Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā sākuma Krievijas karaspēks ir aktīvi apšaudījis Ukrainas pilsētas. Šajā gadījumā tiek izmantota ne tikai artilērija un vairākkārtējas palaišanas raķešu sistēmas, bet bieži tiek izmantoti augstas precizitātes ieroči, galvenokārt spārnotās raķetes.
Šeit esam centušies apkopot tos augstākā līmeņa Krievijas ieročus, ko Maskava izmanto, apšaudot ar tiem ukraiņu apdzīvotās vietas.
Vai tiešām Krievija apšauda pilsētas ar raķetēm?
Jā. Dažādos laikos spārnotās raķetes skāra Harkivu (iznīcinot pilsētas pārvaldi), iznīcināja lidostu Vinnicā, trāpīja Ļvivai (gāja bojā septiņi cilvēki, viena raķete iznīcināja autoriepu veikalu) un citās pilsētās. Odesas apšaudes rezultātā gāja bojā pieci cilvēki, tostarp trīs mēnešus vecs bērns – viena no raķetēm trāpīja dzīvojamajai ēkai.
Kādas raķetes izmanto Krievija
Teiksim uzreiz, ka mēs šeit neaprakstīsim X-31 raķetes, kuras, pēc Krievijas puses, iznīcināja Ukrainas pretgaisa aizsardzības radarus. Šī munīcija ir specializēta pretradara raķete, kas nepieciešama tikai radaru iznīcināšanai, un tā acīmredzot tika izmantota tikai “paredzētajam mērķim”.
Spārnotā raķete Kalibr
Protams, šī ir Krievijas un Ukrainas kara visvairāk “reklamētā” spārnotā raķete. Kopš pirmās konflikta dienas viņas lidojušas Ukrainas teritorijā, un jau 1. martā Kalibrs trāpīja Harkivas apgabala administrācijai.
2022. gada 23. aprīlī Ukrainas tautas deputāts Oleksijs Gončarenko paziņoja, ka tieši Kalibr uzbruka Odesai, pēc tam parādījās foto, kurā redzamas dzīvojamās ēkas raķetes trāpījuma sekām
Tāpat kā lielākā daļa Krievijas spārnoto raķešu, arī Kalibr sākotnēji tika iecerēta kā munīcija NATO kuģu iznīcināšanai. Tomēr vēlāk tas tika pielāgots zemes mērķu iznīcināšanai, kam to izmanto.
Raķeti sāka izstrādāt astoņdesmitajos gados, tai vajadzēja būt padomju atbildei amerikāņu “Tomahawk” – iespējams, slavenākajai spārnotajai raķetei pasaulē. Padomju Savienība sabruka. Gads, kad “Caliber” tika nodots ekspluatācijā, nav precīzi zināms. Ir zināms tikai tas, ka raķešu kuģis ”Dagestan”, pirmais šīs munīcijas nesējs, savu debiju veica 2012. gadā un tajā pašā gadā kļuva par daļu no Krievijas flotes.
Pirmo reizi Krievija “Kalibr” izšāva kaujas apstākļos Sīrijā 2015.gada oktobrī – kuģi palaida raķetes ISIS pozīcijās, atrodoties Kaspijas jūrā, cauri Irākas un Irānas teritorijai. Pat tad nebija īsti skaidrs, kāda ir vajadzība šaut uz slikti bruņotiem pretiniekiem ar izsmalcinātiem precīzijas ieročiem. Jādomā, ka raķetes palaišana bija jaunu kaujas sistēmu pārbaude un, pats galvenais, sava veida spēka izrādīšana un signāls Rietumiem.
Krievijā “Kalibr” tiek uzskatīta par vienu no vismodernākajām ieroču sistēmām. Raķete var trāpīt zemes mērķos 1500-2600 kilometru attālumā (vai virszemes mērķos līdz 375 kilometru attālumā, taču tie nekad nav izmantoti pretkuģu versijā).
Zināms, ka Kalibr var aprīkot ar kodoltermisko kaujas lādiņu, taču līdz šim Krievija izmantojusi tikai un vienīgi ar kodolenerģiju nesaistītas raķetes. Tomēr pat parastā kaujas lādiņa, kas satur 200 līdz 400 kilogramus sprāgstvielu, var radīt milzīgus bojājumus.
