Planētas iedzīvotāji varēs novērot Supermēnesi, kas sakrīt arī ar daļēju Mēness aptumsumu, un noteikta Zemes un Mēness pozīcija pēdējam piešķirs īpašu nokrāsu, ko tautā dēvē par “Asiņaino Mēnesi”. Kad un kur to visu vērot? Rakstā izmantota NASA resursos publicētā informācija.
Trešdien, 18. septembrī, Zemes iedzīvotājus sagaida ļoti reta astronomiska parādība, precīzāk sakot, pat trīs uzreiz
Šogad Supermēness sakrīt ar daļēju Mēness aptumsumu, un noteikta Mēness un Zemes pozīcija piešķirs mūsu planētas satelītam īpašu nokrāsu, ko tautā dēvē par “Asiņaino Mēnesi”.
Lai gan Supermēness un Mēness aptumsumi ar Asiņainā Mēness efektu var notikt vairākas reizes gadā, visi trīs notikumi, kas notiek vienlaikus, ir “diezgan reti”, medijiem sacīja NASA Godārda kosmosa lidojumu centra astrofiziķe Terēza Monsueta
Interesants fakts. 2024. gada septembrī uzlēks tā sauktais “Ražas Mēness” (Pilnmēness, kas ir vistuvāk rudens ekvinokcijai (22. septembrī)). Šis nosaukums izskaidrojams ar to, ka šajā gadalaikā Mēness uzlec tūlīt pēc saulrieta un visu nakti apgaismo Zemi. Spilgtā mēness gaisma palīdzēja mūsu senčiem turpināt ražas novākšanu pat pēc tumsas iestāšanās.
Supermēness
Supermēness ir parādība, kurā Mēness ir vistuvāk mūsu planētai jaunā vai pilnmēness laikā. Šajos brīžos Mēness šķiet lielāks diametrā un spožāks salīdzinājumā ar tā apogeja stāvokli, kad tas atrodas tālāk no Zemes.
Tomēr terminam “Supermēnesim” ir astroloģiska izcelsme, bet tam nav precīzas astronomiskas definīcijas.
Septembra Ražas Mēness ir otrais no četriem šī gada Supermēnešiem . Iepriekšējais bija 19. augustā. Nākamie gaidāmu: 17. oktobrī un 15. novembrī.
“Asiņainais Mēness”
“Asiņainais Mēness” ir populārs termins, lai aprakstītu Mēness sarkanīgo krāsu Mēness aptumsuma laikā.
Pastāv apgalvojums, ka tas, cik sarkans Mēness parādās aptumsuma laikā, ir atkarīgs no atmosfēras piesārņojuma. Piemēram, ja aptumsums notiek neilgi pēc vulkāna izvirduma, daļiņas atmosfērā liks Mēnesim izskatīties tumšākam un sarkanākam nekā parasti.
Pēc Terēzes Monsuetas teiktā, atšķirībā no Saules aptumsuma, kam nepieciešamas īpašas aizsargbrilles, novērotāji bez grūtībām un bez acu aizsardzības varēs redzēt Mēness aptumsumu.
“Mēness aptumsuma laikā jūs varat skatīties tieši uz Mēnesi, jo tas ir atstarota gaisma, kas nav spilgtāka par Mēnesi,” skaidroja Monsueta.
Bet, ja izmantosiet papildus optiku – teleskopu vai binokli, varēsiet redzēt krāteru un citu objektu kontrastu uz Mēness virsmas.
Daļējs Mēness aptumsums
Mēness aptumsumi notiek Pilnmēness laikā, kad mūsu planēta atrodas vienā līnijā starp Sauli un Mēnesi.
Ir trīs Mēness aptumsumu veidi:
Pilnīgs aptumsums – Visa redzamā Mēness virsma ir iegremdēta planetārajā ēnā.
Daļējs aptumsums – Iegremdēšanās zemes ēnā nav pa visu satelīta virsmu, bet tikai daļu no tās.
Pusēnas aptumsums – Mēness iekrīt pusēnas zonā, tas ir, vietā ap ēnas konusu, kur Saule nav pilnībā bloķēta ar Zemi.
Kur un cikos skatīties
Aptumsuma daļējās fāzes ilgums būs nedaudz vairāk par stundu. Kopējais aptumsuma ilgums būs aptuveni četrarpus stundas: no 03:42 līdz 07:48 (Rakstā norādīts Latvijas laiks). Šis ir periods starp aptumsuma pusēnas fāzes sākumu un beigām.
Aptumsums sāksies 03:41 2024. gada 18. septembrī. Pēc ekspertu domām, pustumsas aptumsums ar neapbruņotu aci ir slikti pamanāms, īpaši nelielās fāzēs, taču, tuvojoties Zemes ēnas malai, tumšums kļūst arvien pamanāmāks.
Ēnu aptumsums ilgs no 05:13 līdz 06:15. Šajā laikā būs skaidri redzams Mēness austrumu daļas tumšums. Mēness sāks grimt Zemes ēnā.
Lielākā daļēja Mēness aptumsuma fāze: plkst 05:44 būs 0,09 – tā ir Mēness diametra daļa, ko sedz Zemes ēna (tā ir ļoti maza). Šajā brīdī Mēness aptumšošojums (apsārtums) būs maksimāls. Iespējams neliels Mēness ziemeļu malas apsārtums. Aptumsums beigsies 07:47.
Kur skatīties Mēness aptumsumu
Mēness aptumsums 2024. gada 18. septembrī tiek novērots no tādiem reģioniem kā: Eiropa (arī Latvija), lielākā daļa Āzijas, Āfrika, Ziemeļamerika, Dienvidamerika, Klusais okeāns, Atlantijas un Indijas okeāni, Arktika, Antarktīda.