Kanādas ārlietu ministre Melānija Džolija sacīja, ka Kanādas federālā valdība mainīs savu sankciju likumu, lai atļautu konfiscēto un sankcionēto ārvalstu aktīvu pārdali, lai kompensētu upurus vai palīdzētu atjaunot svešzemju nāciju pēc kara, teikts Canadian Broadcasting Corporation tīmekļa vietnē (CBC). (Šeit)
“Šodien mēs cenšamies ne tikai arestēt, bet arī atļaut konfiscēt fizisko personu un juridisko personu īpašumus, uz kurām attiecas sankcijas, un kompensēt upuriem gūtos ienākumus… Šīs izmaiņas padarīs Kanādas sankciju režīmu par pirmo G7, kas atļaus šādas darbības,” Džolija. teikts paziņojumā.ko viņa izdarīja otrdien.
CBC norāda, ka Kanāda ir to valstu vidū, kas ir noteikušas sankcijas pret Krievijas Federāciju pēc pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 24.februārī. Izmaiņas, ko Kanāda plāno ieviest savā sankciju likumā, nozīmēs, ka Krievijas Federācijai konfiscētos līdzekļus vai īpašumus varēs izmaksāt, lai palīdzētu atjaunot Ukrainu, vai atdot tiem, kurus skāris Krievijas iebrukums.
Likumprojekta tekstā teikts, ka arestētie līdzekļi var tikt izmantoti, lai “atjaunotu ārvalsts valsti, kas cietusi nopietna starptautiskā miera un drošības pārkāpuma rezultātā”. Šos līdzekļus var izmantot arī, lai “atjaunotu starptautisko mieru un drošību” un kompensētu cietušajiem, ja šī drošība tiek pārkāpta.
Līdzīgu likumprojektu, kas ļautu Kanādai arestēt un konfiscēt Krievijas līdzekļus, lai atbalstītu Krievijas uzbrukumu upurus, jau ir iesniedzis senators Ratna Omidvars, un tas ir jāapstiprina Kanādas parlamenta augšpalātā.
Kā ziņo CBC, Ukrainas vēstniecība Kanādā jau mudinājusi likumdevējus pēc iespējas ātrāk pieņemt Omidvara likumprojektu. “Mēs uzskatām par absolūti godīgu, ka Krievijas valsts īpašums vai Krievijas oligarhu nelikumīgi iegūtie īpašumi ir daļa no agresorvalsts reparācijām agresijas upurim… Pieņemot likumprojektu S-217, Kanāda demonstrēs vadību un būs spēj rādīt piemēru citiem, parādot, ka Krievijas kleptokrātiskais korumpētais režīms pilnībā maksā par saviem noziegumiem pret Ukrainu,» teikts vēstniecības paziņojumā.