Hakeru grupējums Network Battalion 65′ (NB65) uzlauzuši Viskrievijas Valsts televīzijas un radio apraides uzņēmuma (VGTRK), Krievijā lielākās valstij piederošās mediju korporācijas, tīmekļa resursus. Dati tika publicēti DDoSecrets vietnē (ŠEIT )
Lapas sānu sadaļā ir saites, lai lejupielādētu milzīgu datubāzi ar kopējo apjomu 786,2 GB. Pēc hacktivistu domām, tajā ir aptuveni 4000 korporatīvo failu un aptuveni 900 000 e-pastu no mediju kompānijas 20 darbības gadiem.
Saskaņā ar NB65 pārstāvju teiktā, viņi uzlauzuši VGTRK Krievijas iebrukuma dēļ Ukrainā. Viņi piebilda, ka turpinās kaitēt ar Krievijas valdību saistītajiem uzņēmumiem, līdz Krievijas bruņotie spēki pametīs okupētās Ukrainas teritorijas.
Par notikumu ziņo portāls Dailydot.com, kuri pārbaudīja “nopludinātos” datus un atklāja, ka vēstules ņemtas no aptuveni 250 e-pasta kontiem, agrākais no tiem datēts ar 2000. gadu, taču ir arī svaigas, kas nosūtītas 2022. gada martā. Viņi pārrunā dažādas tēmas: no darba jautājumiem līdz starptautiskajām sankcijām pret Krieviju.
“Jo ilgāk turpināsies Krievijas agresija, jo ilgāk mēs turpināsim uzbrukt uzņēmumiem un interneta tehnoloģijām visā valstī,” apgalvo grupa.
VGTRK dibināta 1990.gadā un šobrīd pārvalda piecus nacionālos televīzijas kanālus, divus starptautiskos tīklus, piecas radiostacijas, vairāk nekā 80 reģionālās televīzijas un radio kompānijas, ziņu aģentūru Rossija segodņa, kas savukārt ziņo Sputnik, RIA Novosti un citiem. Krievijas valdība uzskata, ka korporācija ir “svarīgs valsts drošības elements”.
DDoSecrets līdzdibinātāja Emma Besta “Daily Dot” sacīja, ka kopš Krievijas uzbrukuma Ukrainai vietne ir fiksējusi nepieredzēti daudz “nopludinātu” datu no Krievijas. Tajā pašā laikā nopludinājumu skaits kopš 2022. gada februāra jau atsver visas informācijas noplūdes no Krievijas puses pirms iebrukuma. Hakeru uzbrukumi ir tik bieži, ka Krievijas Ārlietu ministrija ir solījusi atklāt un sodīt ikvienu, kas iesaistās “kiberagresijā”.
Viskonsinas-Medisonas universitātes politikas zinātnes doktors Antons Širikovs, kurš pēta Krievijas medijus, apgalvo, ka haktivisma uzliesmojumi varētu palīdzēt pētniekiem labāk izprast valsts valsts propagandas iekšējo darbību.
“Mums bija iespēja atrast dažus datus, kas būtu svarīgi Rietumu izlūkdienestiem vai personām no valdības, kas īsteno sankcijas. Varbūt arī ukraiņi varētu izmantot kādu daļu no nopludinātās informācijas savā informatīvajā karā. Es nedomāju, ka tur ir liels potenciāls ar šādiem hackiem tieši ietekmēt Krievijā notiekošo, jo Krievijas mediji tagad ir ļoti cenzēti,» skaidroja zinātnieks.