Krievijas GRU veic sabotāžu Eiropas valstīs, lai izjauktu ieroču piegādi Ukrainai un iebiedētu eiropiešus. Par to raksta The New York Times
ASV un Rietumu sabiedroto izlūkošanas aģentūras izseko sabotāžas operāciju pieaugumam Eiropā, kas ir daļa no Krievijas kampaņas, lai mazinātu atbalstu Ukrainas militārajiem centieniem.
Krievijas darbības var ietvert noliktavu dedzināšanu Anglijā, krāsu rūpnīcu Polijā, ēkas Latvijā un Ikea veikalu Lietuvā.
Turklāt cilvēki, kas apsūdzēti par Krievijas aģentiem, ir arestēti, apsūdzot uzbrukumu plānošanā ASV militārajām bāzēm.
Lai gan šīs darbības var šķist nejaušas, ASV un Eiropas drošības amatpersonas apgalvo, ka tās ir daļa no saskaņotajiem Krievijas centieniem palēnināt ieroču pārdošanu Kijivai un radīt iespaidu, ka Eiropā pieaug pretestība Ukrainas atbalstam. Un amatpersonas apgalvo, ka kampaņu vada Krievijas militārā izlūkošanas aģentūra GRU.
Uzbrukumi, vismaz pagaidām, nav apturējuši ieroču plūsmu uz Ukrainu. Taču dažas Rietumu izlūkdienesta amatpersonas, runājot ar žurnālistiem, liek domāt, ka Krievija cenšas sēt bailes un izdarīt spiedienu uz Eiropas valstīm, lai tās pastiprinātu drošību visā ieroču piegādes ķēdē, palielinot izmaksas un palēninot sūtījumu tempu.
ASV un Eiropas izlūkdienestu amatpersonas norādīja, ka Krievija ar šādām operācijām rīkojas uzmanīgi. Kremlis vēlas pievērst uzmanību noslēpumainajiem ugunsgrēkiem, bet ne tik daudz, lai uzrautos uz tiešām apsūdzībām.
Krievijas stratēģija ir “skaldi un valdi”, sacīja Kendala Teilore, kura tagad ir ”Jaunās Amerikas drošības centra” vecākā līdzstrādniece. “Šobrīd Krievijai tā nav ļoti dārga stratēģija, jo mēs visi reaģējam individuāli. Tāpēc ir svarīgi, lai laika gaitā mēs kolektīvizētu reakciju.”
“Krievi vēlas pārcelt karu uz Eiropu, bet viņi nevēlas karu ar NATO, tāpēc viņi dara visu, kas ir mazāks par konvencionāliem uzbrukumiem,” piebilda Kendala Teilore.
Viens no pirmajiem nesenajiem sabotāžas aktiem, kas tika piedēvēts Krievijai, bija martā izcēlies ugunsgrēks noliktavā Londonā, kurā, iespējams, atradās Ukrainai paredzētie ieroči.
Saskaņā ar publikāciju GRU darbinieki izmantoja Krievijas diplomātisko ēku Saseksā, Anglijā, lai savervētu vietējos iedzīvotājus ļaunprātīgas dedzināšanas veikšanai. Četri briti ir apsūdzēti ļaunprātīgā dedzināšanā un viens no viņiem apsūdzēts par palīdzību ārvalstu izlūkdienestiem.
Reaģējot uz to, Lielbritānija izraidīja Krievijas militārpersonu, kas strādāja izlūkdienestos, un slēdza vairākas Krievijas diplomātiskās būves, tostarp GRU operāciju centru Saseksā.