Atzīmējot Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas gadadienu – baltā galdauta svētkus, piektdien, 4. maijā, no plkst. 10 Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 būs iespēja skatīt dažādu rokdarbnieču, saimnieču baltos galdautus Liepājas muzeja krājuma veidotajā ekspresizstādē “Baltais galdauts. No lauku sētas līdz pilsētai”.
Šie svētki ir Latvijas atdzimšanas svētki, kad, klājot balto galdautu, pulcējamies pie viena galda, lai priecātos par kopīgi sasniegto brīvo valsti, kas sākas jau no savām mājām, pie nama mātes sarūpētā cienasta.
Saimnieču pūrā bieži vien ir svētkiem taupīti galdauti, rotājošās sedziņas, svētku dekoratīvie dvieļi. Liepājas muzejs izcilā savu pūru un uz svētkiem izliks apskatei šīs galda rotas.
Izstādē būs skatāmas dažādas lauku un pilsētas saimnieču veidotas galda sedziņas gan tehniku, gan stila ziņā. Baltie diegi izmantoti pašaustos galdautos, izšuvumos, tamborējumos, baltos darbos un daudzās citās tehnikās, izpaužot sava laika stāstu – modi, rokdarbu prasmi, veiklību un radošo ideju, kā arī galda dekorēšanas vēlmi. Izstādē skatāmi darbi sākot jau no 19. gs. vidus, ietverot Latvijas brīvvalsts laiku.
4. maijā no plkst. 12 līdz plkst. 15, Liepājas muzejā aicinām tikties ar saimniecēm, kas laipni uzņems apmeklētājus un labprāt dalīsies savā rokdarbu pieredzē, dodot iespēju izmēģināt roku kādā rokdarbu tehnikā.
Kurzemes Tautastērpu centra vadītāja Lia Mona Ģibiete stāstīs par etnogrāfiskajos galdautos izmantotajām tehnikām un apmeklētāji tiks cienāti ar aromātisku zāļu tēju.
Izstāde “Baltais galdauts. No lauku sētas līdz pilsētai” iekārtota Liepājas muzeja vestibilā būs skatāma no 4. līdz 6. maijam. Ieeja izstādē un pasākumā – bez maksas.
Maruta Eistere,
Liepājas muzeja muzejpedagoģe