Rīt, 19. maijā, Liepājas Muzeju nakts programmas ietvaros Liepājas muzejā nodaļā “Liepāja okupāciju režīmos” K. Ukstiņa ielā 7/9 galvenā tēma būs par tautas izturību un atdzimšanas spēku.
Apmeklētājus aicinās aizdomāties par dziesmas spēku dziesmotās revolūcijas laikā. Tiks demonstrētas dokumentālās filmas “Sešdesmitie. Sākums.”, “Septiņdesmitie. Spožums un posts”, kas stāsta par 60. – 70. gadu latviešu rokmūziķiem, kas spītējot cenzūrai un aizliegumiem atļāvās publiski paust mūsu alkas pēc brīvības un neatkarības.
Cenzūra rūdīja mūziķus, padarot mūziku pārdomātāku, radošāku, spēcīgāku. Tieši rokmūziķi lika pamatus tam, ko mēs šodien uzskatam pašu par sevi saprotamu un neatņemamu – izpausmes un vārda brīvība.
Dokumentālās triloģijas “Savējie sapratīs” pirmā daļa “Sešdesmitie. Sākums”, vieglā, sirsnīgā un humorpilnā noskaņā stāsta par rokmūzikas dzimšanu Latvijā. Vecākās paaudzes cilvēkiem tās būs patīkamas atmiņas, bet jaunākajai paaudzei – lieliska iespēja iepazīt padomju laikus ar visiem to laiku absurdiem.
Kadrā savās atmiņās un humoristiskos atgadījumos dalīsies gan Raimonds Pauls, gan Imants Kalniņš, Niks Matvejevs, Pits Andersons, Juris Sējāns, Mārtiņš Brauns, Zigmārs Liepiņš, Boriss Rezņiks u.c. iemīļoti mūziķi. Filma ar ļoti pozitīvu pēcgaršu un apziņu, ka “latvieši var!”.
Otrajā filmas daļā “Savējie sapratīs. Septiņdesmitie” redzam rokmūzikas dinamisku attīstību, jo pagājušā gadsimta 70tie gadi mūzikā iezīmējās ar jaunās paaudzes rokmūziķu parādīšanos Latvijā. Jau kopš sešdesmitajiem gadiem rokmūzikas žanrs piesaista plašas padomju jauniešu masas. Grupu koncerti un deju vakari ir pārpildīti.
Dažkārt, pat pašiem neapzinoties, tiek radītas roka kompozīcijas, kas ar mūziku un dziesmu tekstiem ceļ latviešu pašapziņu un veicina nacionālās identitātes saglabāšanu. Parādās jaunas grupas – „Menuets”, „Santa”, „Jolanta”, “Stroncijs 90”, vēlāk „Līvi”, „Sīpoli”, “Modo”. Filma lieliski parāda laikmetu, uz kura fona turpina attīstīties latviešu nacionālā rokmūzika.
Filmā iespēja tikties ar tādiem liepājniekiem kā Imants Kalniņš (komponists), Juris Pavītols („Līvi”), Jānis Grodums („Līvi”), Valdis Skujiņš („Credo”), Igo (mūziķis) un par festivālu „Liepājas dzintars” stāsta Ausma Groduma, Linards Muciņš un Dace Grundmane.
Muzeju naktī Liepājas muzeja ekspozīcijas “Liepāja okupāciju režīmos” pagalmā, K. Ukstiņa ielā 7/9, uz skatuves uzstāsies jauno mūziķu apvienība “Grupa 5”, kuri spēlēs grupas “Līvi” dziesmas. Vēlāk uz skatuves kāps Kristīne Sudmale – Locika, Kristaps Sudmalis un Linda Ločmane ar programmu “Tevi vien mīlēt”, tādējādi pārstāvot aktīvo dziesminieku laiku.
Vakara izskaņā plkst. 21 ikviens aicināts iejusties astoņdesmito gadu diskotēkas atmosfērā, kur atbilstošo mūziku piedāvās DJ Mārcis Grīnbarts.
