Rudenī Baltkrievijā, sadarbībā ar Krieviju, notiks kopīgas militārās mācības “Zapad-2025”. Vai NATO pieļauj, ka pēc tām Krievijas karaspēks paliks Baltkrievijas teritorijā, lai uzbruktu kādai no Eiropas valstīm?
Ko alianse domā par Aleksandra Lukašenko vēlmi piedalīties sarunu procesā starp Krieviju un Ukrainu? Uz šiem jautājumiem medijiem atbild augsta NATO amatpersonai, kura vēlējās palikt anonīma.
NATO noteikti uzrauga gatavošanos mācībām Zapad-2025 .” Vai jūs zināt, cik karavīru tajās piedalīsies un vai jums ir bažas, ka pēc to pabeigšanas Krievijas armija paliks Baltkrievijas teritorijā iespējamam uzbrukumam Eiropas Savienības valstīm?
”Tās būs liela mēroga mācības. Nezinu, vai šie skaitļi apstiprinās, bet ir dzirdēts, ka tajās piedalīsies aptuveni 100 tūkstoši militārpersonu. Protams, daži no mūsu sabiedrotajiem ir nobažījušies par to. Viņus satrauc arī doma, ka pēc šo mācību beigām Baltkrievijā varētu palikt lieli Krievijas spēki.
Atklāti sakot, es nezinu, kādas ir Krievijas spējas pārvietot un noturēt uz vietas tik lielu karaspēka skaitu ilgāk par šo mācību laiku, ņemot vērā notiekošo karu Ukrainā. 2025. gada sākuma aplēses liecina, ka Krievijas armija katru dienu zaudē no 1000 līdz 1500 cilvēku. Tāpēc es domāju, ka Krievijai ir darba pilnas rokas ar šo briesmīgo karu Ukrainā, un tas ierobežo viņu iespējas darīt citas lietas.
Mūsu ģenerālsekretārs Marks Rutte pagājušajā nedēļā bija Varšavā un tur teica runu. Preses konferencē viņš sacīja, ka gadījumā, ja Krievija uzbruks Polijai vai citam sabiedrotajam, NATO atbilde būs graujoša.
Mēs nodarbojamies ar atturēšanu, taču mēs nodarbojamies arī ar aizsardzību. Ja kādreiz vajadzēs, NATO ir pilnībā spējīga aizstāvēties pret Krieviju. Par to nav šaubu”
Aleksandrs Lukašenko bieži runā par saviem nodomiem būt par Ukrainas miera sarunu pusi. Viņš piedāvā arī Baltkrieviju kā platformu. Vai jūs domājat, ka tas ir iespējams?
”Baltkrievija jau ir bijusi miera sarunu vieta 2022. gadā, vai ne? Diemžēl es domāju, ka kopš tā laika pastāvīgais atbalsts Krievijas agresijai ir iedragājis pārliecību par tās miermīlīgām vēlmēm. Šaubos, vai Ukraina uzskatīs Baltkrieviju un Lukašenko par objektīvu pusi, kas spēj būt par vidutāju šajā konfliktā”