Šoruden Talsu novada muzeja Izstāžu zālē, iespējams, pirmo reizi Talsos ir apskatāma baltkrievu māksla – Vitebskas mākslinieka Mihasa Cibuļska darbu izstāde “Iespaidu fragmenti”. Droši vien, ka skatītāji minēs gleznojumu tehniku – ainavas ir gleznotas ar guašas krāsām; šī tehnika ir nedaudz piemirsusies, bet tā prasa visai lielu meistarību un prasmes. Izstādes atklāšana ar mākslinieka piedalīšanos notika 8. oktobrī plkst. 17:00.
Talsu mākslinieki ar Mihasu Cibuļski iepazinās pagājušajā gadā, esot Vitebskā ar grupas izstādi “Kurzemes krāsas”. Daudzi Latvijas mākslinieki Mihasu pazīst kā Latvijas mākslas popularizētāju un izstāžu organizētāju Vitebskas izstāžu vietās. Liekas, ka viņš jau nedaudz zina latviešu valodu, jo bieži ir Latvijā – piedalās dažādos projektos un plenēros, ir Daugavpils Universitātes Goda profesors. 2018. gadā Mihass Cibuļskis Rīgas pilī no prezidenta Raimonda Vējoņa rokām saņēma mūsu valsts apbalvojumu – IV pakāpes Atzinības krustu.
Mihass Cibuļskis (1961) šobrīd ir P. M . Mašerova Vitebskas Valsts universitātes Tēlotājas mākslas katedras docents, vairākus gadus vadījis šo katedru, ir saņēmis savas pilsētas Gada cilvēka titulu 2015. gadā par mākslas kuratora darbību, popularizējot izcilās Vitebskas mākslas skolas radošo darbību; viņš pēta mākslas vēstures un teorijas problēmas 20. gadsimta un mūsdienu perioda baltkrievu glezniecībā. Beidzis Baltkrievijas Zinātņu akadēmijas Mākslas vēstures, etnogrāfijas un folkloras institūta doktorantūru, stažējies Varšavas universitātes Poļu kultūras institūtā.
Tā kā Mihass Cibuļskis 1983. gadā ir beidzis Vitebskas Pedagoģijas institūta mākslinieciski-grafisko fakultāti, nav apstājusies arī viņa paša radošā darbība: viņš glezno eļļas un guašas tehnikās, piedalījies izstādēs un plenēros ne tikai Baltkrievijā, bet arī Vācijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Krievijā, Ukrainā. “Visa mūsu dzīve ir iespaidu krājums, kura fragmenti paliek atmiņā. Iespēja emocionāli pārdomāt un radoši pārdzīvot vēlreiz šos iespaidus man – kā māksliniekam – tas sagādā lielu baudu un vēl vairāk palielina manu mīlestību uz glezniecību…”
Izstādē līdz 18. novembrim būs apskatāmas ainavu studijas, kuras tapušas kopš 1999. gada Vācijā, Latvijā, Polijā, Ukrainā un, protams, Baltkrievijā. Izstādi atbalstījis Latvijas Republikas konsulāts Baltkrievijā, Baltkrievijas Mākslinieku savienība un P. M. Mašerova Vitebskas Valsts universitāte.
Guna Millersone,
izstādes iekārtotāja