Tāpat būs pieejamas vizuālā tēla pārvērtības Liepājas Valsts tehnikuma radošās darbnīcās “Trakie astoņdesmitie”, lai atbilstoši diskotēkas mūzikai, varētu iegūt pareizo frizūru un grimu.
Apmeklētāji brīvības garu varēs iepazīt arī ekspresizstādē “Brīvība radio viļņos”, kuras mērķis ir ar vizuāliem materiāliem papildināt “Brīvā Eiropa” ierakstus un informēt Muzeju nakts apmeklētājus par nelegālo ārzemju radio nozīmi Latvijas neatkarības atjaunošanā.
Tajā tiks izstādītas Vinifreda Krauča, tulkotāja un žurnālista, memoriālās lietas, kā arī tie muzeja krājumā esošie priekšmeti, kas saistīti ar radio “Brīvā Eiropa” darbību. Izstādi iespējams aplūkot visas nakts garumā.
Spēks un skaņa mīt ne tikai rokmūzikā. Daudzi piekritīs, ka sava aizraujoša skaņa ir arī motoram. Muzeju naktī “Auto Muzejs Liepāja” un „SK Vecpils” aicina interesentus, seno un sporta spēkratu cienītājus, īpašniekus atkal satikties Liepājā Dārza ielā 4/8, lai pozitīvā un brīvā gaisotnē, apskatītu vēsturiskos un sporta auto, kā arī moto eksponātus, padalītos stāstos un pieredzē un labi pavadītu laiku.
Kuģinieku ielā 5 biedrība “Radi Vidi Pats” aicina apskatīt un izmēģināt ērmriteņus, bet “Blue Shock Race” Liepājas Kartingu halle, Vecā ostmala 22 šogad piedāvā virtuālo realitāti. Šeit no plkst. 20.30 savu spēku rādīs ielu vingrotāji “Workout Generation”, izaicinot bērnus un jauniešus parādīt savu varēšanu ielu vingrošanas sacensībās iesācējiem trīs disciplīnās – freestyle, push up king un pievilkšanās trepe.
Muzeju nakts sakrīt arī ugunsdzēseju glābēju profesionālajiem svētkiem, jo 17.maijā tiek atzīmēta ugunsdzēsēju glābēju diena un ugunsdzēsībai Latvijā 153. gadadiena! Ugunsdzēsēja glābēja darbs ir viens no interesantākajiem, dinamiskākajiem un aizraujošākajiem darbiem ar specifisku darba vidi un interesantu tehniku.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Kurzemes reģiona brigādes Liepājas 2.daļa Jelgavas ielā 41 ir viens no vecākajiem depo Latvijā, kur joprojām atrodas strādājošs ugunsdzēsības depo. To savulaik projektējis arhitekts Pauls Maks Berči un ēka celta 1880.gadā.
No plkst. 20 apmeklētājiem būs iespēja apskatīt īpaši izgaismotu Liepājas 2.daļas šļūteņu torni. Bet jau no plkst. 19.00 aicinām uz ekskursijām, ekspozīciju “Ugunsdzēsības šūpulis” (ekspozīcija veidota sadarbībā ar Latvijas Ugunsdzēsības muzeju, Liepājas pilsētas un rajona Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību un kolekcionāru Jāni Rogu), filmas “Glābēji” demonstrāciju. Būs iespēja uzmērīt ugunsdzēsēja glābēja aizsargtērpu un darboties kopā ar ugunsdzēsēju glābēju palīgu lapsēnu Guni un ugunsdzesēju glābēju Guntiņu
Iepazīties ar Muzeju nakts programmu var Liepājas muzeja mājas lapā – www.liepajasmuzejs.lv un Muzeju nakts Liepājā facebooka lapā – @MuzejuNaktsLiepaja, kur var sekot jaunākajām aktualitātēm.
Maruta Eistere,
Liepājas muzeja galvenā muzejpedagoģe