Neskatoties uz to, ka Ukraina sāk gatavot augsni F-16 uzņemšanai, iznīcinot Krievijas pretgaisa aizsardzību okupētajā Krimā un pašā Krievijas teritorijā, radusies vēl viena problēma – personāla trūkums lidmašīnu uzturēšanai. Par to raksta vācu medijs Welt.
Tiek atzīmēts, ka pēc ilgas vilcināšanās Rietumi šovasar beidzot bija gatavi piegādāt F-16 Ukrainai, taču piegādes atpalika no grafika “negaidītas problēmas” dēļ.
Beļģija, Dānija, Nīderlande un Norvēģija apņēmās nodrošināt Ukrainai aptuveni 80 Amerikā ražotus daudzfunkcionālos iznīcinātājus F-16. Pirmajai lidmašīnai bija jāielido martā. Pēc tam grafiks pārcēlās uz jūniju, bet tagad Nīderlandes Aizsardzības ministrija ir pieminējusi “vasaru”.
Turpmāk tiks pieliktas pūles, lai nodrošinātu turpmāku piegāžu “pastāvīgu plūsmu”, lai “palielinātu spēku un stiprinātu Ukrainas gaisa spēkus”, sacīja Nīderlandes aizsardzības ministrs Kajsa Ollongrens.
Kā raksta Welt, Ukrainai šobrīd trūkst pilotu. Lai gan ASV gaisa spēki jau ir apmācījuši 16 ukraiņus, tie var apmācīt vēl 30, taču nav pietiekami daudz vietu, kur apmācīt pilotus
Dānija nesen paziņoja, ka līdz gada beigām pilnībā pārtrauks apmācību programmu Ukrainas F-16 pilotiem. Dānijas Gaisa spēki savu F-16 aizstāj ar modernāku F-35, un tāpēc tiem ir nepieciešamas apmācības vietas saviem pilotiem.
“Pēdējo reizi pabeidzot apmācību ASV un Eiropā, Ukrainai, visticamāk, būs tikai 15 līdz 20 piloti uz 60 lidmašīnām. Tā ir šausmīga pilotu un lidmašīnu attiecība,” raksta Ukrainas laikraksts “Kyivpost”.
Tāpat vēl nav zināms, kuru iznīcinātāja F-16 versiju Ukraina saņems.
“Pirms piegādes lidmašīnai tiek veikta modernizācija, kas nosaka aprīkojumu un galu galā arī pilotu apmācību. Modernizācija nav tik vienkārša, kā daži cilvēki varētu iedomāties. Viena valsts nodrošina F-16 lidmašīnu, bet citas valstis uzņemas modernizāciju. Tas ir sarežģīts process.” Tāpēc jūs nevarat droši pateikt, kad iznīcinātāji tiks izmantoti, vai prognozēt, kādu ietekmi tie atstās uz kaujas lauku,” medijs citē Tarasu Čmutu, bijušo militāristu, kurš tagad ir Labdarības fonda Come Back Alive organizators.
Viņš norādīja, ka viss ir atkarīgs no tā, kāda veida F-16 tiek piegādāts, cik liela attāluma radara modulis tam ir un kādi ieroči. Čmuts sagaida, ka iznīcinātāji tiks izvietoti rudenī, nevis vasarā. Viņaprāt, nav jāsteidzas, jo F-16 vajadzētu būt veiksmes stāstam Ukrainā.
Tomēr visbiežāk ražotie Rietumu iznīcinātāji nav “spēles mainītāji”, uzsver Čmuts.
Ukraina gatavo ceļu F-16, iznīcinot Krievijas pretgaisa aizsardzību
Welt uzskata, ka Ukraina nopietni gatavojas uzņemt Rietumu iznīcinātājus, iznīcinot Krievijas pretgaisa aizsardzību. Pagājušajā nedēļā Krimā Krievijas agrīnās brīdināšanas radaru sistēmai trāpīja vismaz 4 amerikāņu raķetes Atacms.
Pirms 3 nedēļām Belgorodas apgabalā tika iznīcinātas vairākas S-300 un S-400 pretgaisa aizsardzības sistēmas, kas ir vienas no modernākajām Krievijā. Pretējā gadījumā Ukrainas F-16 pilotiem būtu jādarbojas bīstamā gaisa telpā, jo Krievijas sistēmas S-300 un S-400 ar savām raķetēm varētu aptvert līdz pat 64% Ukrainas teritorijas.
“Pagaidām nav iespējams novērtēt, vai Ukrainas bombardēšana pret ienaidnieka pretgaisa aizsardzību patiešām ir gatavošanās Rietumu iznīcinātāju F-16 izvietošanai vai vienkārši daļa no visa Ukrainas kara. Turklāt šķiet, ka F-16 lidmašīnu piegādes turpina kavēties,” raksta Welt