Šveices ārsti ir ievadījuši implantus smadzenēs un mugurkaulā 40 gadus vecam vīrietim, kura kājas ir paralizētas jau 12 gadus. Saskaņā ar medijā Nature rakstīto, implanti pārraida impulsus no smadzenēm uz ekstremitātēm, lai cilvēks atkal varētu tās kontrolēt.
Nīderlandes iedzīvotājs Gerts-Jans Oskams iekļuva veloavārijā un guva kakla traumu, kā rezultātā tika bojātas muguras smadzenes. Vīrietim bija pilnībā paralizētas kājas un daļēji rokas. Tagad Oskams var stāvēt, staigāt un pat kāpt pa kāpnēm.
Ierīce, ko sauc par “smadzeņu mugurkaula saskarni”, tika izstrādāta, pamatojoties uz Šveices neirozinātnieka Gregoire Courtin no Federālā tehnoloģiju institūta Lozannā un viņa kolēģu darbu. 2018. gadā zinātnieki demonstrēja tehnoloģiju, kas ar elektriskiem impulsiem stimulēja mugurkaula lejasdaļu, tādējādi atjaunojot mobilitāti cilvēkiem ar muguras smadzeņu traumām. Operāciju implantu implantēšanai galvaskausā veica Lozannas universitātes neiroķirurģe, profesore Džoselīna Bloha.
Oskama bija viens no šī eksperimenta dalībniekiem. Jaunā sistēma savienoja implantu, kas jau atrodas viņa mugurkaulā, ar diviem implantiem, kas implantēti viņa galvaskausā, lai divi režģi ar 64 elektrodiem balstītos pret membrānu, kas pārklāj smadzenes. Kad pacients domā par staigāšanu, implanti galvaskausā nosaka elektrisko aktivitāti smadzeņu garozā, pēc tam signāls bezvadu režīmā tiek pārraidīts uz datoru, ko Oskams nēsā mugursomā, un no turienes informācija tiek ievadīta mugurkaula impulsu ģeneratorā.
Pēc 40 seansiem, kuru laikā pacients iemācījās lietot ierīci, viņš atguva spēju patstāvīgi kustināt kājas un pēdas.