9.maija militārās parādes Krievijā vienmēr bijušas ne tik daudz Uzvaras dienas svinības, cik iespēja gan pašmāju, gan ārvalstu publikai demonstrēt arī savu militāro tehniku. Ja kādreiz ir nācies, šīs parādes, noskatīties, diktori gana izsmeļoši pastāsta arī par katras tehniskās vienības specifiku un neaizmirst to cildināt ar epohālo epitetu ”Analogovņet” jeb Analogu nav.
Kopš pilna mēroga kara sākuma, 2022. gada 24. februārī, Ukrainas bruņotie spēki jau ir iznīcinājuši ievērojamu daudzumu Krievijas militārās tehnikas. Protams, tā maksā arī daudz naudas. Nelielam ieskatam un alternatīvai parādei esam sagatavojuši Top 7 labāko Krievijas dārgā aprīkojuma, kas tika iznīcināts Ukrainā.
Tanks T-90M “Proriv”
Kā informē Ukrainas Bruņoto spēku ģenerālštābs, Ukrainas militāristi iznīcināja Krievijas tanka T-90M “Proriv” jaunāko versiju. Tas tika izstrādāts projekta Proriv-3 ietvaros, un pirmo reizi šāda tehnika tika prezentēta 90. gadu sākumā. Ir zināms, ka T-90 jākļūst par T-72 turpinājumu.
Pirmo reizi T-90M modifikācija “Izrāviens” tika prezentēta sabiedrībai 2011. gada 9. septembrī VIII starptautiskās ieroču izstādes REA-11 laikā. Tad to sauca par T-90MS, un tas izcēlās ar vecā torņa nomaiņu ar modernu kaujas moduli ar uzlabotu Kalina vadības sistēmu un integrētu taktiskās informācijas un vadības sistēmu. Tāpat T-90M “Proryv” tvertne ir aprīkota ar jaunu automātisko pārlādētāju un modernizētu 2A46M-5 lielgabalu un UDP T05BV-1 pretgaisa lielgabalu.
T-90M “Proryv” aptuvenās izmaksas ir aptuveni 2,5 miljoni ASV dolāru par standarta versiju un 4,3 miljoni ASV dolāru par modernāko versiju.
Zenītraķešu sistēma “Pantsir-S1”
“Pantsir-S1” ir Krievijas uz zemes bāzēta pašpiedziņas pretgaisa raķešu un lielgabalu sistēma. Par tās iznīcināšanu paziņoja Ukrainas politiķis Oleksijs Gončarenko.
ZRS “Pantsir-S1” tiek izstrādāts Tulas Valsts vienotajā uzņēmumā “Instrumentu dizaina birojs”. Galvenais mērķis ir tuvcīņa, lai aizsargātu civilos un militāros objektus no iespējamiem gaisa uzbrukuma mēģinājumiem. Tas var arī aizsargāt objektu no virsmas vai zemes apdraudējumiem.
Komplekss tika izveidots 1994. gadā un pirmo reizi tika prezentēts sabiedrībai MAKS-95. ZRGK “Pantsir-S1” atšķiras ar nelielu darbības rādiusu. Komplekss ir novietots uz kāpurķēžu vai riteņu šasijas. Var uzstādīt arī pastāvīgi. Kontrolei nepieciešami 2-3 operatori. Aizsardzību veido vadāmās raķetes un automātiskie ieroči. Tam ir mazs darbības rādiuss – līdz 18 km.
Pretgaisa aizsardzības sistēmas Pantsir-S1 izmaksas ir aptuveni 13,5 – 14,67 miljoni ASV dolāru.
Helikopters Ka-52 “Aligators”
Valsts specializētās izdevniecības Art direktors Sergejs Ponočevskis paziņoja par helikoptera Ka-52 Alligator iznīcināšanu, savam ziņojumam pievienojot fotogrāfiju ar sadauzītu iekārtu.
