Apvienoto Nāciju Pārtikas un Lauksaimniecības organizācijas mērītā FAO globālā pārtikas cenu indeksa vērtība pagājušā mēneša laikā pieaugusi līdz 140,7 punktu atzīmei
» 2022. gada februārī FAO pārtikas cenu indekss (FPI) vidēji bija 140,7 punkti, kas ir par 5,3 punktiem (3,9 procentiem) vairāk nekā janvāra vērtība un par 24,1 punktu (20,7 procentiem) vairāk nekā pagājušā gada janvārī. Tādējādi tas sasniedza vēsturisko rekorda līmeni, par 3,1 punktu pārspējot iepriekšējo rekordaugstumu 2011. gada februārī. Februārī kāpumu noteica būtisks augu eļļu un piena produktu cenu apakšindeksu vērtību pieaugums. Cenu kāpums skāra graudaugus un gaļu, savukārt cukura cenas turpināja samazināties jau trešo mēnesi pēc kārtas.
» FAO graudaugu cenu indekss februārī bija vidēji 144,8 punkti, kas ir par 4,2 punktiem (3,0 procentiem) vairāk nekā janvāris un 18,7 punkti (14,8 procenti) salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Februārī visu lielāko graudu kultūru cenas pārsniedza janvāra vērtības. Kviešu cenas pasaulē pieauga par 2,1%, ko galvenokārt noteica nepārtrauktā globālā piegādes nenoteiktība saistībā ar ziņojumiem par traucējumiem Melnās jūras reģionā, kas varētu sarežģīt eksportu no Ukrainas un Krievijas Federācijas, kas ir divas galvenās graudu eksportētājas. Par 4,7 procentiem pieauga arī eksporta cenas lopbarības graudiem. Pasaules kukurūzas cenas mēneša griezumā pieauga par 5,1%, ko izraisīja bažas par joprojām nelabvēlīgiem apstākļiem stādu audzēšanai Argentīnā un Brazīlijā, kviešu cenu kāpumu un neskaidrību par kukurūzas piegādi no Ukrainas, kas ir viena no tās galvenajām eksportētājām. Kas attiecas uz pārējiem lopbarības graudiem, tad pēdējā mēneša laikā eksporta cenas pieauga arī sorgo un miežiem, attiecīgi par 5,9 un 2,7 procentiem. Starptautiskās rīsu cenas februārī pieauga par 1,1%, galvenokārt pateicoties dažu eksportētāju valūtu kursa kāpumam pret ASV dolāru un spēcīgajam aromātisko rīsu šķirņu pieprasījumam no pircējiem Āzijas valstīs Tuvajos Austrumos.
» FAO augu eļļas cenu indekss februārī sasniedza jaunu visu laiku augstāko līmeni – 201,7, kas ir par 15,8 punktiem (8,5 procentiem) vairāk nekā iepriekšējā mēnesī. Cenu kāpuma tendences turpināšanās galvenokārt saistīta ar palmu, sojas pupu un saulespuķu eļļu kotāciju pieaugumu. Februārī palmu eļļas cenas pasaulē turpināja pieaugt otro mēnesi pēc kārtas, ko noteica spēcīgais globālais pieprasījums pēc importa, samazinoties piegādēm no Indonēzijas, kas ir pasaulē vadošā palmu eļļas eksportētāja. Sojas pupu eļļas kotāciju turpmākais pieaugums pasaulē ir saistīts ar sojas pupu ražas perspektīvu pasliktināšanos Dienvidamerikā. Saulespuķu eļļas starptautiskās cenas arī ievērojami pieauga, baidoties no traucējumiem Melnās jūras reģionā, kas, iespējams, varētu novest pie eksporta apjoma samazināšanās. Pasaules kotāciju pieaugumu visam augu eļļu klāstam veicināja arī straujš jēlnaftas cenu pieaugums.
» FAO piena produktu cenu indekss februārī bija vidēji 141,1 punkts, kas ir par 8,5 punktiem (6,4 procentiem) vairāk nekā janvārī; Līdz ar to šī indeksa vērtības pieaugums turpinās jau sesto mēnesi pēc kārtas, kā rezultātā tā vērtība izrādījās par 28,0 punktiem (24,8 procentiem) augstāka nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā. Februārī palielinājās visu šajā indeksā iekļauto piena produktu veidu starptautiskās kotācijas, ko veicināja nepārtrauktais piedāvājuma sarukums pasaules tirgos, jo Rietumeiropā un Okeānijā piena piedāvājums bija mazāks nekā gaidīts. Globālā piedāvājuma samazināšanās, kā arī spēcīgais importa pieprasījums, īpaši Ziemeļāzijā un Tuvajos Austrumos, ir izraisījis krasu pilnpiena pulvera un siera kotāciju pieaugumu. Turklāt, samazinoties piena piedāvājumam kaltēm Rietumeiropā, būtiski pieauga arī starptautiskās vājpiena pulvera cenas, savukārt sviesta cenu kāpums izraisīja spēcīgu pieprasījumu tūlītējo produktu tirgū.
» Februārī FAO gaļas cenu indekss bija vidēji 112,8 punkti, kas ir par 1,2 punktiem (1,1 procenti) vairāk nekā janvāris un par 15,0 punktiem (15,3 procenti) salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Februārī starptautiskās liellopu gaļas kotācijas sasniedza jaunu rekordaugstu līmeni, ko veicināja spēcīgais globālais pieprasījums pēc importa, ko izraisīja kaušanas preču piegādes samazināšanās Brazīlijā un aktīva krājumu atjaunošana Austrālijā. Cūkgaļas cenas pieauga arī pieaugošā iekšzemes pieprasījuma un cūkgaļas piedāvājuma samazināšanās dēļ Eiropas Savienībā un Amerikas Savienotajās Valstīs. Aitas gaļas kotācijas turpina kristies jau ceturto mēnesi pēc kārtas, pateicoties spēcīgajam eksporta piedāvājumam Okeānijā. Putnu gaļas cenas arī nedaudz samazinājās, jo pēc Ķīnas Jaunā gada beigām samazinājies Ķīnas imports un mazāks iekšzemes pieprasījums Brazīlijā.