Ērgļu viduslaiku pils teritoriju sargās Tīzenhauzena sargsuņi
Šogad biedrība “Ērgļu sirds” jau trešo gadu pēc kārtas aicināja ikvienu novada iedzīvotāju un pilsētas viesi uz Ērgļu viduslaiku pils teritorijas sakopšanas darbiem, kas norisinājās “Lielās talkas” ietvaros. 2016. gadā talkas mērķis bija atbrīvot skatu uz Ogres upes skaistajiem lokiem. Pagājušajā gadā tika aizsākti un šogad turpināti sakopšanas darbi projekta “Ērgļu pils parka teritorijas labiekārtošana” realizācijai. Talku laikā tika izzāģēti nokaltušie koki, sagrābtas pērno gadu lapas, savākti atkritumi un sagatavota vieta, kur jau vasaras izskaņā ir plānots uzstādīt īpašus šī parka simbolus – Tīzenhauzena sargsuņus.
“Es lepojos ar to, ka pēc Rīgā nodzīvotiem 10 gadiem esmu atgriezies savā dzimtajā pilsētā – Ērgļos. To, ka pilsētas dzīve nav domāta man, es sapratu jau pirms daudziem gadiem. Šobrīd uz Rīgu dodos tikai dažas dienas nedēļā, bet pārējā laikā dzīvoju Ērgļos un darbojos pirms diviem gadiem iegādātajā Ērgļu dzelzceļa stacijā, mēģinot attīstīt mūsu reģionu. Esmu neizsakāmi priecīgs par to, ka mana dzimtā pilsēta attīstās un meklē iespējas, kā nākotnē piesaistīt arvien vairāk tūristu. Ērgļu viduslaiku pils teritorija ir īpaša vieta, kas jau sen bija pelnījusi “jaunu elpu” – gan vizuāli, gan kā vieta dažādiem notikumiem,” stāsta dabas entuziasts, TV personība un biedrības “Ērgļu sirds” valdes loceklis Māris Olte.
Ērgļu viduslaiku pils teritorija vēsturiski ir bijusi Ērgļu centrālā vieta. Tā atrodas stratēģiski svarīgā vietā, savienojot abus Ērgļiem cauri tekošās Ogres upes krastus. Šīs teritorijas labiekārtošanas projekts paredz esošā parka daļu izveidot par patīkamu atpūtas vietu Ērgļu iedzīvotājiem, kā arī vizuāli interesantu un pievilcīgu apskates objektu Ērgļu novada viesiem. Parka teritorijā plānots izbūvēt lapeni ar īpašu vēsturisku stāstu, no kuras pavērsies brīnišķīgs skats gan uz Ogres upes lokiem, gan uz vēsturiskajām pilsdrupām, kā arī uzstādīt divus suņus, kas simbolizēs leģendu par Tīzenhauzena sargsuņiem, kā arī trīs informatīvus stendus, kas skaidros pils vēsturi un notikumus ap to.
Līdz mūsdienām ir saglabājusies tikai neliela daļa no Ērgļu viduslaiku pils – tās ir drupas, kas ir apaugušas ar zāli un kokiem un kāds īpašs pagrabs netālu no pils vietas. Turīgā Tīzenhauzenu dzimta šajā pilī saimniekoja gandrīz divus gadsimtus. Leģenda vēsta, ka Tīzenhauzenu dzimtas dārgumi vēl joprojām ir atrodami pils pazemē un tos sargā divi lieli dzelzī kalti suņi. Ērgļu apkārtnes iedzīvotāji uzskata – kamēr vien šie dārgumi tiks nosargāti, pastāvēs arī Ērgļi.
Tīzenhauzena sargsuņi ir vācu dogu šķirnes suņi, kas tiek uzskatīti par lielākajiem un spēcīgākajiem suņiem pasaulē. Vācu dogi pieder pie senākajām suņu dzimtām, tāpēc apgalvojums, ka tieši šie suņi reiz varēja būt Tīzenhauzenu ģimenes suņi, ir uzskatāms par ticamu. Šie suņi sevī iemieso gan drošību un uzticību, gan pārliecību, draudzību un saimnieka mīlestību, tāpēc Ērgļu iedzīvotāji tic, ka šī suņa galvas noglāstīšana ir veids, kā iegūt suņu un to saimnieku Tīzenhauzenu labvēlību un viņu bagātības.
