Kopš 1.janvāra autovadītāja apliecības derīguma termiņš tiks saistīts ar medicīniskās izziņas derīgumu – autovadītāji, kuri periodiski nepārbaudīs veselību, vairs nevarēs piedalīties satiksmē.
Pēc medicīniskās apskates iziešanas un izziņas saņemšanas autovadītāja apliecības derīguma termiņš tiks atjaunots automātiski.
Personām, kuras nav paspējušas veikt veselības pārbaudi, autovadītāja tiesības tiks atņemtas tikai uz laiku līdz veselības pārbaudes pabeigšanai.
Kā liecina “Regitras” dati, kopš pagājušā gada nogales veselība ir pārbaudīta gandrīz 370 000 Lietuvas autovadītājiem, savukārt 72 000 nav
Zema piesārņojuma zonas
Viļņā un Panevēžā ieviesta zema piesārņojuma zona.
Zema piesārņojuma zona galvaspilsētā ir ierobežota ar Islandia, Viļņu (no Islandes līdz Trakių ielai), kā arī Klaipēdas, Liejykla (no Viļņas līdz Totorių ielai), Benediktinių ielām (no Viļņas līdz Šv. Ignoto ielai).
Noteiktajā zema piesārņojuma zonā nodevas vai citu ierobežojumu ieviešana pagaidām nav paredzēta.
Panevēžā zemā piesārņojuma zona aptvertu Elektra ielu un Vasario 16-osji ielas posmu no Krant līdz Respublikasi ielām.
Šajā zonā tiks ierobežota visu veidu transportlīdzekļu ar iekšdedzes dzinēju iebraukšana.
Alternatīvo degvielu likums uzliek pašvaldībām pienākumu no nākamā gada janvāra izveidot zema piesārņojuma zonas.
Ārsti varēs atteikties sniegt pakalpojumus
Sākot ar šo gadu, ārsti atsevišķos gadījumos drīkst atteikties sniegt pakalpojumus.
Konstatēts, ka tas ir pieļaujams, ja pacienta rīcība apdraud veselības aprūpes speciālista, cita iesaistītā darbinieka vai citu pacientu veselību vai dzīvību.
Šīs tiesības ir arī ārstiem, ja pacients ar neadekvātu un necienīgu uzvedību pazemo ārsta godu un cieņu, tas liedz viņam vai citiem pacientiem sniegt kvalitatīvus veselības aprūpes pakalpojumus, izņemot gadījumus, kad šādu rīcību nosaka veselības stāvoklis vai kad viņš tiek sniegta nepieciešamā medicīniskā palīdzība.
Pieaug nodeva, iebraucot Neringā
Sākot ar šo gadu, ceļa nodeva par iebraukšanu Neringā palielinās – divos vasaras mēnešos automašīnām tā maksās 50 eiro, bet pārējos mēnešos – desmit eiro. Iepriekš rudens, ziemas un pavasara periodā tika piemērota piecu eiro likme, daļu vasaras – 30 eiro.
Lielajiem autobusiem nodeva pieaug līdz 100 eiro, vasaras sezonā sasniedzot 70 eiro.
Nodevas apmērs palielinās arī motocikliem, un nodeva tiks piemērota arī elektriskajiem transportlīdzekļiem. Tā būs 25 eiro vasaras sezonas kulminācijā – no 20. jūnija līdz 20. augustam.
Vietējās nodevas par iebraukšanu Neringā mērķis ir regulēt satiksmes plūsmas un mudināt iedzīvotājus izvēlēties mazāk piesārņojošas transporta alternatīvas.
Likums, kas nav pastāvējis 15 gadus
Mazākumtautību likums stājas spēkā 1.janvārī. Tas nosaka, kas ir nacionālā minoritāte, nosaka tās izglītošanas, kultūras un informācijas izplatīšanas tiesiskos pamatus, nosacījumus un kārtību.
Lietuvā likuma par mazākumtautībām nav kopš 2010. gada, kad beidzās toreizējā versija. Vairāki turpmākie mēģinājumi pieņemt jaunu likumu, kas regulētu nacionālo kopienu tiesības, bija neveiksmīgi.
