Lai gan ir pāragri runāt par pērtiķu baku epidēmiju, pēdējā laikā pieaugošais inficēšanās gadījumu skaitam ir jākalpo kā brīdinājumam. Ženēvas Universitātes Medicīnas fakultātes Globālās veselības institūta direktors Antuāns Floo par to runāja intervijā Medical Xpress
“Pēdējās dienās gadījumu skaits ir dubultojies ik pēc trim līdz četrām dienām, kas var liecināt par epidēmijas viļņa eksponenciālu pieaugumu. Tomēr var sev uzdot jautājumu, vai nesenais plašsaziņas līdzekļu atspoguļojums par šo parādību ir mudinājis pacientus konsultēties ar savu ārstu un savu ārstu, lai vairāk apspriestu diagnozi un ziņotu par gadījumiem. Tāpēc vēl ir nedaudz pāragri runāt par epidēmiju, taču epidēmijas sākums tiešām būs līdzīgs tam, ko mēs redzam šobrīd,” sacīja Floo.
Pērtiķu baku parādīšanās ārpus endēmiskajiem apgabaliem – ārpus ekvatoriālās Āfrikas – vajadzētu brīdināt pasaules sabiedrību, brīdināja eksperts. Viņš ierosināja, ka būtu pareizi izolēt inficētos trīs nedēļas un pieprasīt karantīnu tiem, kam ir aizdomas par infekciju. “Mēs varam mēģināt pārraut visas pārnešanas ķēdes, jo mums ir tikai daži infekcijas gadījumi, nevis gaidīt, kamēr mūs pārņems iespējamais gadījumu pieplūdums, par kuriem mums ir maz zināšanu, maz pieejamo ārstēšanas vai vakcīnu,” teica Floo.
Tagad, spriežot pēc zinātnieku rīcībā esošajiem datiem, situācija neliek viņiem baidīties no masveida inficēšanās. Ja vīruss nav piedzīvojis būtiskas izmaiņas, tad tas nav īpaši pārnēsājams (lipīgs).
Tomēr ir arī citi mazāk pesimistiski scenāriji. HIV/AIDS pandēmija sākās arī, inficējot noteiktus sabiedrības slāņus, jo īpaši vīriešu homoseksuālo kopienu un vienas adatas injekcijas, atgādināja Flao. “Tad mēs redzējām, kā pandēmija izplatījās uz citām populācijām, asins pārliešanas pacientiem, seksa idustrijas darbiniekiem un pēc tam heteroseksuāliem pāriem un inficētu māšu jaundzimušajiem,” viņš teica. Tomēr šobrīd nav pierādījumu, ka pērtiķu baku vīruss tiktu pārnēsāts seksuāli, secināja eksperts.