Tā kā plānotās metanola un ūdeņraža rūpnīcas celtniecības vieta. Auksūdis ciems. atrodas padsmit kilometru attālumā no Latvijas robežas un Rucavas, Lietuvā notiekošās aktivitātes varētu būt interesantas arī Dienvidkurzemes pašvaldības iedzīvotājiem. Par notiekošo pēdējās nedēļas laikā daudz raksta Lietuvas mediji.
Vietējie, Kretingas rajona, iedzīvotāji pat izvirzījuši ultimātu – ja uzcels rūpnīcu, pievienosimies Palangas pašvaldībai. To uzsvēra kopienas iniciatīvas grupas “Par tīru Darbēnu novadu” pārstāvji, viesojoties pie Palangas mēra Šarūna Vaitkā. Viņu vidū bija arī Lietuvas basketbola izlases galvenais treneris, Darbēnu iedzīvotājs, Kazis Maksvitis.
”Rajona varas iestādes mūs neklausa, lai gan esam savākuši 9000 cilvēku parakstus, kas iestājas pret šādu rūpnīcu. Mēs gatavojamies vērsties tiesā, lai pašvaldība būtu saistīta ar Palangu”, sacīja iedzīvotāju pārstāvji.
Vietējās sabiedrības sašutuma dēļ Kretingas rajona mērs Antanas Kalnius stāsta, ka pieņēmis personisku lēmumu neatļaut būvēt ūdeņraža un metanola rūpnīcu pie Darbēnu pilsētas.
”Darbēnos rūpnīcas nebūs. Neviens eiro nav tā vērts, cik sabiedrība šobrīd ir sašķelta,” aģentūrai ELTA sacīja A. Kalnius.
”Lēmums nav spontāns. Daudz ir analizēts un apspriests. Piektdien sapulcē iedzīvotāji pauda cerību, ka ražotne nepastāvēs. Es nevaru pieļaut, ka sabiedrība tiek sadalīta šādi,” viņš piebilda.
Pēc Kretingas mēra teiktā, šādu lēmumu pamudinājusi ne tikai sabiedrības iniciatīva, bet arī investoru slinkums.
”Pagaidām oficiālu paziņojumu investoriem neesam nosūtījuši, nekādas komunikācijas ar šo uzņēmumu nav. Tā neko sabiedrībai neprezentēja, neko nekomunicēja,” sacīja A. Kalnius.
Mērs atzīmēja, ka pašvaldības dome šo lēmumu plāno apstiprināt šomēnes.
ELTA atgādina, ka šī gada janvārī Dānijas energokompānija “European Energy” paziņoja, ka izvēlas vietu, kur Lietuvā varētu būvēt metanola rūpnīcu, kuras projektā plānots investēt virs 400 milj. eiro
Kā toreiz vēstīja medijs “Verslo žinios”, ietekmes uz vidi novērtējums sākts divās vietās – Akmenes un Kretingas novadā.
Februāra beigās pie pašvaldības protesta akcijā pulcējās Kretingas rajona iedzīvotāji, kuri iebilst pret plāniem būvēt šādu rūpnīcu pie Darbēnu pilsētas. Kā vēstīja LNK, strādnieki aicināja atcelt Auksūda ciemā plānoto ķīmisko rūpnīcu veselības apdraudējuma, gaisa un ūdens piesārņojuma dēļ.
Kretingas novada dome nolēma pagaidīt, līdz tiks pabeigts ietekmes uz vidi novērtējums, kas ilgs aptuveni gadu. Lai priekšlikums iebilst pret rūpnīcas celtniecību tiktu pieņemts, par to nepietika rajona politiķu balsu.
Marta sākumā Palangas mērs Šarūnas Vaitkus paziņoja, ka iedzīvotāji, kuri neatbalsta rūpnīcas celtniecību pie Darbēnu pilsētas, iecerējuši rosināt Darbēnu pilsētas pievienošanu Palangas pašvaldībai.
”Kopienai ir visas juridiskās un civilās tiesības. Likums ļauj runāt par to, ka viņi vēlētos izteikt savu gribu, savākt noteiktus dokumentus un izteikt šādu gribu pievienoties Palangas pilsētas pašvaldībai,” sacīja kūrorta mērs.
Viņš arī piebilda, ka gadījumā, ja iedzīvotāji veiks visus noteikumos paredzētos darbus, Palangas novada pašvaldība izskatīs lūgumu pievienoties Palangai.
“Es viņus pilnībā saprotu. Es tiešām nevēlos iejaukties Kretingas rajona pašvaldības prasībā, tā nav mūsu darīšana, bet acīmredzot sabiedrība jutās nesadzirdēta. Viņiem ir tiesības uz šādu prasību. Protams, šīs ķīmiskās rūpnīcas vietas izvēle jau diskreditē pašu ieguldījumu. Mēs neesam pret šo ieguldījumu. Jā, rūpnīcai ir jāatrodas Lietuvā un varbūt ne vienai, bet mēs sakām, ka tā nedrīkst būt 12 km no jūras. Lietuvā ir daudz industriālo zonu, SEZ, visādas lietas, ko tiešām var izpētīt. Tas, kurš izvēlējies to vietu, diskreditē pašu ieguldījumu un pašu investīciju nonākšanu Lietuvā,”.
Plānots, ka vieta rūpnīcai tiks izvēlēta 2025. gadā, un rūpnīca darbu sāks 2028. gadā. Tās jauda nodrošinās 19,25 tūkst. tonnu ūdeņraža un 100 tūkst tonnas metanola ražošanu. Paredzams, ka šo zaļo degvielu galvenokārt izmantos kuģniecības nozare.