Starptautiskajā muzeju dienā, 18. maijā, Talsu novada muzejs būs atvērts apmeklētājiem no plkst. 10.00 līdz 17.00.
Pulksten 11.00 ikviens gaidīts Talsu novada muzeja speciālistu pētniecisko darbu LASĪJUMOS ‘2018. No pēdējo divu gadu laikā pētītajām tēmām vienuviet uzzināsim par arheoloģiskajiem pieminekļiem un to pētniecību Talsu novadā, 19. gs. beigu līdz 1918. gadam pastāvošo biedrību dokumentiem Talsu novada muzeja krājumā, 18. novembra svētku divdesmitās gadadienas svinībām Talsos, Žaņa un Martas Sūniņu devumu, pārejas posmu no “brīvās” Latvijas uz padomju “brīvību” 1940. – 1941. gadā, padomju varas cīnītāju kapiem Talsos, Talsu rajona pionieru štāba darbību no 1959. līdz 1965. gadam, rododendru karali – Rihardu Kondratoviču un 1988. gada akciju “Kamparkalns”. Pēc lasījumiem paredzēta jaunieguvumu izstādes atklāšana.
19. maijā Talsu novada muzejs 13. reizi piedalīsies starptautiskajā akcijā „Muzeju nakts”. Muzejs būs atvērts apmeklētājiem no plkst.19.00 – 24.00.
Šoreiz mūsu valsts 100. jubilejas gadā visu Latvijas muzeju vienojošais moto izvēlēts atbilstoši tēmai “Šūpulis”. Valsts svētku nozīmīgums palīdz atcerēties, ka valsts ir vērtība un mēs kā tauta veidojam tās kodolu.
Ievērojot moto simbolisko, vēsturisko un filozofisko nozīmi, Talsu novada muzejs ieplānojis akcentēt šūpuli kā mūsu nācijas un valsts pamatu – pirmsākumu. Sākums ir ģimene. Tai atvēlēta ekspozīciju etnogrāfiskā daļa, kuru atdzīvinās un papildinās krustabu rituāls folkloras kopas “Talsi” izpildījumā.
Šūpuļa tēma caurvij visas pasākuma norises. Pieminēts būs arī Latvijas valsts dibināšanas laiks 1918. gada 18. novembrī. Pateicoties patiesu vēsturisku personu atmiņu stāstiem, pēc 1930. gadu laikrakstu materiāliem sagatavotajā scenārijā būs pirmreizēja iespēja ielūkoties improvizētā 1918. gadā dzīvojušo talsenieku vidē – Ernesta Kundziņa drogu veikalā Talsos, Lielajā ielā 2. Šīs vietas un notikuma akcents izvēlēts tādēļ, ka veikala īpašnieks un Talsu pilsētas galva ( no 1918. – 1919. gada 4. janvārim) 1918. gada 19. novembrī sava veikala logā izlicis 4 mazus sarkan-balt-sarkanus karodziņus, lai paziņotu Talsu iedzīvotājiem par neatkarīgas Latvijas valsts nodibināšanos. Patriotisma apliecinājumam bijusi dzīvības cena. Būs radošas aktivitātes saistībā ar Latvijas valsts simboliku un Talsu vēsturi.
Mākslas mīlētājus iepriecinās tikšanās ar zviedru māksliniecēm viņu veidotajā izstādē “Ģimene. Pasaule. Visums”. Kino cienītājiem tiks piedāvāta jaunā Raita un Laura Ābeļu dokumentālā filma ar vēsturiskās realitātes inscenējumiem par 13. gadsimta baltu tautām – “Baltu ciltis”.
Latvijas simtgadi vajag svinēt atceroties valsts tapšanu, kā arī lepojoties ar talantīgiem cilvēkiem, kuru šūpulis ir Latvijā un kuri turpina nest Latvijas vārdu pasaulē ar saviem talantiem un radošajām izpausmēm. Ik gadu Muzeju naktī ir kāds īpašais notikums – pārsteigums, kulminācijas brīdis. Pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda Kurzemes kultūras projektu konkursa atbalstam, Muzeju nakts apmeklētāji šoreiz varēs baudīt īpašu koncertu, kurā muzikālo sniegumu dāvās divi talantīgi Latvijas pianisti – Vestards Šimkus un Toms Juhņevičs. Pasākuma apskaņošanas speciālisti SIA “ALFA SLS” būs parūpējušies, lai mākslinieku sniegumu labā kvalitātē dzirdētu visās muzeja zālēs un arī ārpusē esošie klausītāji.
Lai iecerētais Muzeju nakts sarīkojums varētu tapt par realitāti, Talsu novada muzeja vārdā gribu pateikties visiem dalībniekiem un viņu atbalstītājiem – Ugāles luterāņu draudzes mācītājam, ērģeļbūves un klavieru restaurācijas un skaņošanas darbnīcas meistaram Jānim Kalniņam, Ugāles tautas nama vadītājai Kitijai Šēniņai, Talsu KSTC vecākajai kultūras speciālistei Sanitai Arciševskai, Talsu mākslas skolas direktorei Mairai Freimanei un Pāces vilnas fabrikas vadītājam Dinam Derkevicam
Muzeju nakts pasākuma laikā ārpusē pie muzeja darbosies kafejnīca. Ieeja apmeklētājiem abos muzeja svētkos būs bez maksas.
Gita Japiņa,
Talsu novada muzeja galvenā speciāliste darbā ar sabiedrību