Iskander kompleksa spārnotās un ballistiskās raķetes
Iskander, kas tika izmantoti Ukrainas apšaudēs, tostarp no Baltkrievijas teritorijas, ir OTRK (operatīvi-taktisko raķešu sistēmu) saime, kas darbojas Krievijā kopš 2006. gada. Teorētiski šis augstas precizitātes ierocis ir nepieciešams, lai sasniegtu tīri militārus mērķus aiz ienaidnieka līnijām: raķešu sistēmām, MLRS, komandpunktiem, sakaru centriem, lidlaukiem un uz tiem esošajiem lidaparātiem. Kompleksā tiek izmantotas divu veidu raķetes: ballistiskās un spārnotās raķetes.
Lai Ballistiskā raķete Iskander netiktu notriekta ceļā uz mērķi, tā var manevrēt, izturot milzīgas pārslodzes (līdz 20-30 G), un sasniegt ātrumu līdz 6 Max (vairāk nekā 2 km / s) , tāpēc tas nav ļoti pārliecinoši atklāti lokatoriem. Tās izmet arī viltus mērķus, uz kuriem būtu jāreaģē ienaidnieka radaram. Kompleksa veidotāji apgalvo, ka objektu 500 kilometru rādiusā Iskander zalve iznīcinās ar 2 metru precizitāti un gandrīz 100% varbūtību.
Maksimālais Iskander raķešu darbības rādiuss ir 500 kilometri. 3,8 tonnas smaga munīcija nes 480 kilogramus smagu kaujas galviņu, un lidojuma laikā raķete var pacelties līdz pat 50 kilometru augstumam, no kurienes tā strauji nirst pa noteiktu trajektoriju.
Otrā Iskander munīcija ir spārnotās raķetes R-500 – par tām zināms ļoti maz. Tās var arī manevrēt lidojuma laikā, nomest mānekļus un visos iespējamos veidos izvairīties no raķešu un pretgaisa aizsardzības.
Pirmais Iskanderu trieciens civiliem mērķiem notika 27.februārī – kompleksa ballistiskā raķete trāpīja Žitomiras lidostā. Nākamajā dienā Kijivā eksplodēja vēl viena raķete.
Pretkuģu raķete X-35
Šī raķete tiek izmantota retāk nekā Iskander komplekss, Kalibr vai munīcija. Tā ir zināma arī Baltkrievijas sakarā: tieši tā nokrita Stoļinas apgabalā netālu no Terebļiču ciema. Šī munīcija tika izstrādāta kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem, bet tika nodota ekspluatācijā tikai 2003. gadā. 145 kilogramus smagas raķetes sprādzienbīstama ar sadrumstalotības kaujas lādiņu var iznīcināt kuģus ar ūdensizspaidu līdz pieciem tūkstošiem tonnu. Raķete spēj nolidot 130-260 kilometrus.
Jūs varat palaist X-35 no kuģiem, lidmašīnām un sauszemes pārvadātājiem – piekrastes raķešu sistēmām “Bal”. Taču Baltkrievijā šādi kompleksi nav redzēti kopš kara sākuma – tātad, iespējams, Ukrainu apšaudīja ar munīcijas “aviācijas” versiju. To var palaist, piemēram, no Su-35S lidmašīnām, kas Baltkrievijā ieradās jau janvārī.
Praktiski nav nekādu iespēju, ka X-35 varētu tikt palaists no Baltkrievijas “paredzētajam mērķim” – Ukrainas flote atrodas Melnajā jūrā, simtiem kilometru no Baltkrievijas robežām. Visticamāk, munīcija grasījās iznīcināt jebkuru zemes objektu. Teorētiska šāda pielietojuma iespēja pastāv – piemēram, Krievijas mediji iepriekš rakstīja, ka X-35 varētu aptvert radiolokācijas stacijas, kas atrodas Norvēģijā.
Tiek pieļauta arī iespēja, ka pie Terebļiča nokrita nevis pretkuģu X-35, bet gan tam līdzīgā X-38, kas paredzēta tikai triecieniem pret zemes mērķiem. X-38 darbības rādiuss ir tikai 40 kilometri, tāpēc ir diezgan bezjēdzīgi to izmantot uzbrukumiem Ukrainai no apgabaliem, kas ar to robežojas.
