Liepājas Dzimtsarakstu nodaļas ēkai šogad aprit 40. pastāvēšanas gadadiena, kas, piedaloties sieviešu folkloras kopai “Atštaukas” un citiem māksliniekiem, svinīgā gaisotnē tiks atzīmēta piektdien, 30.oktobrī.
Dzimtsarakstu nodaļas rekonstruētā ēka tika nodota ekspluatācijā 1975.gadā un 1.novembrī šeit salaulāts pirmais pāris – Valdis un Silvija Kusiņi, kuru ģimenē dzimuši pieci bērni. Pāris piektdien piedalīsies svinīgajā nodaļas pasākumā un atzīmēs savas Rubīna kāzas.
Jubilejas gadā Dzimtsarakstu nodaļa piedzīvojusi arī vairākas pārmaiņas, piektdien paredzēta mazās ceremoniju zāles atklāšana. Zāle ļoti sen netika izmantota, bet pēc remonta tā atkal būs pieejama svinību dalībniekiem. Tāpat piektdien tiks prezentēta foto sesiju telpa, kas sākusi funkcionēt šī gada aprīlī.
Savukārt no otrdienas, 3.novembra, visi interesenti aicināti apmeklēt kāzu un kristību tērpu izstādi, ko nodaļas darbinieki gatavojuši par godu Dzimtsarakstu nodaļas 40 gadu jubilejai. Kāzu un kristību tērpus, kā arī fotogrāfijas, kas ir vecākas par 40 gadiem, izstādei bija aicināti nest gan liepājnieki, gan novadu iedzīvotāji. Kā atzīmē nodaļas darbinieki, iedzīvotāju atsaucība patīkami pārsteidza. Izstādē būs apskatāmas aptuveni 100 kāzu, kristību un iesvētīšanas bildes, kā arī 20 tērpi. Vecākais tērps ir līgavas kleita, kurai nākamgad paliks 100 gadi. Izstādi atbalstīja arī Nīcas senlietu krātuve, no kuras daži eksponāti būs apskatāmi arī Liepājas Dzimtsarakstu nodaļā, Lielajā ielā 1A. Izstāde būs bez maksas un interesenti to varēs apmeklēt no otrdienas līdz piektdienai, no plkst. 12:00 līdz 17:00, un sestdienās, kamēr nodaļā notiks laulību ceremonijas.
“Dzimtsarakstu nodaļa pilda ļoti nozīmīgu funkciju – reģistrē cilvēkus, ienākot šai pasaulē un aizejot no tās, kā arī ļoti skaistajā mirklī, kad mīloši cilvēki noslēdz laulības. Pavisam šajā ēkā kopš 1975.gada novembra līdz šī gada oktobrim reģistrēta 32354 pāru laulība un 49091 jaundzimušais. Tie ir iespaidīgi skaitļi, kas nav tikai matemātisku zīmju kopums, tās ir laimīgas un stipras ģimenes, kas ir mūsu pilsētas un valsts pamats,” norāda Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš.
Dzimtsarakstu nodaļas ēka – savienojošā būve starp 1966.gadā uzbūvēto deviņstāvu dzīvojamo namu Lielajā ielā 1 un vēsturisko ēku Lielajā ielā 3 – sākotnēji bija paredzēta citiem mērķiem, bet pilsētas vadība vēlāk lēma šo ēku pārtaisīt par Civilstāvokļa aktu reģistrācijas nodaļu. Jaunbūve tika rekonstruēta un atklāta 1975.gadā. Vadošais arhitekts Māris Gundars (1936-2000), arhitekts Aivars Bērziņš, interjeriste Zane Gundare, mākslinieki: Jānis Krievs, Agris Butelis, Gunta Strauta, Arvīds Bagāts u.c.
Evita Enģele
Liepājas pilsētas domes sabiedrisko attiecību speciāliste