Viens no pasaulē lielākajiem elektronisko komponentu ražošanas centriem, kas atrodas netālu no Šanhajas, pārtrauc darbu. Ķīnas varas iestāžu noteiktās bloķēšanas saistībā ar Covid izplatību vairo bažas par ekonomisko situāciju valstī un saasina situāciju, kas saistīta ar nepilnībām piegādes ķēdēs.
Slēgšana, kas sākotnēji tika noteikta Ķīnas lielākajā pilsētā, tagad ir paplašināta līdz blakus esošajai Kunšaņai. Tāpēc desmitiem uzņēmumu, kas ražo elektroniskos komponentus, kas atrodas pilsētā, pārtrauca ražošanu.
“Situācija Kunšānā mainījās vienas nakts laikā,” sacīja Patriks Čens, brokeru kompānijas CLSA analītikas direktors. Līdz šim rūpnīcas tur varēja turpināt darboties noteiktos apstākļos, bet tagad konkrētas teritorijas “tiek definētas kā slēgtas, ierobežotas vai aizsargājamas atkarībā no tā, kad tajās pēdējo reizi konstatēti inficētie”.
Ražošanas apturēšana palielina Ķīnas ekonomikas vēl lielāka palēninājuma risku. Valsts padomes prezidents Li Kecjans pirmdien jau trešo reizi nedēļas laikā brīdināja par briesmām, ko ekonomikai rada epidēmijas kontroles pasākumi.
Otrdien infekciju skaits Šanhajā atkal pieauga līdz rekordaugstam līmenim – 26 330 pēc samazināšanās dienu iepriekš, kas ir lielākais uzliesmojums kopš koronavīrusa izplatīšanās pirms vairāk nekā diviem gadiem, liecina oficiālie dati.
Varas iestādes ir izstrādājušas plānu, lai pakāpeniski atvieglotu dažus ierobežojošos pasākumus. Dzīvokļu kompleksu iedzīvotāji, kuros iepriekšējās divās nedēļās netika fiksēts neviens gadījums, varēs pamest savas mājas. Tomēr milzīgas Šanhajas daļas joprojām ir pilnībā slēgtas, un iedzīvotāji sūdzas par problēmām ar pārtikas pasūtījumiem tiešsaistē.
Elektrisko automašīnu ražotājs Nio nedēļas nogalē paziņoja, ka darbuzņēmēji Šanhajā un citās pilsētās ir apturējuši ražošanu, tāpēc tas pārtrauks arī automašīnu piegādes. Vairāk nekā 30 Taivānas elektronikas ražotāji trešdien paziņoja, ka slēgs rūpnīcas netālu no Šanhajas. Vadošais PCB ražotājs WUS paziņoja, ka divi no tā meitasuzņēmumiem Kunšānā ir apturējuši ražošanu, Coretronic uz nedēļu apturēs LCD fona apgaismojuma ražošanu, bet Wise Pioneer, aprīkojuma piegādātājs tādiem produktiem kā plakanie ekrāni un objektīvi, pagarinās ražošanas pārtraukumu vēl uz nedēļu.
Otrdien tika slēgtas divas rūpnīcas Šanhajā un Kunshan of Pegatron, kas montē elektroniku, tostarp dažus Apple iPhone modeļus.
Tas viss var novest pie vēl lielāka komponentu deficīta, norāda analītiķi. “Pat ja dažiem uzņēmumiem ir atļauts turpināt ražošanu, to jaudas izmantošana ir samazinājusies līdz 40% līdz 60%, ” saka Čens. “Ievest izejvielas un eksportēt gatavo produkciju nav iespējams.” Vissmagāk, pēc analītiķu domām, ir piegādātas iespiedshēmas plates, kuras tiek izmantotas gandrīz visās elektroniskajās ierīcēs, kā arī viedtālruņu un klēpjdatoru korpusi.
Apple, kā gaidīts, problēmas nebūs īpaši nozīmīgas. Pieprasījums pēc Pegatron ražotajiem modeļiem, 13 mini un SE3, ir zems, un trešā ceturkšņa beigās plānots palielināt iPhone 14 ražošanu.
Pēc Nomura analītiķu domām, pilnīga vai daļēja bloķēšana tagad ir ieviesta 45 pilsētās Ķīnā, un tā skar 373 miljonus cilvēku. Pirms nedēļas šie skaitļi bija attiecīgi 23 un 193 miljoni.
Ierobežojumi skar arī transporta uzņēmumus, kas var saasināt situāciju starptautiskajā tirdzniecībā. Tiesa, Šanhajas osta turpina darboties, taču tās darbiniekiem ir aizliegts iebraukt pilsētā. Ķīnas eksports martā pieauga par 15% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, bet imports dolāros samazinājās pirmo reizi kopš 2020. gada augusta.