Prezidents Vladimirs Putins nosūtīs Rietumiem “pastarās dienas” brīdinājumu, pirmdien vadot svinības, atzīmējot 77. gadadienu kopš Padomju Savienības uzvaras pār nacistisko Vāciju, demonstrējot Krievijas milzīgo armijas spēku, kamēr tās aktīvā daļa turpina cīnīties Ukrainā. Tā savu rakstu ievada aģentūra Reuters
Izaicinot dziļo Rietumu izolāciju kopš pavēles iebrukt Krievijas kaimiņvalstī, Putins uzstāsies Sarkanajā laukumā karaspēka, tanku, raķešu un starpkontinentālo ballistisko raķešu parādes priekšgalā.
Virs Svētā Vasīlija katedrāles lidos virsskaņas iznīcinātāji, stratēģiskie bumbvedēji Tu-160 un pirmo reizi kopš 2010. gada, Il-80 jeb “pasaules gala” komandlidmašīna, kas kodolkara gadījumā pārvadātu Krievijas augstāko personu, paziņoja Krievijas Aizsardzības ministrija.
Šajā scenārijā Il-80 ir paredzēts, lai kļūtu par Krievijas prezidenta pārvietojamo komandcentru. Tas ir pilns ar tehnoloģijām, bet konkrētas tā detaļas ir Krievijas valsts noslēpums.
69 gadus vecais Kremļa līderis ir vairākkārt pielīdzinājis karu Ukrainā izaicinājumam, ar kādu Padomju Savienība saskārās, kad 1941. gadā tajā iebruka Ādolfa Hitlera nacisti.
“Mēģinājums nomierināt agresoru Lielā Tēvijas kara priekšvakarā izrādījās kļūda, kas mūsu tautai izmaksāja dārgi,” Putins sacīja 24.februārī, paziņojot par, viņaprāt, īpašu militāro operāciju Ukrainā.
“Otrreiz tādu kļūdu nepieļausim, mums nav tiesību.”
Putins karu Ukrainā uzskata par cīņu, lai aizsargātu krievvalodīgos no nacistu vajāšanas un lai pasargātos no ASV draudiem Krievijai, ko rada NATO paplašināšanās. Ukraina un Rietumi šo fašisma apgalvojumu noraida kā absurdu un apgalvo, ka Putins izvērš neizprovocētu agresijas karu.
Padomju Savienība Otrajā pasaules karā zaudēja 27 miljonus cilvēku, vairāk nekā jebkura cita valsts, un Putins pēdējos gados ir apvainojies par to, ko Maskava uzskata par Rietumu ”mēģinājumiem pārskatīt kara vēsturi, lai noniecinātu padomju uzvaru”.
Līdzās Francijas imperatora Napoleona Bonaparta sakāvei 1812. gadā, nacistiskās Vācijas sakāve ir krievu viscienījamākais militārais triumfs, lai gan abi katastrofālie iebrukumi no rietumiem atstāja Krieviju ļoti jutīgu pret savām robežām.
Karš Ukrainā metīs ilgu ēnu uz šo Uzvaras dienu.
Krievijas iebrukums ir nogalinājis tūkstošiem cilvēku un atstājis gandrīz 10 miljonus bez dzīves vietas. Tas ir arī atstājis Krieviju stingro Rietumu sankciju varā un radījis bažas par plašāku konfrontāciju starp Krieviju un ASV – pasaules lielākajām kodolvalstīm.
Lai gan 11 000 karavīru, kas maršēs pāri Sarkanajam laukumam kopā ar, pēcKrievijas Aizsardzības ministrijas teiktā, 131 militārās tehnikas vienību, rādīs grandiozu šovu, Ukrainas konflikts ir atklājis Krievijas bruņoto spēku vājās vietas, neskatoties uz Putina mēģinājumiem viņa divu gadu desmitu laikā apturēt pēcpadomju pagrimums.
Kremlim ir liegta ātra uzvara, un Krievijas ekonomika, ko smagi nospiež sankcijas, saskaras ar smagāko sabrukumu, kopš gadiem pēc Padomju Savienības sabrukuma.
Pirms nepilnām divām desmitgadēm ASV prezidents Džordžs Bušs pievienojās Putinam 9.maija svinībās Maskavā. Šogad neviens Rietumu līderis netika uzaicināts, paziņoja Kremlis.
ASV un to sabiedrotie ir palielinājuši ieroču piegādi Ukrainai, un Putins ir saskāries ar dažu Krievijas militārpersonu aicinājumiem atbrīvot Ukrainu ar lielāku uguns spēku, aģentūrai Reuters atklāja divi bruņotajiem spēkiem tuvu stāvoši avoti. Maskava ir paziņojusi Rietumiem, ka tās ieroču piegādes ir likumīgi uzbrukumu mērķi.
Pirms 9. maija Maskavā un Rietumu galvaspilsētās virmoja spekulācijas, ka Putins gatavo kādu īpašu paziņojumu par Ukrainu, iespējams, tiešu kara pieteikšanu vai pat nacionālo mobilizāciju.
Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs trešdien noraidīja šos ierosinājumus, raksturojot tos kā “muļķības”.
Kremlis nereaģēja uz lūgumiem komentēt Putina runu, ko varētu teikt no Sarkanā laukuma tribīnes Vladimira Ļeņina mauzoleja priekšā.
Pagājušajā gadā Putins aizrādīja Rietumu izņēmuma attieksmi un, viņaprāt, neonacisma un rusofobijas pieaugumu – tendences, pie kurām viņš atkal un atkal ir atgriezies, risinot Ukrainas jautājumu.