Miljardieris Mihails Frīdmans Londonā sniedza interviju izdevumam Bloomberg Businessweek pirmo reizi kopš Krievijas kara sākuma pret Ukrainu un Rietumu sankciju ieviešanas. Viņš sacīja, ka viņam ir bloķētas bankas kartes, viņa vecāku dzīvoklis Ļvovā kļuvis par migrantu mājvietu un viņš nevarot ietekmēt Krievijas prezidenta Vladimira Putina lēmumus. Intervija izlasāma šeit
Izdevums atgādināja, ka Frīdmans banku un enerģētikas jomā ieguva bagātību pirms Putina nākšanas pie varas Krievijā, uzņēmēja vecāki ir Ukrainas pilsoņi, un vēl nesen viņi dzīvoja Ļvovā. Iebrukuma dienā Frīdmens atradās Maskavā, taču nekavējoties atgriezās Londonā, nosodīja Krievijas karu pret Ukrainu, taču atturējās no tiešas Putina kritizēšanas. Tagad uzņēmējs uzskata, ka viņam ir bīstami ierasties Krievijā.
Frīdmans sacīja, ka viņam ir divi mēneši laika, lai apstrīdētu ES sankcijas. Viņam ir Izraēlas pase, bet viņš nevar doties uz Izraēlu, jo viņam tur nav nekustamā īpašuma, un tagad viņam nav pieejama nauda, lai to iegādātos. “Es šeit esmu ieslodzītais,” sacīja Frīdmens.
Intervijā žurnālam Forbes viņš sacīja, ka nevarot nekādi ietekmēt Krievijas prezidentu, un, ja rietumvalstis, kas piemēroja sankcijas lielā Krievijas biznesa pārstāvjiem, uzskata, ka šie pasākumi palīdzēs apturēt karu, tad tās ” neko nesaprot par to, kā Krievija strādā. Un tas ir bīstami nākotnei.”
Forbes raksta, ka Frīdmens atradās dīvainā oligarha stāvoklī, kuram ir maz naudas vai bez naudas. 15. martā Lielbritānija pret viņu ieviesa sankcijas, un uzņēmēja pēdējā šajā valstī strādājošā bankas karte tika iesaldēta. Tagad viņam ir jāiesniedz prasība varas iestādēm par katru naudas izlietojumu, un, visticamāk, viņa ikmēneša tēriņu limits ir aptuveni 2500 £ (apmēram 3 300 000 USD).
Frīdmens sacīja, ka pagaidām nesaprot, kā apmaksāt ierastos izdevumus, piemēram, mājas uzkopšanu. “Varbūt man pašam vajadzētu uzkopt māju. Tas ir normāli. Kad es biju students, es dzīvoju nelielā kopmītnes istabā kopā ar vēl četriem cilvēkiem, bet pēc 35 gadiem tas ir negaidīti,” Forbes citē kādu uzņēmēju.
Žurnālists piebilda, ka Frīdmens nesalīdzina savas “nepatikšanas” ar Ukrainas traģēdiju.
“Mana problēma patiešām nav nekas, salīdzinot ar viņu problēmām,” viņš teica intervijā. Uzņēmējs stāstīja, ka viņa vecāku dzīvoklis Ļvovā kļuva par pagaidu mājvietu 15 iekšzemē pārvietotajiem.
Publikācijā uzsvērts, ka sankcijas pret Krievijas oligarhiem un viņu biznesu izrādījušies “neprecīzi” ieroči, jo, piemēram, pret Frīdmanu ASV nav piemērotas sankcijas, viņa bankai štatos un ES tika piemēroti nelieli ierobežojumi. Cits uzņēmējs Ališers Usmanovs sankciju dēļ zaudēja piekļuvi savai jahtai un lidmašīnai, taču viņa kompānijām ASV ir atjaunotas licences un tās var turpināt uzņēmējdarbību. Un Krievijas “Gazprombank” praktiski nemaz netika ietekmēta – acīmredzot tās galvenās lomas dēļ gāzes tirdzniecībā Eiropā, norāda Forbes.
Žurnāliste raksta, ka Apvienotā Karaliste pret Frīdmenu ieviesa sankcijas dažas dienas pēc viņas tikšanās ar viņu.
“Šoreiz viņš man zvana bez redzama iemesla, izņemot tāpēc, lai teiktu, ka lietas kļūst sliktākas. Viņš izklausās apmulsis. “Es nezinu, kā dzīvot,” viņš man saka. – ES nezinu. Īsti nezinu,” rakstu par krievu uzņēmēju noslēdz autors.
Fridmans ir dzimis 1964. gadā Ļvovā, viņam ir divas pilsonības – Krievijas Federācijas un Izraēlas. Frīdmena bagātība jaunākajā Forbes reitingā tika lēsta 15,5 miljardu dolāru apmērā, viņš ierindojās 11.vietā bagātāko Krievijas iedzīvotāju reitingā.
Uzņēmējam un viņa partneriem pieder viena no lielākajām bankām Krievijā Alfa-Bank un daļa Ukrainas mobilo sakaru operatorā Kievstar. Alfa-Bank Ukraine ir viena no desmit lielākajām bankām Ukrainā, šī finanšu institūcija ietilpst ABH Holdings S.A. grupā. galvenā mītne atrodas Luksemburgā.
28.februārī Eiropas Savienība ieviesa sankcijas pret vairākiem Krievijas uzņēmējiem, tostarp pret Frīdmanu.