Pirms neilga laika pirmizrādi piedzīvoja studijas “Rija” veidotā filma “Likteņzeme”. Tās galvenais varonis ir Amerikas Savienotajās valstīs dzīvojošais Pēteris Aloizs Ragaušs, kurš nu uzskatāms par jaunāko Latvijas pilsoni. Radio raidījuma “Pi myusim Latgolā” veidotāji tikās ar Ragauša kungu, lai vairāk uzzinātu par Amerikas latgalieti no slavenās Jūrdžu dzimtas.
Pēteris Aloizs Ragaušs dzimis latgaliešu ģimenē Amerikas Savienotajās valstīs, tomēr viņa saknes meklējamas tepat Latgalē.
“Mani abi vecāki ir no Latgales. Tēvs bija no Rikavas, bet māte no Dekteriem, netālu no Rogovkas,” stāsta Pēteris, “viņi bija īsti latgalieši. Līdz ar to mēs izaugām īstā latgaliešu mājā Mičiganā. Mēs pat īsti nekad nerunājām latviski. Latgaliski runājām līdz 4 – 5 gadu vecumam, tad sākām runāt angliski. Esmu dzimis ASV tāpat kā mans brālis un māsa.”
Izrādās, ka ne tikai Latgale uzskatāma par katoļu zemi. Arī Latgalieši, kas Otrā pasaules kara laikā devās trimdā, kā Pētera Ragauša vecāki, nezaudēja savu katolisko identitāti un kopa ne vien savu valodu, bet arī tradīcijas.
“Mičiganā bija arī bīskaps Rancāns.” turpina Pēteris, “Mums bija arī Aglonas Dievmātei veltīta baznīca. Vēl mums bija Latviešu biedrība. Baznīcā bija latgaliešu ģimenes. Mūsu bija vislielākā – astoņi bērni, kuriem bija savi bērni. Ceturtā daļa no baznīcas apmeklētājiem bija Cibuļsku un Ragaušu ģimene. Ģimenes ir kā piramīdas. Ja paskatās vecajās baznīcas bildēs, tad var saskaitīt ap 200 cilvēku. Vecākie jau ir miruši, bet viņiem visiem ir bērni un mazbērni. Ja mēs paturam prātā tās piramīdas, tad mana ģimene sākās ar 8 brāļiem un māsām, bet nu mēs esam aptuveni 60.”
Tomēr līdz mūsdienām latgaliešu valodas lietotāju ASV nav palicis nemaz tik daudz kā iepriekš. Kā pastāstīja Pēteris Ragaušs, pamatā latgaliski runāja tikai tie, kam mācības Latvijas skolās notika latgaliski. Daudzi no tautiešiem Mičiganā apmeklēja latviešu skolas, tomēr Pēteris ar māsu un brāli nebija to skolēnu skaitā. Viņi nevēlējās justies atšķirīgi, bet gan iederēties, tāpēc mācījās vietējās skolās. Tāpat Pēteris norāda, ka salīdzinājumā ar latgaliešu valodu, ko lietoja ģimenē, latviešu valoda skanējusi kā svešāka. Arī pašlaik, tā valoda, kas dzirdama Rīgā, neskan tik dabiski, kā valoda Bliseņos vai Pušā, kur dzīvo Pētera māsīcas un brālēni.
Pašlaik Pēteris Ragaušs dzīvo ASV Teksasas štata Hjūstonā. Tur dzīvo ap 30 latviešu. Pēteris savus radus un draugus pulcēs savās mājās jau šodien uz svinīgām pusdienām par godu Latvijas 98. proklamēšanas gadadienai.
“Hjūstonas latvieši viesosies manās mājās. Viņi atnesīs pīrādziņus, pelēkos zirņus un citus ēdienus un mēs svinēsim Latvijas dzimšanas dienu. Mēs skatīsiemies video ar prezidenta R. Vējoņa uzrunu un dziedāsim himnu. Mēs parasti tā darām. Es arī izkaru Latvijas karogu,” stāsta Pēteris.
Jāpiebilst, ka Ragaušu mājās Hjūstonā pirms pāris gadiem viesojās arī iepriekšējas Latvijas prezidents Andris Bērziņš. Vizīte ASV bija saistīta ar dažādu risinājumu rašanu uzņēmumam “Latvijas Gāze”, un tā kā Pēteris Ragaušs pats darbojas energo industrijā, viņš prezidentam organizēja vairākas tikšanās arī savā štatā.
Pēteris spilgti atceras pirmo reizi, kad viesojās Latvijā: “Pirmo reizi uz Latviju mēs atbraucām 1989. gadā, vēl pirms Latvijas neatkarības. Mums bija tūristu vīzas. Mēs apmetāmies viesnīcā “Latvija”. Atceros, kā kopā ar māti, māsu, tantēm un tēvočiem pielikām pilnus koferus ar apakšveļu, medikamentiem, žurnāliem, lūpu krāsu, kosmētiku un citām precēm, kas te nebija nemaz tik viegli pieejamas. Mēs pirmo reizi satikām savus radiniekus. Lidostā mūs sagaidīja ar ziediem. Tā bija emocijām piepildīta nedēļa. Pēc tam es arī te viesojos, bet nu uz Latviju dodos reizi trijos mēnešos. Katru reizi, kad esmu Latvijā, viesojos arī Latgalē.”
Pēteris Ragaušs norāda, ka Latgale priekš viņa pilnībā vēl nav atklāta. Viņš vēl aizvien nav bijis Ludzā, pavisam nesen pirmo reizi pabijis Daugavpilī, bet neskatoties uz to, Latgalē viņš jūtas ērti.
Runājot par filmu “Likteņzeme” Pēteris atklāja, ka tas ir smags, bet silts cilvēkstāsts, kurā mēģināts sasaistīt Otro pasaules karu, mūsdienas un deportācijas. Filma gan esot noslēgusies, bet dzimtas apvienošanās stāsts turpinās.
Visu sarunu ar Pēteri Aloizu Ragaušu klausies raidījumā “Pi myusim Latgolā” sekojot zemāk norādītajai saitei:
http://www.pimyusimlatgola.lv/lg/pi-myusim/18-11-2016-peteris-ragauss/
Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”