Teju kopš 24. februāra, kad Krievija izvērsa karu pret Ukrainu, sāka izplatīties runas par Putina nāvējošo slimību.
Piemēram, viņam nav palicis daudz laika, tāpēc viņš varētu nomest kodolbumbu, jo tik un tā jāmirst. Bet viņa uzticības personu loks esot samazinājies teju līdz dažiem tuviem cilvēkiem.
Visvairāk par šīm tēmām raksta britu mediji. Sākumā Putinam tika piedēvēts aizkuņģa dziedzera vēzis, pēc tam asins vēzis un kaut kur pa vidu – Parkinsona slimība. Daži pat uzskata, ka mums rāda nevis Putinu, bet viņa dubultnieku, jo īstais jau sen miris. Un Krievijā patiesībā valda noziedzīgs čekistu režīms, kas beidzot izveidojās 2000. gadu sākumā, līdz ar Putina nākšanu pie varas.
Esam centušies apkopot teju visu, kas kopš 24. februāra presē parādījies par Putina veselības stāvokli, mīļākajām, favorīti Kabajevu, svītu un iespējamo apvērsumu, kuram it kā vajadzēja notikt jau vakar.
Kaut kāds vēzis
Ja jūs Google meklētājā dažādās valodās ievadīsiet “Putina vēzis”, jūs uzreiz apjomīgu ziņu gūzmu par vismaz vairāku veidu nopietnām Kremļa fīrera slimībām, demenci, koordinācijas problēmām, gandrīz aklumu un ekstremitāšu trīci.
Svētdiena, 29. maijs, bija īpaši auglīga ar ziņām par Putina nāvi. Britu tabloīds Daily Mirror pirmo reizi rakstīja par smago vēža formu, atsaucoties uz avotu FSB. Viņi saka, ka Putinam bija atlicis dzīvot ne vairāk kā divus vai trīs gadus. Tiesa, nedaudz vēlāk tajā pašā dienā cits britu tabloīds Daily Star, atsaucoties uz avotiem MI6, ziņoja, ka īstais Putins jau ir miris, un pasaulei tiek rādīts dubultnieks.
Dažas dienas iepriekš, arī bijušais Krievijas Valsts domes deputāts Iļja Ponomarjovs, kurš ilgstoši dzīvo ārpus Krievijas, sacīja, ka viņš esot interesējies par šo jautājumu, konsultējās ar ārstiem, un visi šādā vai citādā veidā ir vienisprātis: Putins tiešām var būt saslimis ar vēzi un var saņemt hormonālo ārstēšanu, kas noteikti ietekmē viņa garīgo veselību.stāvokli un sejas pietūkumu
Iemesls bija amerikāņu režisora Olivera Stouna atklāsmes, kurš pirms vairākiem gadiem uzņēma filmu par Putinu un bija viņam gana tuvs. Viņš apstiprināja, ka Kremļa tirānam tiešām ir vēzis, tomēr, iespējams, viņš jau ir izārstēts. Taču Covid pandēmijas laikā maniakālu baiļu dēļ par savu veselību viņš izolējās pat no savas tuvākās apkārtnes.
Garie galdi, ko redzējām fotogrāfijās, ir tikai aisberga redzamā daļa. Tika pat baumots, ka Krievijas amatpersonas, kuras vēlējās klātienē satikt Putinu, tika spiestas nodot analīzēm izkārnījumus. Tāpēc Rietumu prese sliecas uzskatīt, ka tieši izolācijas dēļ no ārpasaules Putina “jumts” aizgāja pavisam, tāpēc viņš pārvērtēja Krievijas armijas spējas karā pret Ukrainu.
Paralēli bijušais britu izlūkdienesta virsnieks Kristofers Stīls no MI6 sacīja, ka Putina slimība ir viens no iemesliem vērienīgajam uzbrukumam Ukrainai. Un bijušais MI6 vadītājs Ričards Dārlovs piebilda, ka līdz 2023. gadam Putins vairs nebūs Krievijas prezidents.
Sazvērestības teoriju cīņa
Tajā pašā intervijā Ričards Dārlovs izteicās, ka kādu dienu Putinam varētu vienkārši “ieteikt” doties uz sanatoriju ārstēties, lai viņš vairs neatgrieztos, un Kremļa troni ieņems Nacionālās drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs.
Starp citu, tieši viņš šobrīd tiek dēvēts par Putinam tuvāko cilvēku līdzās krievu miljardierim un draugam Genādijam Timčenko, kura biznesa partnere ir Alīnas Kabajevas vecmāmiņa. Iespējams, tāpēc Apvienotā Karaliste ieviesa sankcijas pret viņu, kā arī pret pašu Kabajevu.
Šveices mediji viņu dēvē par Putina mīļāko. Viņi raksta, ka Alīna Kabajeva no viņa dzemdējusi vismaz divus dēlus. Citi apgalvo, ka viņiem ir četri kopīgi bērni, un viņi visi slēpjas Šveicē. Taču ASV neuzdrošinājās pret viņu ieviest sankcijas. Lai gan respektablas amerikāņu publikācijas rakstīja, ka Baltais nams nopietni apsvēra šādu iespēju, viņi šādu soli nesper, baidoties, ka tas vēl vairāk saniknos Putinu.
