Saules augstums pusdienlaikā saulgriežu un ekvinokcijas dienās ir atšķirīgs, un visaugstākā Saule pusdienlaikā tiek reģistrēta tieši vasaras saulgriežu dienā
2024. gada vasaras saulgrieži iestājās 20.jūnijā. Pēc zinātnieku domām, vasaras saulgrieži 2024. gadā bija agrākie pēdējo 228 gadu laikā.
Vasaras saulgrieži, kad ir gada garākā dienasgaisma un īsākā nakts, tiek uzskatīti par astronomiskās vasaras sākumu ziemeļu puslodē. Pēc šī datuma dienas kļūst īsākas un naktis garākas. Vasaras saulgrieži tradicionāli iekrīt pirmā vasaras mēneša beigās. Parasti tas ir 20. vai 21. jūnijs, ārkārtīgi reti – 22. jūnijs.
Šogad vasaras saulgrieži ziemeļu puslodē iestājās 20. jūnijā pulksten 23:50 pēc Latvijas laika. Un, saskaņā ar Live Science datiem, 2024. gadā vasaras saulgrieži bija agrākie pēdējo 228 gadu laikā. Turklāt nākamo 76 gadu laikā saulgrieži kļūs arvien agrāki. Kāpēc tas notiek? Zinātnieki ir atbildējuši uz šo jautājumu.
Pēc ekspertu domām, saulgriežu parādība ir saistīta ar Zemes ass sasvēršanos attiecībā pret Sauli par 23,5 grādiem. Tāpēc, kad Zeme griežas ap zvaigzni, viena puslode nosveras prom no Saules, bet otra pret to.
Pašreizējie saulgrieži ir agrākie kopš 1796. gada. Tomēr tam ir pilnībā cilvēka radīts iemesls
Kā zināms, kalendārs dala vienu gadu 365 dienās. Bet patiesībā kopējais Zemes apgriezienu periods ap Sauli ir nedaudz garāks: 365 dienas, 5 stundas, 48 minūtes un 45 sekundes. Bet, lai noapaļotu kalendāru, tika ieviests garais gads. Tomēr šeit rodas neliela problēma: četras reizes 5 stundas, 48 minūtes un 45 sekundes ir 23 stundas un 15 minūtes, tas ir, 45 minūtes pietrūkst pilnai dienai.
Zinātniskais rakstnieks Bens Tērners skaidroja, ka, lai ņemtu vērā šīs izmaiņas, kalendārs tiek “atiestatīts”, izlaižot lēcienu ik pēc 400 gadiem, un nākamā “atiestatīšana” ir gaidāma 2100. gadā. Tādējādi izrādās, ka turpmākos 76 gadus katrā garajā gadā saulgrieži iestāsies par 18 stundām agrāk nekā iepriekšējie.
Zināms, ka vasaras saulgriežu dienai bijusi liela nozīme visām tautām, kuras dzīvoja saskaņā ar dabas cikliem un ņēma tos vērā savā ikdienā. Ir arī dažādi ticējumi, noteikumi un ierobežojumi, kas saistīti ar šo dienu.
Ko nav vēlams darīt saulgriežu dienā?
Tiek uzskatīts, ka nakts pirms un pēc vasaras saulgriežiem ir īpašs laiks, un tāpēc gulēšana brīvā dabā nav vēlama. Senči ticēja, ka ļaunie gari var apgrūtināt dzīvi un sabojāt veselību.
Nedrīkst spēlēties ar uguni. Ņemot vērā, ka vasaras saulgrieži tradicionāli asociējas ar uguni un sauli, lieku liesmu izmantošana var atnest nelaimi.
Šajā dienā jums nevajadzētu strīdēties – tas var piesaistīt negatīvu enerģiju.
Šajā dienā nav vēlams pavadīt laiku vienatnē. Labāk ir būt citu cilvēku ielenkumā, lai izvairītos no skumjām, negatīvisma un sliktas enerģijas.