Pretkuģu raķete “Onikss”
Pirmo reizi Krievijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis par šādu ieroču izmantošanu runāja 19.marta brīfingā – viņš pastāstīja, ka izlūkošanas centru Odesas apgabalā iznīcināja piekrastes raķešu komplekss Bastion.
Šis komplekss izšauj tikai Oniksa raķetes (dažreiz tās sauc par Jahont, bet būtībā tas ir viens un tas pats). Kaujas kuģu munīciju sāka veidot 1981. gadā – tomēr, tāpat kā X-35 gadījumā, darbs ievilkās vairāk nekā divus gadu desmitus, un raķete tika izmantota tikai 2002. gadā.
Pēc palaišanas Oniksa lidojums nav jālabo – raķete pati atradīs mērķi (sistēma “izšauj un aizmirsti”). Munīcijai ir virsskaņas lidojuma ātrums, kam teorētiski vajadzētu padarīt to mazāk neaizsargātu pret jebkādām mūsdienu pretgaisa aizsardzības sistēmām. Augstumā tas ir 2,6 reizes ātrāks par skaņu (3182 kilometri stundā), un pat virs paša ūdens tas attīsta milzīgu ātrumu divreiz ātrāk nekā skaņa (2448 km/h).
Tiek uzskatīts, ka raķetei ir gandrīz neiespējami pretoties ar elektroniskā kara palīdzību – munīcija tika radīta, lai iznīcinātu veselas ienaidnieka eskadras un var darboties spēcīgu elektronisko pretpasākumu apstākļos. Tiek uzskatīts, ka pat viens Onikss spēj trāpīt kreiserim līdz 300 kilometru attālumā un vairāki nogremdēt lidmašīnu bāzes kuģi (praksē Krievijas flote nekad nav nogremdējusi nevienas citas pasaules valsts lielu kuģi). Lai to izdarītu, raķetei ir kaujas galviņa, kas sver no 200 līdz 300 kilogramiem.
2016. gadā Onikss jau tika izmantots pret zemes mērķiem Sīrijā – šī bija pirmā šāda pieredze vēsturē. Grūti pateikt, cik jēgpilns ir šāds jauninājums: jebkurš universāls ierocis vienmēr būs sliktāks par augsti specializētu, un tas, ka raķetes pilda uzdevumus, kuriem tās nav radītas, diez vai var palielināt to efektivitāti. Tiesa, pēdējos gados ir parādījusies informācija par Oniksa versijas izstrādi, lai iznīcinātu objektus uz zemes, taču nekas nav zināms par to pieņemšanu (un iespēja, ka tie tika izmantoti, ir ļoti maza).
Gaisa raķete X-101
Spriežot pēc pieejamiem video un tam sekojošā Ukrainas puses paziņojuma, Odesai uzbrukts ar šāda veida munīciju (augstāk minētā deputāta Gončarenko versija ar uzbrukumu Kalibr, visticamāk, ir nepareiza – citus pierādījumus par šādu raķešu izmantošanu šajā uzbrukumā nav atrodami). Atšķirībā no Kalibr, kas pašlaik tiek uzstādīts tikai uz kuģiem, X-101 ir munīcija, ko izmanto tikai no lidmašīnām.
Tajā pašā laikā neviens Krievijas iznīcinātājs un lielākā daļa bumbvedēju nevar pārvadāt milzīgu raķeti, kuras garums pārsniedz septiņus metrus un sver 2,5 tonnas. Tikai Krievijas stratēģiskā aviācija, ko pārstāv raķešu pārvadātāji Tu-95S un Tu-160, spēj pacelt un palaist X-101 – acīmredzot, tā ir Krievijas Federācijas jaudīgākā lidmašīna, kas ar tām apšauj Ukrainas pilsētas.
Tāpat kā Kalibr, arī X-101 ir viens no jaunākajiem Krievijas sasniegumiem, un tas tiek izmantots kopš 2013. gada. Raķetes pirmo reizi tika izmēģinātas Sīrijā 2016. gada oktobrī. Lidmašīna, no kuras palaistas raķetes, netiek nosaukta, taču visticamāk tā bijusi Tu-160. Fakts ir tāds, ka mēnesi vēlāk, 2016. gada 17. oktobrī, it kā parādījās video par to pašu raķešu pirmo palaišanu no cita Tu-95S bumbvedēja.
