja, ka Ukraina nav gatava izskatīt graudu tranzīta variantu caur Baltkrieviju.
Šobrīd vienīgais politiķis, izņemot pašu Lukašenko, kurš piekrīt organizēt Ukrainas graudu pārkraušanu caur Baltkrievijas teritoriju (un ierosina par to atcelt pret Lukašenko vērstās sankcijas), ir Krievijas prezidents Vladimirs Putins.