Jauna ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas kārtība
Saskaņā ar jauno kārtību primārās veselības aprūpes iestādes darbu sāks laikā no plkst.7.00. un 8:00 no rīta pakalpojumi tiks sniegti pilnā apjomā 12 stundas. Ja ģimenes ārstu slodze iestādē ir mazāka par trim pilnas slodzes stundām un nav iespējams strādāt 12 stundas. dienā iestāde var slēgt līgumu ar citu pašvaldības iestādi uz atlikušo dienas daļu.
Pēc šo izmaiņu stāšanās spēkā neatliekamā ambulatorā palīdzība akūtu stāvokļu gadījumā jānodrošina ne vēlāk kā 24 stundu laikā.
Akūti stāvokļi ir stipras sāpes, ilgstošs drudzis, traumas, akūtas alerģiskas reakcijas, slikta dūša vai vemšana. Paredzams, ka bērniem būs arī tādi apstākļi kā drudzis, kas pārsniedz 37,8 grādus ilgāk par 24 stundām, izsitumi, sāpes vai virspusējas brūces.
Pakalpojumus var sniegt neatliekamās palīdzības nodaļās, bet tajās pašvaldībās, kurās šādas telpas netiks izveidotas – uzņemšanas-atliekamās palīdzības nodaļās.
Stājas spēkā rajona tiesu reorganizācija
No trešdienas stājas spēkā pērn vasarā atliktā rajona tiesu reorganizācija.
Atbilstoši izmaiņām rajonu tiesu darbības jomās Lietuvā līdzšinējo 43 tiesu palātu vietā palikušas 27 palātas. Kopējais rajonu tiesu skaits paliek nemainīgs – 12.
Viens tiesas nams sastāvēs no divām vai vairākām ēkām, kas atrodas dažādos dzīvojamos rajonos. Attiecīgajā dzīvojamajā rajonā paliks esošās tiesu nama ēkas.
Izmaiņas ir saistītas ar apgabaltiesām un to palātu teritorijām, tiesnešu darba optimizāciju un efektīvāku infrastruktūras pārvaldību, norāda Tiesu Nacionālā administrācija.
Tā norāda, ka lietas ierosināšanas dokumentu – prasību, sūdzību vai paziņojumu – var nest uz jebkuru rajona tiesas dzīvojamo rajonu ēku, taču pēc tam, kad lieta ir nodota tiesnesim, ir aktīvi jāseko līdzi. lietas virzību un, ja nepieciešams, sazināties ar lietu izskatošā tiesneša komandu.
Prasības, izteikumi, citi lietas ierosināšanas dokumenti, kas iesniegti jebkurā tiesu nama ēkā, tiks nodoti lietas izskatīšanas vietā tiesnesim, kas izskata lietu.
Tekstilizstrādājumu šķirošana
No 1.janvāra pašvaldībām jānodrošina iespējas visiem iedzīvotājiem šķirot tekstila atkritumus.
Tekstila atkritumi ir jāsavāc tam paredzētās atkritumu savākšanas vietās – speciālos konteineros, ierīcēs, citos piemērotos līdzekļos.
Atbilstoši prasībām vismaz viens tekstila atkritumu konteiners uz atbilstošu iedzīvotāju skaits pilsētu daļās, mazākās pilsētās un ciemos. Blīvi apdzīvotās pilsētas daļās var uzstādīt vienu tekstila atkritumu konteineru uz 2000 iedzīvotājiem, nodrošinot biežāku tekstila atkritumu savākšanu.
Aizliegums amatpersonām doties uz Krieviju, Baltkrieviju un Ķīnu
No šī gada aizliegums darbiniekiem, kas strādā ar slepenu informāciju, šāvējiem, doties uz nedraudzīgām ārvalstīm – Krieviju, Baltkrieviju un Ķīnu.
Pēc Nacionālās aizsardzības ministrijas (KAM) aprēķiniem, aizliegums skars 56 000 cilvēku. personas, kurām ir tiesības strādāt ar klasificētu informāciju.
Izmaiņas arī paredz, ka rezervistiem saglabāsies tiesības strādāt vai piekļūt klasificētajai informācijai.
