2024.gadā Zvejnieksvētki jeb jūlija otrā svētdiena iekrīt 14.jūlijā, tomēr galvenās svinības, daudzviet kā Jūras svētki, notiks sestdien 13.jūlijā. Lai ko kāds neiebilstu, vēl pirms gadiem 40 Zvejnieksvētki daudzviet bija vasaras galvenie svētki, pārspējot pat Jāņus. Nu, pirmie bija oficiāli un valstiski, bet otrie tikai kā kalendāra datums.
Bija tādi laiki, bet, ja no tiem esam paņēmuši līdz tikai tradīciju, laika apstākļu ziņā Zvejnieksvētki joprojām nav folklorizējušies kā, piemēram, ”līst kā pa Jāņiem”, un tie katru gadu iekrīt atšķirīgos datumos, varam atgādināt, ka jūlija 2.dekādes gaisa temperatūras minimums Pāvilostā ir bijis 1967.gadā (+3,1) un Mērsragā 1983.gadā (+4,3). Savukārt 2010.gadā Pāvilostā sasniegti +33,3 grādi, bet 1959.gadā Mērsragā, +33,4.
Kā tad šoreiz esam prognozējuši virsrakstā minēto? Šoreiz ar ”vēja metodi”, kura gan nav tik banāla, jo arī turpmāko 10 dienu laikā visa Latvija neatradīsies vienādos apstākļos, jo, kā redzat attēlā (pa kreisi 7.jūlija pēcpusdiena, pa labi 12.jūlija pēcpusdiena), atrodamies diagonālē sava veida vārstam, kurš var atvērties uz jebkuru pusi, ja ciklonu un anticiklonu ietekmē tajā mainīsies gaisa plūsma.
Lai būtu saprotamāk, ir tā, ka 7.jūlijā šobrīd valdošos DR-R puses vējus nomainīs D-DA puses vēji, pirmdien to vietā nāks visu virzienu R vēji, kuru galapunkti arī būs jau pietiekoši iesiluši tik daudz, ka sekojošās D-DA gaisa plūsmas komfortablos +20 +25 uzkarsēs vēl vairāk. Visu šo nepastāvību papildinās gan lietus, gan negaisi, gan stiprāki vēji.