Tomēr, cik daudz vairāk? Protams, amerikāņu mediji nav tik plaši iecienījuši sazvērestības teorijas, kā to dara briti. Piemēram, nesen publicētajā Politico rakstā pavisam nopietni Baltajam namam ieteikts ”Pastarās dienas” lidmašīnas nomainīt pret modernākām, jo esošajām jau ir 50 gadu. Labs ieteikums no ASV administrācijai, kura nemitīgi atkārto, ka nevēlas tikt iesaistīta karā ar Krieviju.
Tomēr The Week, analizējot informāciju par Putina iespējamām slimībām, secina, ka tas viss ir nekas vairāk kā sazvērestības teorijas. Galu galā arī par Staļina nāvi tobrīd uzreiz netika ziņots, un viņa ķermenis nepaguva atdzist, kad Maskavā jau pilnā sparā tika dalīta vara.
Galu galā, ja izseko, cik bieži parādās baumas par Putina letālām slimībām, var redzēt noteiktu likumsakarību. The Insider raksta, ka tālajā 2014. gadā, tas ir, uzreiz pēc Krimas okupācijas un kara sākuma Donbasā, Rietumos sāka meklēt iemeslus šādai Kremļa diktatora uzvedībai, nonākot līdz vienai no versijām – mentāla vai letāla Putina slimība.
Piemēram, pasaulslavenais grāmatas The Grand Chessboard autors un ASV prezidenta Kārtera padomnieks nacionālās drošības jautājumos Zbigņevs Bžezinskis 2014. gada aprīlī teica, ka Putins demonstrē narcistiski megalomāniskus ieradumus, kas piemita Ādolfam Hitleram un Benito Musolīni. Un 2015. gada februārī USA Today publicēja ziņojumu, kas balstīts uz ASV Aizsardzības ministrijas konstatējumiem, ka Putinam, iespējams, ir daži Aspergera sindroma simptomi — autisma traucējums, kas ietekmē viņa lēmumus.
Un tagad, kad Putins devās pilna mēroga karā pret Ukrainu, Rietumu prese atkal atklāja sazvērestības teorijas par Putina garīgajiem traucējumiem un letālām slimībām. Pagājušajā nedēļā daži pat rakstīja, ka viņam ir veikta operācija. Un tad, lai slēptu pēdas, pie viņa tika nosūtīts Lukašenko, lai it kā svarīgajās 5 stundu sarunās Sočos viņš apstiprinātu Putina darbaspējas.
Pat Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenās izlūkošanas direkcijas vadītājs Kirils Budanovs sacīja, ka, pēc viņu rīcībā esošās informācijas, Putinam tiešām ir vēzis. Pat ja tā ir patiesība, mēs to nevaram pārbaudīt. Lai gan mēs visi neesam mūžīgi, un Putins arī. Turklāt viņš vairs nav jauns.
Galu galā, jūs varat teikt, cik vēlaties, ka Putins drīz mirs, gaidot šo dienu, pat ja tā ir taisnība. Tomēr ir naivi domāt, ka gadu desmitiem ilgās propagandas atkritumi par pseidoimpēriju, kurā krievi ir iepumpēti, izklīdīs acu mirklī. Galu galā viņi var izvēlēties vēl sliktāku vadītāju par Putinu.
Vēl marta beigās Džo Baidens sacīja, ka Putins vairs nevar palikt pie varas Krievijā. Un ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins piebilda: Krievijai jābūt novājinātai tiktāl, lai tā nekad vairs nekarotu. Pārfrāzējot, tas ir jāsaprot šādi: tikai militāra sakāve kaujas laukā liks ne tikai Kremļa asiņainajiem vadītājiem, bet arī Krievijas sabiedrībai saprast, ka viņi ne tikai cietuši stratēģisku sakāvi, bet arī gadu desmitiem nožēlos padarīto.
Un Rietumiem beidzot jāsaprot, ka tikai izšķirošs atbalsts Ukrainai un spiediens uz Krieviju, nevis flirtēšana ar Putinam it kā pietuvinātiem Krievijas oligarhiem, cerot uz apvērsumu, reāli var novest pie Putina režīma gāšanas, vājināšanās un Krievijas politiskās sistēmas maiņu.
Jo, kamēr Rietumu elite ir ierauta Krievijas propagandā un nopietni apsver, kāpēc Ukraina var uzvarēt, rakstā The Atlantic pazīstamā žurnāliste Ann Applebaum ļoti pareizi atzīmēja: ”Šķiet, ka Krievijas ekonomika saskaņā ar Rietumu sankcijām cieš mazāk nekā ukraiņu; turklāt, neskatoties uz sabiedrības viedokli, Kremlim ir vienalga, cik krievu karavīru iet bojā asiņainajā karā pret Ukrainu”.