Krievijā uzsver, ka X-101 tiek pilnībā ražots valstī, bez importētiem komponentiem. Raķetei ir zema radara redzamība (ar radariem grūti noteikt, un attiecīgi to nav viegli notriekt). X-101 var lidot augstumā no 30 metriem līdz 10 kilometriem. Augstumā munīcija lido ātrāk, taču, lidojot virs pašas zemes, to ir vēl grūtāk atklāt. Lidojuma diapazons ir milzīgs – līdz 5500 kilometriem.
Tajā pašā laikā saskaņā ar oficiālo informāciju raķetei ir pārsteidzoši maza cirkulārā varbūtības novirze (CVO) – tikai septiņi metri. Tas nozīmē, ka pat nolidojot vairākus tūkstošus kilometru, munīcija novirzīsies no mērķa ne vairāk kā par tiem pašiem septiņiem metriem.
Pat neizmantojot kodolgalviņu, X-101 ir ārkārtīgi spēcīgs ierocis. Kaujas galviņas masa 400 kilogramu kopā ar augstu precizitāti ļauj iznīcināt pat nocietinātus mērķus. Munīcijas kodolversija tiek saukta par X-102. Tas pārvadā kaujas galviņu, kuras jauda, saskaņā ar dažādiem avotiem, ir no 200 kilotonnām līdz megatonnai.
Grūti pateikt, cik reāli ir Ukrainas pretgaisa aizsardzībai notriekt X-101. Militārais analītiķis, fonda Come Back Alive vadītājs Tarass Čmuts apgalvoja, ka tas ir pilnīgi neiespējami. Tajā pašā laikā 14.martā Vinnicas militārā apgabala priekšnieks Sergejs Borzovs pastāstīja, ka raķete notriekta, turklāt no parastā ložmetēja. Pēc trieciena Odesai Ukrainas puse paziņoja par divu raķešu notriekšanu.
Acīmredzot dažas raķetes devās uz Ukrainas pusi un nemaz nesprāga: piemēram, Ukrainas Aizsardzības ministrijas Galvenā izlūkošanas direktorāts publicēja no X-101 izņemto vadības vienību fotoattēlu. Taču, vai šī raķete tika notriekta, ar kādu ieroci un kad, nav zināms.
Spārnotā raķete X-555
Raķešu X-555 (raķetes X-55 versija, kas ir galvenais Krievijas stratēģisko bumbvedēju triecienspēks, kas spēj pārvadāt kodolgalviņas) izmantošana vēl nav apstiprināta. Tomēr Ukrainas puse uzskata, ka X-555 varētu būt izmantoti, lai uzbruktu Ļvivai.
Spārnotās raķetes X-555 tika izstrādātas 80. gadu sākumā. Šī munīcija var aptvert mērķi, tuvojoties tam ārkārtīgi zemā augstumā. Tas apgrūtina raķešu pārtveršanu pretgaisa un pretraķešu aizsardzības sistēmām. Sasniedzis mērķi, X-555 trāpa tajā (ja tiek izmantota versija, kas nav kodolenerģija) ar kaujas lādiņu, kas sver 410 kilogramus. X-555 darbības rādiuss ir aptuveni 2500 kilometri.
Cik maksā spārnotās raķetes?
Uz šo jautājumu ir ļoti grūti precīzi atbildēt. Lielākajai daļai iepriekš aprakstīto raķešu vispār nav informācijas par to cenu, un mēs to varam spriest tikai no fragmentāras informācijas, kas dažreiz parādās atklātajos avotos. Tādējādi 2012. gadā Pasaules ieroču tirdzniecības analīzes centrs publicēja Indijai dažos iepriekšējos gados piegādāto ieroču nomenklatūru un izmaksas.
Viens no pirkšanas un pārdošanas punktiem izrādījās 28 spārnotās raķetes ZM14E (viena no Kalibr versijām), un darījuma summa ir 182 miljoni dolāru. No tā ir viegli aprēķināt vienas raķetes izmaksas – 6,5 milj. Tomēr šeit ir vairākas nianses. Pirmkārt, eksportēto ieroču izmaksas var vairākas reizes atšķirties no cenas “savējiem”. Tie paši iznīcinātāji Su-30 Indijai maksā gandrīz divas reizes dārgāk nekā Krievijas aviācijas un kosmosa spēkiem.
