Melnās jūras flotes flagmaņa Moskva un lielā desanta uzbrukuma kuģa Saratov iznīcināšana, ko veica Ukrainas raķetes Neptune un Tochka U, pārliecināja Baidena administrāciju sākt gatavot plānu Ukrainas ostu atbloķēšanai.
ASV strādā, lai sāktu piegādāt Kijevai modernas pretkuģu raķetes, kas varētu likt Krievijai atcelt Ukrainas Melnās jūras piekrastes blokādi, vēsta Reuters, atsaucoties uz Baltā nama amatpersonām un avotiem Kongresā.
Iepriekš Vašingtona atturējusies no šādu raķešu sistēmu piegādes: pirmkārt, tām nepieciešama militāra apmācība, otrkārt, pastāvēja bažas, ka kompleksus varētu ieņemt Krievijas armija vai izraisīt konflikta eskalāciju.
Taču Baltā nama nostāja mainās: Ukrainas ostās ir bloķēti 25 miljoni tonnu graudu, bez kuriem Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīm draud bads. Mēģinājumi risināt sarunas ar Kremli līdz šim ir bijuši nesekmīgi: Krievija pieprasa vismaz daļēju sankciju atcelšanu apmaiņā pret Ukrainas kviešu laišanu tirgū.
ASV apsver Boeing ražoto Harpoon raķešu piegādes Kijevai, kā arī Raytheon Technologies Naval Strike Missile ar darbības rādiusu 250-300 km.
Kā ziņo Reuters avoti, tiek apspriesta gan tiešo piegāžu iespēja, gan Eiropas sabiedroto raķešu pārvietošana. Viens no variantiem ir, ka Norvēģija sistēmas atdos Ukrainai.
Tomēr pat šajā gadījumā problēma paliek: Harpoon ir nepieciešami palaišanas ierīces, un to pieejamība ir ierobežota. ASV, iespējams, noņem sistēmu no kāda no saviem karakuģiem, norāda Reuters avoti.
Tagad Krievija Melnajā jūrā glabā apmēram 20 kuģus un zemūdenes. Ar 12 līdz 24 Harpun līdzīgām pretkuģu raķetēm pietiek, lai atceltu Ukrainas ostu blokādi, norāda Hadsona institūta jūras spēku eksperts Braiens Klārks.
“Ja Putins turpinās, Ukraina var likvidēt lielākos Krievijas kuģus, jo Melnajā jūrā tiem vienkārši nav kur paslēpties,” viņš skaidro.