Ērgļu viduslaiku pils teritorijas labiekārtošanas talka notika 28. aprīlī no plkst. 10.00 līdz 15.00 īpašā svētku noskaņā. To svinīgi atklāja Ērgļu pūtēju orķestra vadītājs Pēteris Leiboms ar savu audzēkni Kārli Žīguru, ar trompetēm atskaņojot vairākus pavasarīgus skaņdarbus. Pēc tam talcinieki saņēma vietējās konditorejas “Našķotava” īpašnieces sagādāto kalorijas devu kūkas, kūciņu un speķa pīrādziņu formātā, lai pietiktu spēka gan nokaltušo koku sazāģēšanai un aizvākšanai, gan atkritumu un pērno lapu savākšanai. Pēc kārtīgas pastrādāšanas talcinieki baudīja īpašo Braku putru, kura bija tapusi turpat uz ugunskura profesionālas pavāres pavadībā.
Ērgļi, kas atrodas 40 km no Madonas un 100km attālumā no Rīgas, ir sens apdzīvots centrs, kura tuvākajā apkaimē koncentrēti daudzi pilskalni un senkapi. Rakstītos avotos Ērgļi pirmoreiz minēti 14. gs. Šīs apdzīvotās vietas likteņi cieši saistīti ar fon Tīzenhauzenu dzimtu, kuras pārvaldījumā Ērgļu pils atradās vairākus gadsimtus, sākot no 1322. gada. Latvijas kultūras vēsturē Ērgļu pusei ir liela nozīme kā tautā ievērojamu latviešu dzimtenei – pavisam netālu no kādreizējās Ērgļu viduslaiku pils atrašanās vietas pasaulē nācis un pašreizējā memoriālā muzeja “Braki” teritorijā savu mūžu pavadījis latviešu literatūras klasiķis Rūdolfs Blaumanis (1863 – 1908). Ērgļu apkaimē dzimuši un strādājuši arī pazīstamie mūziķi, latviešu mūzikas kultūras pamatlicēji brāļi Jurjāni.
Par projektu “Ērgļu pils parka teritorijas labiekārtošana”
2016. gada augustā biedrība “Ērgļu sirds” iesniedza projektu “Ērgļu pils parka teritorijas labiekārtošana” (Nr.16-05-Al23-A019,2201-000009) Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam apakšpasākuma: 19.2 “Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” aktivitātes 19.2.2 “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” atklātajā projektu konkursā. 2017. gada janvārī tika saņemts apstiprinājums projekta īstenošanai. Projekta mērķis ir Ērgļu viduslaiku pils teritorijas labiekārtošana, radot risinājumus vietas potenciāla palielināšanai un vietējo iedzīvotāju pašapziņas celšanai. Projekts ir biedrības “Ērgļu sirds” dāvana Ērgļu novadam un tā iedzīvotājiem. Tā realizāciju ar līdzfinansējumu 9558,79 EUR apmērā atbalsta arī Ērgļu novada pašvaldība. Projektam ir piešķirts LEADER (mērķtiecīgas un savstarpēji koordinētas aktivitātes lauku attīstības veicināšanai) programmas publiskais finansējums 38235,15 EUR apmērā.
Par biedrību “Ērgļu sirds”
2015.gada rudenī, sanākot kopā Ērgļu novada bijušajiem un esošajiem iedzīvotājiem, tika aizsākta tradīcija ik mēnesi tikties, lai aiz brīvprātības principa, ar patiesu mīlestību pret savu dzimto novadu/dzīvesvietu, kopīgi domātu, radītu un darītu lietas Ērgļu attīstības vārdā. 2016.gada pavasarī tika nodibināta biedrība “Ērgļu sirds”. Biedrības nosaukums atspoguļo pirmo nopietno ideju, kuru biedrība vēlas realizēt – piešķirt jaunu dzīvību parkam, kurā atrodošās Ērgļu viduslaiku pils drupas ir iekļautas valsts nozīmes kultūras pieminekļu sarakstā (Nr.1678). Parks atrodas tieši pašā Ērgļu sirdī un glabā sevī gadsimtiem krātu spēku un ticību, ka ērgļiem būt vēl daudzu gadsimtu garumā.