Šoreiz noslēgsim tēmu par dabas līdzekļu izmantošanu kaitēkļu apkarošanai mūsu dārzos.
Tomāti. (4 kg/10 l). Vāra 30 minūtes, koncentrātu atšķaida 1:3.
Kartupeļu laksti. (1,2 kg/10 l). Mērcē 3 stundas, lieto kopā ar ziepēm.
Ziepjūdeni, kam pievienota soda vai pelnūdens, iesaka lietot, ja augiem piemetusies miltrasa. Līdzīgu recepšu ir simtiem. Eksperimentējot katram pašam jāatrod tā īstā un iedarbīgākā brīnumzālīte un pareizākā šķīduma sagatavošanas metode.
Vispārējie nosacījumi No augiem iegūtos koncentrātus parasti atšķaida attiecībā 1:2, 1:3, 1:5 un izlieto uzreiz vai uzglabā tumšā, vēsā vietā. Koncentrātiem visbiežāk pievieno ziepes (40 g/0 l). Dažreiz veido vairāku augu koncentrātus. Novilkumu iedarbības laiks ir īslaicīgs, tāpēc augu apstrāde ar tiem jāatkārto.
Pret augu kaitēkļiem (laputīm, gliemežiem) lieto arī citas tautā populāras metodes: sinepju pulveri (200 g/10 l); pelnus maisījumā ar kaļķi; augus aplej ar ziepjūdeni; augsni un augus apputina ar tabakas putekļiem; lej ar vircu vai karstu ūdeni.
Bioloģisko apkarošanas līdzekļu klāstā varam minēt vēl kādu pavisam nopietnu un pārbaudītu metodi – kukaiņu un kaitēkļu izķeršanu ar vienkāršu rūgstošu šķīdumu (sulu, alu), kas ieliets īpašā ķeramierīcē vai pudelē.
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!