Ka-52 “Alligator” ir Krievijas kaujas helikopters un armijas aviācijas komandmašīna. Tās galvenais uzdevums ir veikt apgabala izlūkošanu, norādīt uz mērķiem un koordinēt citu kaujas helikopteru darbības. Tas spēj arī trāpīt nebruņotām un bruņumašīnām, gaisa mērķiem un darbaspēkam kaujas laukā.
Helikopters Ka-52 Alligator ir aprīkots ar Arbalet radaru sistēmu, ir bruņota kapsula, kurā atrodas apkalpe, un var uzņemt gaiss-gaiss vadāmās raķetes tuvcīņai (Igla-V un R-73).
Ka-52 “Alligator” izmaksas ir aptuveni 16,1 miljons ASV dolāru.
Desanta lidmašīna Il-76
Ukrainas pilsētas Vasiļkovo mērs Natālija Balasinoviča ziņoja par notriekto nosēšanās lidmašīnu Il-76 2022. gada 26. februārī. Šī ir padomju smagā militārā transporta lidmašīna, kuru izstrādāja Iļjušina dizaina birojs. Galvenais mērķis ir personāla, dažādu kravu, tai skaitā tehnikas, transportēšana un nosēšanās.
IL-76 izmaksas ir aptuveni 86 miljoni ASV dolāru.
Daudzfunkciju iznīcinātājs Su-35
Gaisa pavēlniecības “Dienvidi” preses dienests paziņoja par Krievijas daudzfunkcionālā iznīcinātāja Su-35 likvidēšanu Izyum reģionā. Tas tika izveidots Sukhoi dizaina birojā kā Su-27 turpinājums. 1988. gada 28. jūnijā tika veikts pirmais lidojums.
Daudzfunkciju iznīcinātājs Su-35 ir bruņots ar vienu GSH-30-1 lidmašīnas lielgabalu ar 33 mm kalibru (150 patronām). Ir iespējami arī papildu piekaramie ieroči 8 URVV – R-27RE, R-27TE, R-77 maza darbības rādiusa un tuvcīņas veidā, kā arī bumbas.
Su-35 izmaksas ir līdz 100 miljoniem ASV dolāru.
Raķešu komplekss “Iskander-M”
2022. gada 10. martā Sever operatīvā pavēlniecība paziņoja par raķešu sistēmas Iskander-M iznīcināšanu. Šis ir Krievijas bruņoto spēku izmantotais variants. Tas atšķiras ar šaušanas attālumu līdz 500 km ar lidojuma augstumu 6-50 km. Raķetes tiek vadītas visa lidojuma laikā. Arī Iskander-M raķešu sistēmai ir manevrēšanas līdzekļi visās lidojuma trajektorijas daļās.
Tas ir aprīkots ar elektroniskiem bumbas moduļiem un var nomest “viltus mērķus”, lai sajauktu pretraķešu aizsardzības sistēmu.
Viena kompleksa “Iskander-M” izmaksas ir aptuveni 100 miljoni ASV dolāru.
Raķešu kreiseris “Moskva”
Par raķešu kreisera “Moskva” oficiālu iznīcināšanu paziņoja Odesas apgabala valsts pārvaldes vadītājs Maksims Marčenko. Kuģis bija daļa no Krievijas Federācijas Melnās jūras flotes un bija tās vadošais kuģis. To 2022. gada 13. aprīlī nogremdēja divas piekrastes pretkuģu kompleksa RK-360MTs Neptun spārnotās pretkuģu raķetes R-360 Neptun.
Tas bija 186,4 metrus garš un 20,8 metrus plats. Tās apkalpē bija 510 cilvēki. Tas bija aprīkots ar AK-130 artilērijas stiprinājumu, sešiem AK-630 pretgaisa artilērijas stiprinājumiem, astoņām P-1000 Vulkan pretkuģu spārnotās raķešu palaišanas ierīcēm un astoņām S-300F Fort pretgaisa raķešu sistēmām.
Raķešu kreisera Moskva izmaksas ir aptuveni 750 miljoni ASV dolāru.