Otrkārt, “Kalibr” ražošana 2006. gadā, protams, bija daudz mazāk vērienīga – pirmais kuģis ar šādām raķetēm Krievijas flotē parādījās tikai 2012. gadā. Ir labi zināms, ka jo lielāks ir produkcijas apjoms, jo zemāka ir katras saražotās preces cena.
Visbeidzot, treškārt, Tomahawk spārnotās raķetes, kuras analogs ir Caliber, izmaksas ASV armijai ir aptuveni 1,22 miljoni USD. Grūti iedomāties, ka Krievijas raķete maksā četras reizes vairāk nekā amerikāņu – lai gan pēdējā tiek ražota daudz lielākās partijās, algu līmenis Krievijas militāri rūpnieciskajā kompleksā (kas neizbēgami ietekmē cenu) ir daudz zemāks. nekā ASV. Iespējams, raķešu izmaksas ir aptuveni salīdzināmas, un mēs pārāk nekļūdīsimies, ja teiksim, ka “Kalibr” maksā no 1 līdz 3 miljoniem dolāru.
Kas attiecas uz pārējām raķetēm, to izmaksas acīmredzot būs salīdzināmas ar Kalibr. X-101 un X-555 acīmredzot būs izņēmumi – šādas raķetes ir dārgākas. Jebkurā gadījumā katra spārnotā raķete ir burtiski “zelta” produkts, ņemot vērā, ka atšķirībā no droniem vai lidmašīnām tās ir vienreizējās lietošanas.
Kāpēc šaut uz pilsētām tādu munīciju? Varbūt ir trīs iemesli. Pirmais un acīmredzamākais ir aprēķins, lai ienaidniekam nodarītu lielāku kaitējumu nekā raķetes zaudēšana. Tātad Odesas apšaudes gadījumā Krievijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka trieciens tika veikts militāram lidlaukam, kur tika glabāta no Rietumiem piegādātā ieroču partija. Otrs gadījums ir vadības dezorganizācija, iznīcinot štābus un aizsardzībai kritiskos cilvēkus. Visticamāk, Krievijas militāristi vadījušies no šādiem apsvērumiem, palaižot “Kalibr” uz Harkivas pilsētas pārvaldi. Visbeidzot, trešais variants ir mēģinājums demonstrēt spēku un demoralizēt iedzīvotājus.
Kāpēc raķetes trāpa nevis militāros objektos, bet gan dzīvojamās ēkās?
Teorētiski spārnotajām raķetēm ir ļoti augsta precizitāte – munīcija trāpa gandrīz tur, kur sākotnēji lido. Taču, ja raķetes trajektorijas beigu posmā, netālu no objekta, uz kuru tā ir mērķēta, atrodas dzīvojamā ēka (un daudzstāvu ēkas parasti ir augstākas par munīcijas noliktavām, štābiem vai lidlauka ēkām), tad raķete var “nereaģēt” laicīgi un lidot ēkā.
Iespējams arī, ka raķete vienkārši nedarbojas pilnībā un zaudēs kontroli kādā trajektorijas daļā. Šajā gadījumā tā var nokrist jebkur, ieskaitot nokļūšanu dzīvojamā rajonā. Spilgts piemērs ir X-35, kas nokrita netālu no Terebliči, kuru, acīmredzot, neviens neievēroja un nenošāva.
Visbeidzot, ja raķete tiek notriekta, tā uzreiz neiztvaiko, bet nokrīt tuvu vietai, kur tā tika iznīcināta. Pat ja kaujas galviņa nedetonējas, pāris tonnu munīcijas, kas lido ar ātrumu vairāk nekā tūkstoš kilometru stundā, var viegli sagādāt nepatikšanas.
Pēdējais un visbriesmīgākais variants: ja apšaudes mērķis ir demoralizēt iedzīvotājus, raķeti var speciāli palaist dzīvojamā rajonā, un tad var paziņot, ka tā ”ielidojusi militārajā objektā”. Šajā gadījumā izmaksas var neņemt vērā….