Pat vērīgākie “kaķu cilvēki” ne vienmēr var precīzi interpretēt, ko konkrētajā brīdī nozīmē viņu mājdzīvnieka “ņau”. Pat poligloti vēl nav iemācījušies tulkot no kaķiem, taču gadiem ilgi dzīvojot plecu pie pleca ar šiem dzīvniekiem, joprojām atklājas dažas uzvedības formas.
Lai saprastu kaķu ķermeņa valodu, tam atvēlēta atsevišķa gada diena – 22. janvāris tiek atzīmēts kā atbilžu diena uz dzīvnieku jautājumiem. Kā saprast savu četrkājaino murrāšanu?
Aste taisni gaisā – viss kārtībā
Neviens kaķa “ņau” nebūs tik nozīmīgs kā dzīvnieka astes pozīcija. Ar asti var noteikt dzīvnieka garastāvokli, emocionālo stāvokli un pat gatavību tuvākajā sekundē noskrāpēt saimnieku. Ja tev nebija vēlme laicīgi izlasīt dzīvnieka ķermeņa valodu, tad nu staigā tagad ar kaķa skrāpējumu.
Ja kaķis vicina asti no vienas puses uz otru, tā ir zīme, ka dzīvniekam kaut kas nepatīk, kaķis ir aizkaitināts un dusmīgs. Bet, ja tajā pašā laikā kaķis sniedzas ar purnu pretī saimniekam, mēģinot ar ķepu aizsniegt kādu priekšmetu, tad šāda astes pozīcija, gluži pretēji, liecina par dzīvnieka rotaļīgo noskaņojumu, kaķis izrāda ziņkārību.
Dzīvnieka kairinājuma pazīme būs pēkšņas astes kustības uz augšu un uz leju. Ja aste atsitas pret grīdu, tas liecina par spēcīgu satraukumu. Labāk kādu laiku atstāt kaķi vienu.
Aste, kas iespiesta starp ķepām, norāda uz bailēm, bet vertikāli pacelta aste norāda uz prieku. Piemēram, ar “skursteņa asti” kaķi var sveicināt savu saimnieku, kad viņš atgriežas no darba. Kaķis pieskrien pie bļodas tieši tādā pašā pozā, ja zina, ka viņam tiks pasniegts iecienītākais gardums. Nokarena aste norāda, ka dzīvnieks ir noguris.
Par noskaņojumu pastāstīs arī dzīvnieka ausu stāvoklis: piespiests pie galvas nozīmē, ka kaķis izrāda agresiju vai gatavojas uzbrukumam, savukārt uz priekšu vērstas ausis norāda, ka mīlulim ir labs garastāvoklis un ar viņu var spēlēties.
Viņi murrā tikai cilvēku dēļ
Vēl viens interesants fakts ir saistīts ar kaķa ”ņau”. Veterinārārsti atzīmē, ka šie dzīvnieki savā starpā nesazinās ar ņaudēšanu – tas ir attīstīts saziņas veids ar cilvēkiem.
“Jaunākie pētījumi liecina, ka kaķi vairāk ņaud dēļ cilvēkiem,” sacīja veterinārārsts Edvards Volfs, Nacionālās kaķu medicīnas asociācijas līdzdibinātājs.
Viņš norādīja, ka daži saimnieki pat pēc kaķa ņaudīšanas var noteikt, ko tieši dzīvnieks šobrīd vēlas saņemt no saimnieka: vai kaķis ir izsalcis vai vienkārši prasa uzmanību.
Bet kaķa murrāšana liecina, ka dzīvniekam ir labs garastāvoklis. Kaķu māte murrā saviem kaķēniem, lai parādītu, ka ir tuvumā, redz visus un pasargās visus. Murrāšana ir no bērnības apgūts drošības signāls, tāpēc kaķis murrās ģimenes loceklim tikai tad, ja viņam uzticas.
Spaidīt ar ķepu nozīmē, ka mīl
Daudziem kaķiem patīk spaidīt saimnieku ar ķepu. Pēdējam tas ne vienmēr ir patīkami, it īpaši, ja dzīvnieka nagi jau ir gari. Ko nozīmē šī kaķa uzvedība?
Edvards Volfs skaidro, ka pēc piedzimšanas kaķēni spaida mātes piena dziedzeri ar ķepām, tādējādi veicinot piena izdalīšanos. Ieradums turpinās pieaugušā vecumā.
Kaķi pieliek ķepu tam, kuru viņi mīl. Šo kustību dzīvnieki uztver kā siltuma izpausmi pret ģimenes locekli. Veterinārārsts neizslēdz, ka arī pašiem kaķiem šī kustība patīk.