Jauns pētījums atklāj smalko putekļu radītā veselības apdraudējuma apmēru visā pasaulē. Viens reģions ir īpaši ietekmēts. Par to ziņo NTU
Jauns pētījums atklāja, ka no 1980. līdz 2020. gadam visā pasaulē cietās daļiņas izraisīja aptuveni 135 miljonus priekšlaicīgas nāves gadījumu. Saskaņā ar Singapūras Nanjangas Tehnoloģiskās universitātes (NTU) datiem vissmagāk cieta Āzija, kurā dzīvību zaudēja vairāk nekā 98 miljoni. Visvairāk priekšlaicīgas nāves gadījumu notika Ķīnā un Indijā, kam seko Pakistāna, Bangladeša, Indonēzija un Japāna.
Smalkos putekļus galvenokārt rada cilvēka darbība. Avoti ietver emisijas no spēkstacijām, rūpnīcām un apkures sistēmām, kā arī ceļu satiksme. Tomēr smalkie putekļi var būt arī dabiskas izcelsmes, piemēram, no meža ugunsgrēkiem un smilšu vētrām.
PM2,5 smalkie putekļi ir īpaši kaitīgi. Šīs mazās daļiņas, kuru diametrs ir mazāks par 2,5 mikrometriem, var dziļi iekļūt plaušās un iekļūt asinsritē. Tie izraisa tādas slimības kā astma, plaušu vēzis un sirds un asinsvadu slimības.
Pētījums liecina, ka laikā no 1980. līdz 2020. gadam aptuveni 135 miljonus priekšlaicīgas nāves gadījumu var saistīt ar cietajām daļiņām. Katra nāve tika uzskatīta par priekšlaicīgu, ja tā notika pirms vidējā vecuma un novēršamu vai ārstējamu slimību dēļ. Laikapstākļu parādības, piemēram, El Niño, ir palielinājušas priekšlaicīgas nāves gadījumu skaitu par 14 procentiem, jo tās palielināja piesārņojošo vielu koncentrāciju gaisā.