Bezmaksas autostāvvieta Klaipēdā
Lai mudinātu klaipēdiešus aktīvāk apmeklēt vecpilsētu, no 1.janvāra katru dienu no plkst.12.00. līdz 14:00. autostāvvietas nodeva tiek atcelta vecpilsētā un pilsētas centrālajā daļā no Danes upes līdz Liepai un Naujojo Sodos ielām.
Pēc ostas pilsētas mēra Arvīda Vaitkaus teiktā, paredzams, ka plānotās divas brīvās stundas pēc pusdienlaika mudinās cilvēkus nākt pusdienot uz šīs pilsētas daļas kafejnīcām, apmeklēt veikalus un kārtot biznesu. šeit esošās iestādes.
Augstāka ”spilvena maksa”
Kauņā par nakšņošanu naktsmītnēs maksātā spilvena maksa dubultojas, tā sastādīs divus eiro. Iepriekš šī likme bija viens eiro.
Tiek lēsts, ka paaugstinātais tarifs ļaus pilsētas budžetā papildus iekasēt gandrīz vienu miljonu eiro gadā.
Kiberaizsardzības padome
Lietuvas Bruņoto spēku Kiberaizsardzības pārvalde, kas izveidota pēc Aizsardzības ministrijas iniciatīvas, darbojas kopš 1.janvāra.
Jaunā Lietuvas bruņoto spēku vienība plānos un veiks kibertelpas operācijas, kā arī ieviesīs komunikācijas un informācijas sistēmas stratēģiskā un operatīvā līmenī un nodrošinās mijiedarbību ar NATO, valsts aizsardzības sistēmas un citu institūciju sakaru un informācijas sistēmām. un organizācijas.
Jauna procedūra zobārstiem
Atbilstoši jaunajai kārtībai, sākot ar 1.janvāri, Zobārstu kamera pārlicencēs zobārstus un mutes aprūpes speciālistus un pārraudzīs viņu darbību – rūpējoties par viņu kvalifikācijas paaugstināšanu un profesionālo praksi atbilstoši attiecīgajai profesionālajai kvalifikācijai.
Zobārstu kamera dos savu ieguldījumu medicīnas normu sagatavošanā, rūpēsies par speciālistu kompetenču platformas integrāciju un izdos preses jautājumus. Šīs izmaiņas skars aptuveni 8 tūkst. valstī strādājošie zobārsti un mutes aprūpes speciālisti.
Visiem zobārstiem un mutes aprūpes speciālistiem Zobārstu kamerā būs jāiesniedz dokumenti par licenču izsniegšanu, licenču apturēšanas atcelšanu, profesionālās kvalifikācijas un zobārstniecības vai mutes kopšanas prakses pilnveidošanu, autorizējoties biedru portālā.
Ir atļauts mantot medību atļauju
No 2025. gada atļauts mantot medību platības īpašnieka atļauju.
Grozījumi Medību likumā, kas stājas spēkā, paredz, ka pēc personas, kurai bijusi medību atļauja, nāves šo atļauju varēs piešķirt tikai vienam mantiniekam saskaņā ar visu mantinieku rakstisku vienošanos.
Persona zaudē tiesības mantot atļauju, ja tā trīs mēnešu laikā pēc medību platības īpašnieka nāves nepiesakās mantojuma saņemšanai.
Veselības aprūpes pakalpojumu attīstība
No 1.janvāra tiek paplašināti krūts vēža agrīnās diagnostikas programmas vecuma ierobežojumi. Uz šīs slimības skrīningu tiks aicinātas sievietes vecumā no 45 līdz 74 gadiem, kurām reizi divos gados tiks veikta mamogrāfiskā izmeklēšana un izvērtēšana. Līdz šim šī profilakses programma bija paredzēta sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem.
Sākot ar janvāri, mainās arī mutes, sejas un žokļu vēža agrīnas diagnostikas un ārstēšanas organizēšanas kārtība. Turpmāk zobārstam vai mutes higiēnistam būs jāveic mutes sākotnējā apskate un profilakse katram pacientam.
Ja tiks pamanītas izmaiņas, pacients tiks nosūtīts uz specializētu konsultāciju un detalizētākām pārbaudēm. Pēc vēža diagnozes pacienta ārstēšanu nodrošinās kāda no četrām specializētajām onkoloģiskās ārstniecības iestādēm.