Krievijā pieaudzis pieprasījums pēc psiholoģiskās palīdzības. Pamatā sūdzības ir saistītas ar trauksmi, panikas lēkmēm, ilgstošu stresu, raksta Kommersant.
Kā informē klīniskās slimnīcas Medsi Slimību psiholoģiskās korekcijas centrs, pēdējo trīs mēnešu laikā vērojams trauksmes traucējumu pacientu skaita pieaugums. Februārī to skaits palielinājies par 15%, martā – vēl par 21,4%. Kopumā to cilvēku skaits, kuriem ir sūdzības par trauksmi un bailēm, janvārī-martā pieauga par gandrīz 26%, salīdzinot ar to pašu periodu pērn.
Psiholoģe, ģimenes terapeite Jekaterina Kozeikina izdevumam apstiprināja, ka pēdējos mēnešos “uz notiekošo notikumu fona” pieaudzis konsultāciju pieprasījumu skaits. Apmēram 80% viņas klientu ziņo par paaugstinātu trauksmi, kā arī akūtām un ilgstošām reakcijām uz stresu. 60% sūdzas par dažādām trauksmes traucējumu izpausmēm, 40% piedzīvo panikas lēkmes. Vēl 40% ir depresija.
Kozeikina precizēja, ka vairumā gadījumu garīgās problēmas viņas klientiem radušās “pasaules vispārējās nestabilitātes un tuvojošās ekonomiskās krīzes dēļ”. Cilvēki, kuri pie viņas vērsās, runāja par bailēm zaudēt darbu, nespēju plānot nākotni, stabilitātes sajūtas zudumu.
“Runa ir par vecā dzīvesveida zaudēšanu, kas var izraisīt trauksmi un pat depresiju. Tagad daudzi runā par drošības sajūtas trūkumu un bezcerības sajūtu, ”viņa sacīja.
Psihologs atzīmēja, ka daudz retāk krievi sāka vērsties pie viņas par personīgo problēmu attīstību ģimenes attiecībās. Daži klienti ir atteikušies turpināt terapiju, jo tā ir zaudējusi savu nozīmi.
Rosa psihiatrijas, neiroloģijas un narkoloģijas centra galvenais ārsts Vjačeslavs Filašihins piebilda, ka pēdējos gados ir vairāk satrauktu pacientu. Tas cita starpā var būt saistīts ar psiholoģiskās palīdzības popularizēšanu. Viņš precizēja, ka cilvēkiem ar vāju psihi vai slēptiem garīgiem traucējumiem ilgstošs stress var izraisīt depresiju, panikas lēkmes, neirozes, kuru ārstēšanai nepieciešams psihiatrs.
Marta vidū tika ziņots, ka pieprasījums pēc antidepresantiem kopš kara sākuma Ukrainā pieaudzis 4,4 reizes. Baidoties, ka var apstāties ārvalstu medikamentu piegāde, iedzīvotāji sāka aktīvi iegādāties šīs zāles, kā arī miegazāles, nomierinošos līdzekļus un prettrauksmes līdzekļus.
Pirms militārā konflikta Ukrainā krievi jau bija piedzīvojuši dažu antidepresantu pazušanu no aptiekām. 2022. gada janvārī bija problēmas ar Zoloft, bet vēl agrāk ar Trittiko.