Turpināsim par daudzgadīgajiem augiem mūsu dārzos un šoreiz par gandreni. Tās latīniskais nosaukums ir Geranium, tāpēc svarīgi ir nejaukt gandreni ar pelargoniju, kura ir telpaugs un tautā tiek dēvēta par ģerāniju, jo arī gandreni tautas valodā mēdz dēvēt par ģerāniju.
Taču gandrene atšķirībā no pelargonijas nav telpaugs, bet gan ir ziemcietīgs un klājeniski augošs ziedaugs. Ģintī ietilpst apmēram 300 gandreņu sugu. Latvijā pastāvīgi sastopamas 14 sugas, vēl 5 sugas ir ļoti retas – konstatētas tikai vienu vai dažas reizes. Vietējās sugas ir diezgan bieži izplatītas un sastopamas mežos, krūmājos un pļavās. Ģints nosaukums cēlies no grieķu valodas vārda “geranion”, kas nozīmē ”dzērve”, jo auga augļa forma atgādina dzērves vai stārķa knābi, tādēļ dažkārt tautas valodā gandreni sauc arī par stārķa knābi.
Gandrene ir viegli kopjams augs. Stādi to paēnā. Augu nepieciešams bagātīgi laistīt. Pavairo dalot. Šobrīd visizplatītākā un iecienītākā ir lielsakņu gandrene (Geranium macrorrhizum). Auga lapas zaļo arī ziemā, t.i., augs pārziemo ar lapām. Gaiši zaļās lapas ir aromātiskas un rudenī iegūst skaistus toņus – pēc pirmajām salnām iekrāsojas sarkanas. Lielsakņu gendrene zied no aprīļa līdz augustam. Visbiežāk ziedi ir balti un rozā, taču sastopamas arī šķirnes ar tumši sarkaniem (Bevan’s Variety) ziediem. Auga lapas smaržo un kādreiz tika izmantotas kā aromātisko eļļu pamata sastāvdaļa. Turpinājums sekos!
Iedvesmojies pats un iesaki draugiem!