ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija ir apturējusi 258 miljonus dolāru vērtu programmu, kuras mērķis bija izveidot HIV vakcīnu, ziņo laikraksts “New York Times”
Saskaņā ar publikācijas avotiem, Nacionālo veselības institūtu (NIH) HIV biroja pārstāvji par to 30. maijā ziņoja diviem programmu vadītājiem Djūka universitātē un Skripsa pētniecības institūtā.
Abas zinātnieku komandas plaši sadarbojās ar dažādiem pētniekiem. Viņu darbam varētu būt plašs pielietojums citās medicīnas jomās — sākot ar zālēm pret COVID-19 un beidzot ar pretlīdzekļiem čūsku kodumiem un terapijām autoimūno slimību ārstēšanai.
“NIH vadība ir pārskatījusi HIV/AIDS vakcīnas un imunoloģijas konsorciju, kas neatbalsta tā turpmāko darbu,” sacīja augsta ranga NIH amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma. “Veselības institūti plāno koncentrēties uz jau pieejamo HIV/AIDS ārstēšanas metožu izmantošanu.”
Nav sniegti skaidri iemesli programmas slēgšanai.
NIH arī apturēja finansējumu Moderna izstrādātās HIV vakcīnas klīniskajiem pētījumiem.
“Esmu ārkārtīgi vīlies, ka tik veiksmīgu HIV vakcīnu pētniecības programmu finansējums ir pārtraukts tik kritiskā laikā,” sacīja imunologs Deniss Bērtons, kurš vadīja programmu Scripps universitātē.
Sabiedrības veselības eksperti apgalvo, ka budžeta samazinājumi apturētu gadu desmitiem grūti sasniegto progresu cīņā pret HIV. Trampa administrācija arī iepriekš apturēja finansējumu štatiem un teritorijām, lai palīdzētu novērst šo nāvējošo slimību.
Teksasā štata Veselības departaments ir pieprasījis grantu saņēmējiem apturēt visu darbību “līdz turpmākam paziņojumam”. Meklenburgas apgabalā, Ziemeļkarolīnā, Veselības departamentam jau ir nācies atlaist 10 darbiniekus. Arī daudzas Āfrikas valstis ir ziņojušas par nopietnām problēmām HIV epidēmijas apkarošanā.
“Tas ir vienkārši prātu mulsinoši, cik tuvredzīgs ir šis lēmums,” sacīja Mičels Vorrens, HIV profilakses organizācijas AVAC izpilddirektors.
Jaunu HIV infekciju skaits kopš 2010. gada ir pastāvīgi samazinājies. Tomēr 2023. gadā Pasaules Veselības organizācija (PVO) reģistrēja 1,3 miljonus jaunu gadījumu, tostarp aptuveni 120 000 bērnu.
“HIV pandēmija nekad nebeigsies bez vakcīnas, tāpēc pētījumu pārtraukšana šajā jomā galu galā novedīs pie nāves gadījumiem,” sacīja Džons Mūrs, nāvējošās slimības pētnieks Veila Kornela Medicīnas skolā Ņujorkā. “NIH ilgstošos ieguldījumus modernākajā vakcīnu tehnoloģijā nevajadzētu apturēt spontānas iegribas dēļ.”